Skarby po powodzi. Żołnierze WOT znaleźli worek pełen pieniędzy
Powódź, która niedawno nawiedziła Dolny Śląsk, przyniosła ze sobą ogromne zniszczenia. Rwąca woda zniszczyła nie tylko domy, ale także porwała ludziom cały dobytek, w tym cenne przedmioty i oszczędności życia. Mieszkańcy zmagają się z konsekwencjami klęski żywiołowej, a ich życie po powodzi często wymaga całkowitego odbudowania. W tych dramatycznych okolicznościach pomoc ze strony różnych służb, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, jest nieoceniona.
W trakcie porządkowania terenów po powodzi żołnierze z 72 batalionu lekkiej piechoty 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej natrafili na niecodzienne znalezisko – około 10 tysięcy euro w gotówce. Pieniądze były ukryte w worku na śmieci.
Uczciwi żołnierze
Dowódca batalionu, sierżant Krzysztof Duda, natychmiast poinformował o znalezisku swojego przełożonego, podpułkownika Marcina Łyskanowskiego. Ten z kolei przekazał informację wyżej – do komandora Tomasza Laskowskiego, dowódcy brygady. Pieniądze zostały zabezpieczone przez żołnierzy i przekazane policji, która teraz stara się ustalić, do kogo należały.
Podpułkownik Łyskanowski zapowiedział, że żołnierze, którzy znaleźli gotówkę, zostaną nagrodzeni za swoją uczciwość i profesjonalizm w trudnych warunkach.
Pomoc po powodzi
Wojska Obrony Terytorialnej są obecne na terenach dotkniętych przez powódź od miesiąca. W regionie działają jednostki z całego kraju, które początkowo wspierały mieszkańców w ewakuacji i dostarczaniu żywności, a teraz pomagają w usuwaniu skutków powodzi.
– Żołnierze spotykają się z pozytywnym odbiorem, a między nimi a lokalnymi mieszkańcami nawiązują się bliskie relacje – informuje Rzecznik 7 Pomorskiej Brygady WOT Piotr Langenfeld.
Obecność żołnierzy w Stroniu Śląskim, gdzie doszło do niezwykłego znaleziska, jest częścią szerokich działań Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach operacji FENIKS, mającej na celu pomoc ofiarom klęsk żywiołowych. Terytorialsi angażują się w pomoc humanitarną oraz zabezpieczają mienie społeczeństwa dotkniętego kryzysami.
Incydent z przywłaszczeniem
Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie informacje dotyczące działań na terenach powodziowych są pozytywne. Jak pisaliśmy w naTemat.pl w dniu 11 października poinformowano o zatrzymaniu jednego z żołnierzy WOT przez Żandarmerię Wojskową.
Miał on przywłaszczać mienie przeznaczone dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Wobec tego żołnierza wszczęto postępowanie wyjaśniające, które umożliwiło postawienie mu zarzutów. Cała sytuacja wywołała zaskoczenie zarówno wśród dowództwa WOT, jak i innych żołnierzy.
Skąd wzięło się WOT?
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) powstały w Polsce w 2016 roku jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych, mający na celu zwiększenie obronności kraju oraz wsparcie lokalnych społeczności. Celem WOT jest nie tylko obrona terytorialna, ale także pomoc w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe.
Do WOT mogą wstępować osoby w wieku od 18 do 55 lat, które są obywatelami Polski, cieszą się dobrą opinią i nie były karane. Służba w WOT to dobrowolne zaangażowanie, które łączy mundur z życiem cywilnym, umożliwiając uczestnictwo w szkoleniach i działaniach w lokalnych społecznościach.