Pączkoburger w wersji light, czyli wegański sposób na Tłusty Czwartek [PRZEPIS]

Monika Piorun
W Tłusty Czwartek wcale nie trzeba się opychać ociekającymi lukrem słodkościami. Zamiast tradycyjnych pączków warto wypróbować alternatywną wersję na wykwintne pączki po wegańsku w postaci ziemniaczanego, lekko ostrego "pączkoburgera" z nadzieniem z tempeh i bananów.
Nie wszystkie pączki muszą być słodkie. Jeśli nie przepadasz za ociekającymi lukrem przysmakami na Tłusty Czwartek, wypróbuj wegański... pączkoburger. Fot. Instagram.com/@tojemedrek
Weganie nie mają łatwo w takie święta jak uwielbiany przez wszystkich Tłusty Czwartek. Kreatywni roślinożercy z głową pełną pomysłów potrafią jednak wyczarować wyjątkowe smakołyki, które mogą zadowolić zarówno typowych łasuchów, jak i... mięsożerców. Okazuje się bowiem, że istnieją całkiem proste sposoby na to, by nieco podrasować tradycyjny przepis na pączki i stworzyć... pączkoburgera, czyli alternatywną wersję tradycyjnych smakołyków spożywanych tuż przed końcem karnawału.

Internauci, którzy już dawno przeszli na "zieloną stronę mocy", ciągle dzielą się wyjątkowymi metodami na wykonanie nietypowych, ale bardzo smakowitych (i zdrowych) przekąskek. Niezwykle ciekawą recepturę na alternatywne pączki zaprezentowano niedawno na stronie veganhigh.pl, a niecodzienny przepis na pączkoburgera błyskawicznie stał się popularny w mediach społecznościowych. Czytaj także: Najłatwiejszy przepis na pączki z... serka homogenizowanego. Udają się (nie tylko) w Tłusty Czwartek

Przepis na wegańskiego pączkoburgera na Tłusty Czwartek 2021

Składniki:


⦁ 2 pączki ziemniaczane (osobny przepis na ich wykonanie podajemy poniżej)
⦁ 1 obrany i dobrze rozgnieciony widelcem banan
⦁ masło orzechowe (1 łyżka, którą dodajemy do rozgniecionego banana)
⦁ gotowy roślinny burger (do kupienia w wielu marketach)
⦁ pasta miso (pół łyżeczki)
⦁ cukier puder (25 g)
⦁ sok z cytryny (2 łyżki)
⦁ tempeh (ok. 4 plastry wędzone plastry do smażenia na patelni)

CO TO JEST TEMPEH?

Tempeh to popularny w kuchni azjatyckiej przysmak z fermentowanej soi. Ma wysokie walory odżywcze i jest często stosowany przez wegan oraz wegetarian (ma około 19 g białka i 192 kcal na 100 g.

⦁ olej do smażenia (1-2 l w zależności od wielkości naczynia)
⦁ konfitura z czarnej porzeczki (2 łyżki)
⦁ łyżka ostrego sosu (może być Tabasco)
⦁ naczynie żaroodporne

Do przygotowania pączków ziemniaczanych (około 20-30 szt.) potrzebujemy: 500 g mąki pszennej, 90 g skrobi ziemniaczanej, 80 g cukru, 40 g oleju kokosowego (nieroztopionego), 2 opakowania drożdży, około 400 ml lekko podgrzanego mleka roślinnego, sporą szczyptę soli do smaku.

W osobnym naczyniu umieszczamy 4 łyżki mąki i drożdże, które zalewamy ciepłym mlekiem roślinnym i dokładnie mieszamy, a potem odstawiamy na około 10-15 minut pod przykryciem. Następnie mieszamy wszystkie suche składniki, do których później dodajemy przygotowane wcześniej drożdże i olej kokosowy, które wyrabiamy w robocie kuchennym przez około 10 minut (lub ręcznie aż do momentu, gdy ciasto zacznie się lekko kleić).

Z ciasta formujemy kulkę i odstawiamy je pod przykryciem z folii spożywczej na około 40 min. aż podwoi objętość. Potem przekładamy masę na blat posypany mąką i zaczynamy formować nasze pączki. Kulki posypujemy mąką, układamy na blaszce w taki sposób, by się nie stykały i odstawiamy na około 20-25 minut do wyrośnięcia (pod przykryciem).

Następnie rozgrzewamy olej do około 180 st. C i po upływie wyznaczonego czasu smażymy na nim nasze pączki przez 2-3 minuty z jednej strony. Usmażone pączki przekładamy na papierowy ręcznik, by usunąć z nich nadmiar tłuszczu. Takie wegańskie pączki po wystudzeniu przekrawamy na pół i używamy do naszych pączkoburgerów.

W dalszej kolejności przygotowujemy masę do wysmarowania wnętrza wegańskich pączków.

W naczyniu żaroodpornym układamy rozdrobnione banany, które smarujemy masłem orzechowym i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C na około kwardrans. Po ostygnięciu dodajemy pół łyżeczki pasty miso i ugniatamy wszystko na jednolitą masę.

Następnie układamy na patelni (na której wcześniej smażyliśmy tempeh) przekrojony na pół pączek ziemniaczany i czekamy, aż się lekko zarumieni.

Potem smarujemy wnętrze pączkoburgera masą z pieczonych bananów, miso i masła orzechowego, a w środek wkładamy usmażony tempeh, roślinny zamiennik burgera i dodajemy trochę dżemu porzeczkowego.

Na koniec przykrywamy wierzch pączka pozostałą połówką i polewamy wszystko "lukrem" z soku z cytryny wymieszanego z cukrem pudrem i odrobiną ostrego sosu do smaku. Smacznego!

Czytaj także: Mięsożercy kontra wegetarianie – kto ma rację? Bracia bliźniacy przebadali to na własnej skórze

Mięsożercy, którzy gardzą roślinnymi pączkoburgerami, zawsze mogą spróbować użyć tradycyjnych, słodkich pączków do przygotowania... klasycznego cheeseburgera (nie tylko) z okazji zbliżającego się Tłustego Czwartku.

Dowiedz się więcej: