Jej podcast zmienił moje podejście do ciała. Jameela Jamil rozpoczęła cielesną rewolucję
Jameela Jamil niestrudzenie walczy z kultem idealnego ciała i stygmatyzacją chorób psychicznych. Aktorka, aktywistka i gwiazda serialu "Dobre miejsce" nie zna tematów tabu. W swoim doskonałym podcaście "I Weigh" rozmawia ze znanymi osobami o kwestiach, których sami wcześniej się wstydzili. A my, słuchacze, czujemy się lepiej i bezpieczniej. Kto by myślał, że podcast może być aż tak terapeutyczny?
- Jameela Jamil to brytyjska aktorka, gwiazda serialu Netflixa "Dobre miejsce" oraz aktywistka, która walczy z kulturą piękna i kultem "idealnego" ciała
- Podcast "I Weigh" to rozmowy Jamil ze znanymi osobami – jak Sam Smith, Lizzo, Debra Messing, Demi Lovat – o ciele, chorobach psychicznych, wstydzie, seksualności
- Jameela Jamil promuje ciałoneutralność (body neutrality) i inkluzywność oraz pomaga ludziom w zaakceptowaniu samych siebie
W 2021 roku jest nam znacznie łatwiej, niż jeszcze kilka lat temu, a to z powodu kontruktultury, która wzięła za cel swojej batalii wizerunek kobiecego i męskiego ciała w popkulturze – idealny, dopracowany w Photoshopie, bez skazy. "Perfekcyjne ciała nie istnieją", "restrykcyjne diety odchudzające nie działają", "zacznij od głowy" – mówi się coraz głośniej i głośniej.
Ruch body positive (ciałopozytywność) oraz body neutrality (ciałoneutralność), a także rosnąca świadomość w temacie chorób psychicznych sprawiły, że ludzie, którzy ciągle bojują z ciałem, po pierwsze, uświadomili sobie, że nie są sami, a po drugie, zdobyli narzędzia do zbudowania mniej toksycznego obrazu siebie w swojej głowie. A to długi i ciężki proces, często wymagający pomocy terapeutycznej.
W wyjątkowo szczerej rozmowie Smith, którzy przez lata swojej kariery drastycznie zrzucili na wadze, wyznają, że ciało to ich największa bolączka, rzecz, o której wciąż panicznie myślą. Długo nie mogli ściągnąć koszulki na basenie, twierdzili, że są grubi, gdy byli alarmująco chudzi, zrzucali na wadze i tyli w szybkim tempie.
Takich osób jak Sam Smith jest więcej. W rozmowach "I Weigh" Jameeli Jamil otwierają się muzycy, aktorzy, pisarze, aktywiści: Lizzo, Debra Messing, Beanie Feldstein, Celeste Barber, Demi Lovato, Billy Porter, Caitlin Moran.
Mówią o zaburzeniach odżywiania, chorobach psychicznych, leczeniu psychiatrycznym, traumie, seksualności czy kompleksach, w jakie wpędza je Instagram. Caitlin Moran opowiedziała o swojej chorej psychicznie córce, Billy Porter o wychodzeniu poza ramy płciowe, Debra Messing o bodyshamingu w Hollywood.
Jameela Jamil na wojnie z kulturą idealnego ciała
Zresztą niczego nie wstydzi się również Jameela, która w swoich rozmowach opowiada również o własnych doświadczeniach. Jest brutalnie szczera, nie ma dla niej tematów tabu.Nie wstydzi się, że chorowała na zaburzenia odżywiania, korzysta z pomocy terapeuty, nie całowała się do 21. roku życia. Mówi wprost o swoich wahaniach wagi i kompromitująych zdjęciach, które brytyjscy paparazzi uwielbiali jej robić, gdy była "za duża".
Czytaj także: Body positivity odchodzi do lamusa. Na scenę wchodzi ciałoneutralność – ale co to jest?
"Pie*dolić to" – mówi Jamil o kulturze fit, kulcie ciała czy społecznych i kulturowych rolach i oczekiwaniach, które "powinniśmy" spełniać. 34-latka walczy zresztą nie tylko słowami: żadne jej zdjęcie w kolorowych magazynach nie może być obrabiane w Photoshopie. W kwestii ciała przeszła od nienawiści do niego do obojętności – jest orędowniczką ciałoneutralności.– Wierzę, że nie trzeba myśleć non stop o swoim ciele (...). Jestem osobą, która zmagała się z zaburzeniem odżywienia i wciąż cierpię na dysmorfofobię, więc robię w ciągu dnia więcej rzeczy, gdy nie myślę o swojej figurze. Nie potrafię stanąć przed lustrem i powiedzieć: 'Och, kocham moje uda, kocham mój cellulit;. Mogę po prostu o nich nie myśleć i zamiast tego myśleć o stanie mojego konta bankowego albo orgazmach, wiecie?" – dodała, a wiele kobiet i mężczyzn odetchnęło z ulgą.
Co ważysz?
Ciałoneutralnością Jamil w pigułce jest pytanie, które zawsze gościom swojego podcastu. – Co ważysz? – pyta ich. I nie chodzi jej o wagę. Niektórzy ważą swoją pracą albo pasją, inni aktywizmem lub osobowością, a jeszcze inni byciem matką, ojcem, przyjacielem. Ważymy tym, czy chcemy ważyć.Na koncie "I Weigh" na Instagramie – nie tylko w jej rozmowach i filmach na YouTube – znajdziemy ogrom treści dla każdego: kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych, osób LGBT+, szczupłych i grubych, zdrowych i chorych, niepełnosprawnych i pełnosprawnych, każdej rasy i narodowości.
Podczas gdy kultura wciąż lubi wykluczać "innych", Jameela przygarnia ich wszystkich jak matka kwoka. I każdy czuje się mniej samotny i "dziwaczny", uzbrojony w "walce" o zdrową głowę i akceptację siebie.
Czytaj także:
Ciało, seks, jedzenie i złe diety. 8 polskich ciałopozytywnych podcastów nie tylko dla kobietTych 7 polskich, ciałopozytywnych kont na Instagramie warto znać
Dietom powiedz "nie". Dzięki tym 5 kontom na Instagramie wypracujesz zdrową relację z jedzeniem
Latami walczyła o siebie, o zmianę wyglądu. Jednak ta metamorfoza okupiona została dużym cierpieniem
Nie walcz z jedzeniem i olej diety. Poznaj zasady jedzenia intuicyjnego (czekolada dozwolona!)
"Ciało – musisz umrzeć". Ten mocny post na Facebooku pokazał ważną prawdę o kobiecym ciele