Nie tylko Węgry blokują sankcje. Niewielka wyspa wygrała ostre negocjacje z UE

Alan Wysocki
31 maja 2022, 11:47 • 1 minuta czytania
Po długich i trudnych negocjacjach w nocy z poniedziałku na wtorek wypracowano szósty pakiet sankcji dla Rosji. Nie tylko Węgry ostro walczyły o złagodzenie restrykcji. O swoje interesy upomniał się także Cypr. W rezultacie Rosjanie wciąż będą mogli kupować nieruchomości na terenie Unii Europejskiej.
Nie tylko Węgry, ale i Cypr. Władze w Nikozji doprowadziły do wykreślenia surowych sankcji wobec Rosji Fot. John Thys / AFP / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Nie tylko Węgry. Cypr usunął surowy przepis z szóstego pakietu sankcji

Jak pisaliśmy w naTemat, w nocy z 30 na 31 maja Charles Michel ogłosił porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji. Udało się uniemożliwić importowanie 2/3 dostaw ropy z Rosji. Kraje członkowskie nie mogą już zwozić surowca tankowcami.

Czytaj także: Sprowadziła do Sejmu relikwie św. Boboli, teraz radzi Ukraińcom: Módlcie się do swojego patrona

Wciąż dopuszcza się jednak import ropy pociągami. To 1/3 importu surowca w skali UE. Co więcej, restrykcja będzie wdrażana przejściowo dla Węgier, Czech, Słowacji, Bułgarii i Chorwacji.

Za zamieszanie odpowiada Viktor Orbán, który walczył z Komisją Europejską o jak największe ustępstwa. Tymczasem, do przyjęcia sankcji konieczna jest jednogłośna zgoda państwa Unii Europejskiej. To dało Budapesztowi pozycję siły.

Czytaj także: Biden obawia się reakcji Rosji? USA jednak nie przekażą Ukrainie potężnej broni

Tę samą okazję wykorzystał Cypr. Władze niewielkiej wyspy, o której zazwyczaj nie słychać w polskich mediach, doprowadziły do wykluczenia kolejnego przepisu. Rosjanie, w tym oligarchowie, wciąż będą mogli kupować nieruchomości na unijnym rynku.

"Z najnowszej wersji tekstu usunięto przepis zakazujący Rosjanom kupowania nieruchomości w UE po naciskach ze strony Cypru" – poinformował Bloomberg. Dlaczego Nikozja tak ostro walczyła z Komisją Europejską?

Czytaj także: Rozczarowanie Scholzem w Niemczech i UE sięga zenitu. "Nie jest prawdziwym liderem"

Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. Tak było i tym razem. Jak przekazała agencja, sankcja mogłaby doprowadzić do załamania na rynku branży mieszkaniowej na Cyprze. Ta gałąź gospodarki stanowi aż 6 proc. PKB wyspy.

Bogaci Rosjanie, oligarchowie darzą Cypr szczególną sympatią i chętnie kupują tamtejsze nieruchomości. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że obywatele Rosji zainwestowali w tym kraju aż 172 miliardy dolarów.

Czytaj także: Ławrow udzielił wywiadu francuskiej telewizji. Padło pytanie o stan zdrowia Putina

To jednak nie koniec sankcji na Kreml. Michel przekazał, że przyjęto wyłączenie z systemu SWIFT Sbierbanku, który jest największym rosyjskim bankiem. Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International otrzymały zaś zakaz nadawania na terenie wspólnoty. Warto podkreślić, że to właśnie Sbierbank pośredniczył w płatnościach za rosyjskie surowce.

Czytaj także: https://natemat.pl/416215,97-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine-relacja-na-zywo