Czas przyjąć Ukrainę do UE? Belka ogłosił prace nad specjalną rezolucją
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
- Unia Europejska i USA nakładają na Rosję kolejne sankcję. W debacie publicznej przewijają się głosy o kolejnym działaniu – spełnieniu zachodnich aspiracji Ukrainy
- Prof. Marek Belka poinformował, że trwają prace nad rezolucją Parlamentu Europejskiego o nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego
- "Rezolucja wzywa również do wsparcia dla odbudowy Ukrainy i wzywa do jak najszybszej dywersyfikacji źródeł energii i ostatecznego uniezależnienia UE od Rosji" – napisał na Twitterze
Parlament Europejski pracuje nad rezolucją ws. nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE
Według Marka Belki, mamy do czynienia z atakiem nie na Ukrainę, a na europejski naród. "Pracujemy dziś w Parlamencie Europejskim nad rezolucją wzywającą do przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE" – napisał.
Czytaj także: "Rosji nie stać na długą wojnę". Gen. Bieniek o kolejnych krokach Władimira Putina
Europoseł zapewnił o poparciu wspólnoty dla nakładania dalszych sankcji na Rosję, "nawet jeżeli będą oznaczały problemy ekonomiczne dla Unii". Rezolucja będzie wzywać także do wsparcia procesu odbudowy Ukrainy oraz uniezależnienia UE od Rosji.
"Ten obrzydliwy atak na Europę, przemodelował nasz świat, zróbmy wszystko, by ostateczny efekt był jednak lepszy" – przekazał. O przyjęciu zachodnich aspiracji Ukrainy w ostatnich dniach mówili Aleksander Kwaśniewski i Donald Tusk.
Obaj na samym początku inwazji apelowali o włączeniu naszego sojusznika w skład państwa NATO. Lider Platformy Obywatelskiej mówił także o symbolicznej reprezentacji w Parlamencie Europejskim.
Można zacząć od gestów symbolicznych - na przykład pozwolić, żeby Ukraińcy wybrali swoją grupę do Parlamentu Europejskiego
Czytaj także: Duda stanowczo o poszerzeniu Unii Europejskiej. "To się Ukrainie należy"
Jednoznaczni w kwestii członkostwa Ukrainy w UE są także przedstawiciele polskich władz. Andrzej Duda przekazał, że nasz sąsiad powinien otrzymać status kandydata w trybie pilnym. Prezydent podniósł także kwestię dostępu do środków unijnych na rzecz odbudowy. "To się Ukrainie należy" – ocenił.
Wyjaśnijmy, że rezolucje Parlamentu Europejskiego nie mają charakteru wiążącego. Przedstawiają one jedynie stanowisko wspólnoty w ważnych kwestiach politycznych, społecznych lub międzynarodowych.
Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?
Przyjęcie dokumentu będzie stanowiło jednak wyraźny apel do Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, by te przyjęły i pozytywnie zweryfikowały wniosek Ukrainy o przyjęcie jej zachodnich aspiracji.
Czytaj także: "5 tys. hełmów? To jakiś żart". Morawiecki wykpił w Berlinie pomoc, jaką Ukraina dostaje od Niemiec
Po otrzymaniu statusu państwa kandydującego Rada Europejska jest musi jednogłośnie podjąć decyzję o podjęciu negocjacji akcesyjnych. W takim samym trybie decyduje się także o zakończeniu negocjacji.
Wówczas zgodę na poszerzenie wspólnoty musi wydać także Parlament Europejski. Ostatnim krokiem jest ratyfikacja dokumentu przez pozostałe kraje członkowskie.
Czytaj także: https://natemat.pl/399521,dmytro-kuleba-do-rosjan-wasze-dzieci-plona-zywcem-w-czolgach