"Potwory" o braciach Menendezach cię zszokowały? Te 7 seriali true crime też tobą wstrząśnie
Serial "Potwory: H istoria Lyle'a i Erika Menendezów" – drugi sezon antologii "Potwór" Ryana Murphy'ego i Iana Brennana, którą otworzył głośny "Dahmer" – dramatyzuje życie Erika i Lyle’a, którzy twierdzą, że rodzice znęcali się nad nimi przez całe dzieciństwo: fizycznie, seksualnie i psychicznie.
Bracia mówią, że to właśnie dlatego zamordowali swoją matkę i ojca, Kitty i Josego Menendezów, w 1989 roku. Mieli wręcz obawiać się o swoje życie. Prokuratorzy przekonywali jednak, że młodzi mężczyźni zastrzelili rodziców, ponieważ zależało im na ich wielomilionowym majątku.
Pierwsza sprawa zakończyła się unieważnieniem procesu, ponieważ ława przysięgłych nie była w stanie podjąć jednomyślnej decyzji. Ponowny proces rozpoczął się w październiku 1995 roku. Wówczas strona oskarżająca odrzuciła wiele dowodów świadczących o molestowaniu, określając je mianem "wymówek".
Ostatecznie bracia Menendez zostali uznani za winnych morderstwa pierwszego stopnia i usłyszeli wyrok skazujący na karę dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego. Odsiadują go w więzieniu w San Diego w Kalifornii, a wyrok do dziś budzi ogromne kontrowersje.
Serial o bracia Menendezach jest hitem Netfliksa, chociaż wywołał też burzę spekulacjami o kazirodczej relacji braci (nawet Erik Menendez skrytykował "Potwory", na co odpowiedziała mu już obsada oraz showrunner Ryan Murphy). Dodajmy, że produkcja przedstawia różne punkty widzenia i teorie, gdyż prawdę znają już tylko sami Lyle i Erik.
Przypomnijmy, że w Lyle'a Menendeza wcielił się Nicholas Alexander Chavez ("Szpital miejski), a w Erica – Cooper Koch ("They/Them"). Ich matkę Kitty Menendez zagrała nominowana w 2000 roku do Oscara za "Nie czas na łzy" Chloë Sevigny. Z kolei w roli Josego Menendeza oglądamy hiszpańskiego gwiazdora Javiera Bardema, laureata Oscara za "To nie jest kraj dla starych ludzi".
Dalsza część artykułu poniżej.
Czytaj także: https://natemat.pl/570824,7-rzeczy-ktore-pominieto-w-potworach-historii-lyle-a-i-erika-menendezowSeriale true crime podobne do "Potworów: Historii Lyle'a i Erika Menendezów".
Hit Netfliksa cię wciągnął i masz ochotę na inne seriale true crime o szokujących i głośnych sprawach kryminalnych oraz kontrowersyjnych wyrokach? Spieszymy z pomocą! Oto siedem fabularnych tytułów podobnych do "Potworów: Historii Lyle'a i Erika Menendezów".
7. Ogrodnicy (2021)
Opowiada o: zabójstwie Patricii i Williama Wycherleyów przez ich córkę Susan Edwards i jej męża Christophera Edwardsa w 1998 roku
Obejrzysz na: Max
"Ogrodnicy" to brytyjski miniserial z 2021 roku, oparty na prawdziwej historii morderstwa dokonanego przez Susan i Christophera Edwardsów (laureatka Oscara Olivia Colman i Daniel Thewlis z "Harry'ego Pottera"). Ta niepozorna angielska para zabiła rodziców Susan, a zwłoki zakopała w swoim przydomowym ogrodzie w Nottingham. Swoją tajemnicę ukrywali przez 15 lat.
To nietypowy serial true crime, bo utrzymany jest w stylistyce czarnej komedii, ociera się też o surrealizm. Koncentruje się nie tylko na motywach tej szokującej zbrodni, ale również na psychologicznych aspektach związku małżonków oraz ich fantazjach, które obojgu pomagają uciec od rzeczywistości.
6. Pod sztandarem nieba (2022)
Opowiada o: zabójstwie Brendy Lafferty i jej córeczki Eriki w 1984 roku
Obejrzysz na:
"Pod sztandarem nieba" z Andrew Garfieldem opowiada o brutalnym zabójstwie młodej Brendy Lafferty i jej córeczki Eriki, które zostało opisane przez Jona Krakauera w głośnym reportażu "Pod sztandarem nieba Wiara, która zabija" z 2003 roku. Zbrodnia miała miejsce w połowie lat 80. w Salt Lake City, mieście zamieszkałym głównie przez konserwatywną społeczność mormonów.
To właśnie w tej zamkniętej grupie doszło do morderstwa, które wstrząsnęło całym krajem. Serial nie tylko odkrywa tło tej zbrodni, ale również wprowadza widzów w świat mormonizmu. Produkcja wywołała zresztą spore kontrowersje wśród wielu wyznawców tej religii.
5. Dirty John: The Betty Broderick Story (2020)
Opowiada o: zabójstwie Daniela T. Brodericka oraz jego drugiej żony Lindy Broderick w 1989 roku przez Betty Broderick, byłą żonę Daniela
Obejrzysz na: Netfliksie
"Dirty John: The Betty Broderick Story" z Amandą Peet i Christianem Slaterem to drugi sezon antologii "Dirty John", którą otworzył tytułowy serial z 2018 roku. Opowiada o jednym z najgłośniejszych rozwodów w historii USA, który zakończył się podwójnym morderstwem.
Bohaterką jest Betty Broderick, która po latach poświęceń dla swojego męża Dana, znanego prawnika, odkrywa jego romans z młodszą asystentką. Traci kontrolę nad swoim życiem i w 1989 roku zabija byłego partnera oraz jego nową żonę. Serial skupia się nie tylko na dramatycznych wydarzeniach, ale również na psychologicznym portrecie kobiety, której życie zupełnie się rozsypało.
4. Schody (2022)
Opowiada o: śmierci Kathleen Peterson w 2001 roku i procesie pisarza Michaela Petersona
Obejrzysz na: Max
Historia śmierci Kathleen Peterson i jej procesu mogłaby spokojnie posłużyć za inspirację dla twórcy kryminałów – jest bowiem nieprawdopodobna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Co jednak najważniejsze, wydarzyła się naprawdę, co doskonale wiedzą widzowie znakomitego serialu dokumentalnego "Schody" (dostępnego na Netfliksie).
Twórcy fabularnego miniserialu z Colinem Firthem i Toni Collette również zgłębili sprawę Michaela Petersona, oskarżonego o zabójstwo swojej żony, oraz tragicznej nocy z 9 grudnia 2001 roku, kiedy Kathleen zmarła – według Michaela w wyniku upadku ze schodów. Serial przedstawia także szeroko komentowany proces (a cała sprawa łącznie ciągnęła się 15 lat) i ponownie zadaje pytanie: czy Michael zabił żonę, czy też doszło do nieszczęśliwego wypadku?
3. Wąż (2021)
Opowiada o: francuskim seryjnym mordercy Charlesie Sobhraju, który w latach 70. XX wieku zamordował co najmniej 20 turystów w Azji Południowo-Wschodniej
Obejrzysz na: Netfliksie
"Wąż" to brytyjski serial oparty na prawdziwej historii Charlesa Sobhraja, seryjnego mordercy działającego w latach 70. w Azji Południowo-Wschodniej. Sobhraj – znany jako "Wąż" ze względu na swoje manipulacje i ucieczki – uwodził, okradał i mordował młodych zachodnich turystów podróżujących tzw. Szlakiem Hippisów.
Serial przedstawia jego przestępstwa i zbrodnie, a także międzynarodowe śledztwo mające na celu jego schwytanie. W centrum opowieści znajduje się także postać Hermana Knippenberga, holenderskiego dyplomaty, który poświęcił lata na ściganie Sobhraja (mordercę gra Tahar Rahim). Produkcja ukazuje zarówno niebezpiecznie fascynującą osobowość Sobhraja, jak i tragiczną historię jego ofiar.
2. "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera"
Opowiada o: amerykańskim seryjnym mordercy Jeffreyu Dahmerze, który w latach 1978-1991 zabił 17 mężczyzn i znany jest jako Kabinal z Milwaukee
Obejrzysz na: Netfliksie
Głośny "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" jest w sumie najbliższy produkcji Netfliksa o braciach Menendezach. To bowiem ta sama antologia "Potwór" ("Monster"), której autorami są Ryan Murphy i Ian Brennan. Serial cieszył się ogromną oglądalnością, ale budził też ogromne kontrowersje.
Oparty na prawdziwej historii jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w USA, Jeffreya Dahmera. "Kanibal z Milwaukee" zamordował 17 młodych mężczyzn między 1978 a 1991 rokiem, dopuszczając się również innych przerażających czynów, jak gwałty, tortury, kanibalizm i nekrofilię.
Serial z Evanem Petersem skupia się na życiu i zbrodniach Dahmera, jego problemach psychicznych oraz relacjach z ofiarami, często młodymi mężczyznami z marginalizowanych środowisk. "Potwór" porusza również tematy rasizmu i homofobii oraz zaniedbań systemu, przez którego jego zbrodnie przez długi czas pozostawały niezauważone.
1. Candy: Śmierć w Teksasie (2022)
Opowiada o: zabójstwie Betty Gore przez Candy Montgomery w 1980 roku
Obejrzysz na: Disney+
Serial "Candy: Śmierć w Teksasie" oparty jest na historii Candy Montgomery (Jessica Biel), która prowadzi ułożone życie żony, matki i gospodyni domowej w Wylie w Teksasie. Jej romans z przyjacielem z kościoła doprowadza jednak w 1980 roku do makabrycznego zabójstwa: Candy zabija swoją przyjaciółkę Betty Gore (Melanie Lynskey). Ale jak się tłumaczyła?
To historia, która nie mieści się w głowie, ale wydarzyła się naprawdę. Kontrowersyjny wyrok sprawie Candy Montgomery do dziś dzieli (nie tylko) Amerykanów. Dodajmy, że te same nieprawdopodobne wydarzenia przedstawia miniserial "Miłość i śmierć" z Elizabeth Olsen. O sprawie przeczytamy również w reportażu "Bardzo spokojna okolica. Zbrodnia w Teksasie" Jima Atkinsona i Johna Blooma.