W USA można mówić o końcu pandemii koronawirusa. Prezydent Joe Biden powtórzył to kilka razy w programie amerykańskiej stacji. Pozytywne informacje popłynęły też ostatnio z WHO, która stwierdziła, że świat jeszcze "nigdy nie był tak blisko", by pokonać COVID-19.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w USA każdego dnia służby potwierdzały około 65 tys. nowych przypadków koronawirusa
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że "nigdy nie byliśmy bliżej końca" pandemii COVID-19
W czwartek Adam Niedzielski oficjalnie ogłosił rozpoczęcie procesu wyszczepiania społeczeństwa drugą dawką przypominającą przeciw koronawirusowi
Program z udziałem Joe Bidena nagrano kilka dni temu, kiedy amerykański prezydent odwiedził Auto Show w Detroit. Nagranie wyemitowano w niedzielę w "60 Minutes" w stacji CBS. – Pandemia się skończyła. Nadal mamy problem z Covid-19. Nadal nad tym dużo pracujemy, ale pandemia się skończyła – stwierdził Joe Biden.
Biden: "Pandemia się skończyła"
Warto jednak dodać, że rząd USA wciąż określa COVID-19jako chorobę, która zagraża zdrowiu publicznemu. Z powodu koronawirusa zmarło tam do tej pory ponad milion osób, co stawia Stany Zjednoczone na pierwszym miejscu pod tym względem.
W Indiach, które są drugim krajem na świecie z największą liczbą zgonów, zmarło blisko 530 tys. osób. Joe Biden nieustannie namawia do szczepień, podkreślając, że to wciąż najlepsza ochrona przed zachorowaniem.
Z danych Johns Hopkins University wynika, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w USA każdego dnia służby potwierdzały około 65 tys. nowych przypadków koronawirusa. To wciąż dużo, ale liczba zakażeń spada niemal w każdym stanie. Każdego dnia z powodu COVID-19 umiera z kolei około 400 osób.
Szef WHO: "Nigdy nie byliśmy tak blisko końca tej pandemii"
Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, poinformował też o wytycznych dla rządów, które mają pomóc w ostatecznej walce z koronawirusem. To sześć raportów, w których znajdują się wytyczne dotyczące testów, szczepień oraz praktyk w zakresie zarządzania chorobą.
Nie brakuje także informacji o środkach kontroli infekcji w placówkach opieki zdrowotnej, zapobieganiu dezinformacji, a także zaangażowaniu społeczności.
Druga dawka przypominająca w Polsce
WHO szacuje, że dzięki szczepionkom przeciwko COVID-19 tylko w 2021 roku udało się uniknąć 19,8 mln zgonów. Na całym świecie podano dotychczas 12 mld dawek. Organizacja ostrzega jednocześnie, że koronawirus nadal jest "globalną sytuacją kryzysową" – w tym roku zmarło już ponad milion osób.
Wraz z nadejściem jesieni grozi nam wzrost liczby zakażeń, więc polski rząd – jak zapowiedział Adam Niedzielski – wprowadza szczepionki celowane w wariant Omikron. Pacjenci mogą skorzystać z preparatów Pfizera i BioNTechu lub Moderny. Dla osób, które były zaszczepione produktem Johnsons&Johnsons przeznaczono jedynie szczepionkę Pfizera.