Kolejka do warszawskiego ratusza: kto zastąpi Rafała Trzaskowskiego?

Antonina Zborowska
04 listopada 2024, 09:54 • 1 minuta czytania
Rafał Trzaskowski może wkrótce ogłosić swoją kandydaturę na prezydenta Polski, co automatycznie otworzy drzwi do walki o fotel prezydenta Warszawy. W Koalicji Obywatelskiej już pojawiają się chętni, którzy chcą objąć najważniejszy urząd w stolicy. Kto stanie na czołowej pozycji w wyścigu o ratusz?
W Koalicji Obywatelskiej już rozważają, kto zastąpi Rafała Trzaskowskiego w Stolicy. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Choć Koalicja Obywatelska jeszcze nie wskazała oficjalnie swojego kandydata na prezydenta Polski, to wiele wskazuje na to, że może nim zostać obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Jeśli ta decyzja się potwierdzi i Trzaskowski wygra wybory, warszawski ratusz stanie przed koniecznością zmiany swojego szefa.


Już teraz w KO mówi się o czterech potencjalnych następcach. W kuluarach wybrzmiewa, że to właśnie Ci politycy mają wystarczające doświadczenie i wsparcie wewnątrz partii, by podjąć się kierowania stolicą.

Cztery nazwiska na celowniku Koalicji Obywatelskiej

W czołówce kandydatów wybranych na miejsce Rafała Trzaskowskiego znaleźli się Aleksandra Gajewska, Barbara Nowacka, Marcin Kierwiński i Wioletta Paprocka-Ślusarska. To grono złożone z polityków o zróżnicowanym doświadczeniu i podejściu do zarządzania.

Pierwszą kandydatką jest Aleksandra Gajewska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Gajewska była aktywną posłanką w poprzednich kadencjach i niejednokrotnie pokazywała zaangażowanie w sprawy społeczne oraz pracę na rzecz rodziny. Drugą kandydatką zdaje się być Barbara Nowacka – obecna minister edukacji, która zdobyła popularność jako jedna z czołowych postaci Koalicji Obywatelskiej. Nowacka wzbudza zwłaszcza sympatię elektoratu liberalnego, szczególnie za sprawą jej poglądów na temat równouprawnienia i praw kobiet.

Jednak pomimo mocnych pozycji wymienionych kandydatek na pierwszy plan według nieoficjalnych doniesień wybija się dwójka innych kandydatów: Marcin Kierwiński i Wioletta Paprocka-Ślusarska. Mówi się, że to właśnie oni cieszą się największym poparciem wewnątrz partii i są postrzegani jako realni następcy Trzaskowskiego. Ich doświadczenie i bliskie relacje z Donaldem Tuskiem, liderem KO, mogą dać im przewagę nad pozostałymi kandydatkami.

Marcin Kierwiński – zaufany człowiek Donalda Tuska

Marcin Kierwiński od lat związany jest z Koalicją Obywatelską, ale nie tylko na poziomie lokalnym – ma na koncie także współpracę z instytucjami unijnymi. Jak pisaliśmy w naTemat.pl, Kierwiński na prośbę Donalda Tuska zdecydował się na opuszczenie stanowiska w Parlamencie Europejskim, by objąć funkcję pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi, co świadczy o jego zaangażowaniu i odpowiedzialności.

W roli pełnomocnika sprawdził się na tyle, że według nieoficjalnych doniesień Donald Tusk jest bardzo zadowolony z jego pracy. Jego potencjalna nominacja na kandydata do ratusza mogłaby więc liczyć na pełne wsparcie lidera KO.

Wioletta Paprocka-Ślusarska – prawa ręka Trzaskowskiego

Kolejną kandydatką, na którą stawia KO, jest Wioletta Paprocka-Ślusarska. W środowisku politycznym ceniona jest za organizację i strategiczne podejście, czego dowodem były jej działania podczas kampanii samorządowej w Warszawie oraz wyborów parlamentarnych w 2023 roku, kiedy to pełniła rolę szefowej sztabu KO. Choć jej działania często pozostawały w cieniu, jej wkład był zauważalny i został doceniony publicznie przez samego Donalda Tuska.

Pracując jako szefowa gabinetu prezydenta Warszawy, dobrze poznała specyfikę funkcjonowania stołecznego ratusza. Cieszy się również sporym zaufaniem lidera KO, a jej obecność w sztabie wyborczym Trzaskowskiego jest coraz bardziej prawdopodobna, jeśli zdecyduje się on na kandydaturę na urząd prezydenta RP.

Warszawski ratusz to decyzyjne serce stolicy

Warszawski ratusz to nie tylko miejsce, w którym zapadają decyzje o lokalnych inwestycjach, ale też symboliczne centrum polityczne i administracyjne stolicy Polski. Od lat sprawowanie urzędu prezydenta miasta przyciągało doświadczonych polityków i osobistości publiczne. Prezydent Warszawy decyduje nie tylko o kwestiach infrastruktury, ale także o sprawach związanych z edukacją, ochroną środowiska, czy polityką mieszkaniową. To stanowisko wymagające doświadczenia i determinacji, bo potrzeby miasta rosną, a mieszkańcy coraz aktywniej domagają się wprowadzania zmian.

Rafał Trzaskowski z sukcesem przyciągnął uwagę wyborców w stolicy, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych samorządowców w kraju. Jego poparcie i zaufanie, jakie zdobył przez lata w warszawskim ratuszu, mogą mu pomóc na poziomie ogólnokrajowym, gdyby zdecydował się na start w wyborach prezydenckich w 2025 roku. W przypadku ewentualnej wygranej Warszawa będzie potrzebować nowego lidera, zdolnego do utrzymania obecnego kursu, a zarazem gotowego do wprowadzania dalszych usprawnień i realizacji nowych projektów.

Ostateczna decyzja o kandydacie na nowego prezydenta Warszawy zapadnie jednak dopiero, gdy przyszłość Trzaskowskiego stanie się bardziej klarowna. Choć czwórka kandydatów wyłonionych przez KO różni się doświadczeniem i podejściem, to widać, że partia stawia na osoby, które zdążyły już pokazać swoją gotowość do działania, przez co nie będą się obawiały objęcia tak ważnego stanowiska, jakim jest bycie prezydentem Warszawy.