Čaputová spotkała się ze Steinmeierem. Złożyła Niemcom wymowne podziękowania
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Prezydent Niemiec spotkał się z prezydentką Słowacji, by rozmawiać o wsparciu dla ofiar wojny oraz pełnej niezależności energetycznej od Rosji. Oboje podkreślali, że kluczowa jest jedność Zachodu
- Steinmeier przypomniał, że Niemcy nie zostawią w tyle swoich sojuszników. – To nasze wspólne zadanie – rola całej UE – powiedział
- Państwa będą także kontynuować współpracę militarną. Słowacja przekazuje własną broń do Kijowa, w zamian za dodatkowe wsparcie m.in. Niemców
Zuzana Čaputová spotkała się z Frankiem Steinmeierem. "Dziękujemy za pomoc"
– Chciałabym podziękować prezydentowi RFN za pomoc, jeśli idzie chodzi o obecność sojuszniczą niemieckich sił zbrojnych na z słowackiej ziemi w ramach obrony wschodniej flanki Sojuszu. Za tę obecność jeszcze raz bardzo wam dziękujemy – powiedziała Zuzana Čaputová po spotkaniu z Frankiem-Walterem Steinmeierem.
– Dziękujemy za pomoc i chęć pomocy. W Niemczech sytuacja uchodźców z Ukrainy jest bardzo podobna i całe rodziny potrzebują pomocy – dodała.
Czytaj także: W Polsce niewiele lepiej niż w Niemczech. To zestawienie ws. gazu z Rosji daje do myślenia
Słowacja od początku wojny przekazuje broń do Kijowa. To było jednym z tematów rozmowy ze Steinmeierem. – Jesteśmy otwarci na pomoc Ukrainie, pod warunkiem, że mamy bezpieczną obronę naszego państwa. I to jest to, co negocjujemy z naszymi partnerami w Sojuszu – wyjaśniła Čaputová.
Steinmeier zapewnił, że "Niemcy nie zostaną w tyle". Obiecał kierowanie dalszej pomocy humanitarnej dla ofiar wojny oraz pomocy finansowej i militarnej do Kijowa. Polityk wyraził solidarność z krajami przyjmującymi ukraińskie kobiety i dzieci. Przypomniał, że granice jego kraju także są na nich otwarte.
Czytaj także: Morawiecki ujawnił jeden z powodów wizyty w Berlinie. Poprosił Scholza o czołgi dla Polski
– Zupełnie kluczowa jest jedność Unii Europejskiej i NATO. Nasza jedność to silny sygnał dla Rosji. Są to także bezprecedensowe sankcje przyjęte w związku z wojną w Ukrainie – dodała polityczka.
Prezydentka Słowacji podkreśliła, że rozmawiano także o suwerenności o niezależności energetycznej od Rosji. Przypomnijmy, że Berlin do końca roku chce uniezależnić się od moskwieskiej ropy. Rozważano także możliwości kierowania dalszego wsparcia na rzecz ofiar wojny.
Czytaj także: Schröder: Putin jest zainteresowany zakończeniem wojny. Były kanclerz Niemiec chce być mediatorem
Prezydent Niemiec ostro skomentował także groźby kremlowskim propagandystów pod adresem Zachodu. – Jesteśmy gotowi i zdolni do obrony każdego centymetra terytorium Sojuszu – razem – zapowiedział.
A prezydent Duda znów atakuje Unię Europejską
Tymczasem, jak pisaliśmy w naTemat, prezydent Andrzej Duda skrytykował całą Unię Europejską za... niedostateczną pomoc finansową dla Polski. – Z Unii Europejskiej powinny do nas płynąć pieniądze po to, żebyśmy mogli sfinansować wszystkie potrzeby uchodźców z Ukrainy – stwierdził.
Prezydent Polski nie wspomniał jednak, że do uzyskania środków wystarczy jedynie skłonić PiS do zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Czytaj także: https://natemat.pl/409474,ukraincy-uderzyli-w-rosjan-na-wyspie-wezy-63-dzien-wojny-na-zywo