Jest decyzja w sprawie pogrzebu Dorna. Wiadomo, jak zostanie pochowany zmarły polityk
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
W czwartek po południu media obiegła informacja o śmierci Ludwika Dorna. Przyczyna śmierci zasłużonego polityka wciąż nie jest znana. Wiadomo jednak, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza oddać honory zmarłemu.
Jest decyzja ws. pogrzebu Ludwika Dorna. Będzie miał charakter państwowy
– Pogrzeb zmarłego Ludwika Dorna będzie miał charakter państwowy – powiedział w Sejmie wicepremier Piotr Gliński. Jak dodał, informacja o śmierci byłego marszałka była dla niego szokująca.
Czytaj także: Kiedyś był blisko Kaczyńskiego, dziś go krytykuje. "PiS rozbije się o Sąd Najwyższy"
– To był wybitnie zdolny polityk w wolnej Polsce. Myślał o Polsce bardzo poważnie, zrobił bardzo wiele dla dobra publicznego – dodał.
Minister kultury przyznał, że Ludwik Dorn jest niezwykle ważną postacią dla jego formacji, choć w ostatnich latach stanowczo się od niej odcinał. Przypomnijmy, że w środowisku braci Kaczyńskich nazywany był "trzecim bliźniakiem".
"Trzeci bliźniak" odwrócił się od Jarosława Kaczyńskiego
Do pierwszych napięć między Dornem, a Kaczyńskim dochodziło w 2008 roku, gdy usunięto go z PiS za niepochlebne komentarze o kierownictwie partii. Już w 2010 roku ponownie podjął współpracę ze Zjednoczoną Prawicą.
Do poważnego tąpnięcia w relacjach między politykami doszło w 2015 roku. Były minister, choć poparł wówczas kandydaturę Andrzeja Dudy, wystartował do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej. W ciągu następnych lat krytykował obóz rządzący, a nawet odciął się od Jarosława Kaczyńskiego.
Czytaj także: "PiS dostało kilka ciosów na korpus i się słania". Były "trzeci bliźniak" nie widzi żadnych analogii do 2007 roku
Ludwik Dorn pozostawił cztery córki oraz żonę Izabelę Śmieszek-Dorn. Jak pisaliśmy w naTemat, o trzeciej żonie polityka zrobiło się głośno jeszcze w 2006 roku. Kobieta jest warszawską wizażystką i charakteryzatorką.
Kim był Ludwik Dorn?
Działalność publiczna Ludwika Dorna sięga 1980 roku, gdy ten wstąpił do NSZZ Solidarność. Po prowadzeniu stanu wojennego polityk przez pół roku musiał ukrywać się przed służbami PRL. Schronienia udzielała mu między innymi Jadwiga Staniszkis.
W 1989 roku podjął współpracę z Antonim Macierewiczem, a już w 1990 roku związał się z Jarosławem Kaczyńskim. Politycy współzakładali zarówno Porozumienie Centrum, jak i istniejące do dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość
Dorn sprawował mandat poselski od 1997 do 2015 roku. Po raz pierwszy do Sejmu wszedł z list Akcji Wyborczej Solidarność. Następnie kandydował niezmiennie z list PiS. Dopiero w 2015 roku zmienił barwy, a następnie zakończył działalność polityczną.
W trakcie wieloletniej kariery pełnił funkcje przewodniczącego klubu PiS, wiceprezesa tej partii, wicepremiera, marszałka Sejmu, a także ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.
Czytaj także: https://natemat.pl/405466,43-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine-zelenski-chce-wiekszych-sankcji-live