Netflix coraz chętnie stawia na Polskę. Popularna platforma właśnie ogłosiła aż 18 produkcji znad Wisły. Wśród polskich filmów i seriali znajdziemy m.in. opowieść o wyprawie Macieja Berbeki na Broad Peak. Oto 10 tytułów, na które warto czekać.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Netflix właśnie ogłosił, że pracuje nad 18 polskimi produkcjami.
Wśród filmów, które zadebiutują na platformie w 2022 i 2023 roku, znajduje się m.in. "Broad Peak" o himalaiście Macieju Berbece.
Jeśli chodzi o seriale, w ofercie Netfliksa zobaczymy m.in. "Brokat", "Dziewczynę i kosmonautę" oraz "Detektywa Forsta".
Dotąd polskie produkcje Netfliksa cieszyły się dużą oglądalnością nie tylko w kraju nad Wisłą, ale równie zagranicą. "Sexify", "W głębi lasu", "Otwór oczy" i "Krakowskie potwory" były dla platformie zaledwie początkiem przygody z Polską. Firma właśnie ogłosiła 19 tytułów, których reżyserami, scenarzystami i aktorami są Polacy. Spośród nich redakcja naTemat wybrała łącznie 10 najciekawszych seriali oraz filmów, które niebawem będziemy mogli zbindżować.
FILMY
1. Broad Peak
"Broad Peak" to dramat w reżyserii Leszka Dawida ("Jesteś Bogiem") oparty na prawdziwej historii polskiego himalaisty Macieja Berbeki. Po nieudanym zdobyciu K2 główny bohater wraz z Alkiem Lwowem postanawiają zdobyć sąsiadujący szczyt, czyli tytułowy Broad Peak. Ryzykowna wyprawa w góry wywróci do góry nogami życie obu wspinaczy.
W obsadzie znaleźli się m.in. Ireneusz Czop, Piotr Głowacki, Maciej Kulig, Dawid Ogronik oraz Maja Ostaszewska. Za scenariusz do filmu odpowiedzialny jest natomiast Łukasz Ludkowski, który współpracuje ze studiem CD Projekt Red. Premiera tytułu odbędzie się jeszcze jesienią tego roku.
2. Noc w przedszkolu
Czarna komedia nakręcona przez Rafała Skalskiego ("Kochankowie") i napisana przez Marka Baranowskiego (Nieprzygotowani: The Movie") zabierze widzów do przedszkola. W placówce właśnie trwają przygotowania do jasełek. Próby szybko zamieniają się w "rozprawę sądową" nieposłusznego i rozrabiającego 5-latka. W obronie chłopca staje partner jego mamy. Jasełka staną się dla niego prawdziwym testem na ojcostwo.
Na ekranie ujrzymy plejadę gwiazd, czyli m.in. Matyldę Damięcką, Aleksandrę Domańską, Dobromira Dymeckiego oraz Zbigniewa Zamachowskiego. Fabuła tytułu już sama w sobie podpowiada, kiedy możemy spodziewać się premiery filmu. Będziemy mogli obejrzeć go w grudniu 2022 roku.
3. Freestyle
"Freestyle" to film sensacyjny w reżyserii Macieja Bochniaka ("Disco Polo"), który w duecie ze Sławomirem Shutym (książka "Zwał") stworzył także do niego scenariusz. Główny bohater jest obiecującym ulicznym raperem, który szykuje się do tego, aby nagrać swoją debiutancką płytę. Niestety wraz z przyjacielem zostaje wplątany w serię niefortunnych zdarzeń, którą zapoczątkuje nieudana dostawa marihuany.
W roli głównej wystąpi jeden z najlepszych aktorów młodego pokolenia – Maciej Musiałowski ("Sala samobójców. Hejter" i "Polot"). Na premierę będziemy musieli trochę poczekać. Netflix ogłosił, że "Freestyle" wyląduje w jego ofercie dopiero w 2023 roku.
4. Dzień Matki
Mateusz Rakowicz ("Najmro. Kocha, kradnie, szanuje") przygotował dla subskrybentów Netfliksa film akcji opowiadający o byłej agentce do zadań specjalnych, która wykorzysta wszelkie umiejętności nabyte podczas pracy dla wywiadu, aby uratować swojego porwanego syna. Kobieta zmierzy się z groźnymi gangsterami. Misja da jej szansę na odbudowanie relacji z dzieckiem, która przez lata była przez nią zaniedbywana.
W obsadzie filmu zobaczymy m.in. Agnieszkę Grochowską, Jowitę Budnik, Dariusza Chojnackiego i Adriana Deliktę. "Dzień Matki" wyjdzie jeszcze jesienią bieżącego roku.
5. Pan Samochodzik i Templariusze
Nie lada gratka dla fanów powieści autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Młodzi widzowie będą mogli poczuć się jak ich rodzice i dziadkowie, którzy niegdyś rozsiadali się przed telewizorami, by obejrzeć serial o Panie Samochodziku i grupce harcerzy. Nowy film "Pan Samochodzik i Templariusze" reżyseruje Antoni Nykowski ("Zoe"), zaś za scenariusz odpowiada scenarzysta komiksowy Bartosz Sztybor.
"Znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy, Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów" – czytamy w opisie produkcji, która zadebiutuje na Netfliksie w przyszłym roku.
SERIALE
6. Brokat
Wraz z "Brokatem" widzowie cofną się do połowy lat 70. Głównymi bohaterkami są kobiety świadczące usługi seksualne. Fabuła serialu skupi się na momencie, w którym komunistyczna Polska powoli zaczyna przyjmować kulturę Zachodu.
10-odcinkowy tytuł liczy aż czterech reżyserów – Annę Kazejak ("Obietnica"), Julię Kolberger ("Jutro mnie tu nie będzie"), Marka Lechkiego ("Pakt") i Rafała Skalskiego ("52 procent"). Scenariuszem zajmują się natomiast Alicja Aromińska, Aleksandra Chmielewska, Maciej Kubicki i Sławek Lonisk. Już jesienią 2022 roku na ekranie będziemy podziwiać Wiktorię Filus, Matyldę Giegżno, Jędrzeja Hycnara, Barłomieja Kotschedoffa i Magdalenę Popławską.
7. Dziewczyna i kosmonauta
"Dziewczyna i kosmonauta" to współczesny romans, który stara się odpowiedzieć na pytanie, czy miłość ma datę przydatności. "Dwaj piloci F-16, przyjaciele Nikodem i Bogdan, konkurują o serce pięknej Marty oraz o to, który z nich poleci w kosmos. Kosmiczną rywalizację wygrywa Nico, jednak z powodu niewyjaśnionej awarii powraca z misji dopiero po 30 latach" – brzmi opis fabuły. Bohater nie zestarzał się ani trochę podczas pobytu w kosmosie, Marta za to tak. Czy ich relacja przetrwa próbę czasu?
"Pewnego razu na krajowej jedynce" to dramat komediowy o grupce nieznajomych osób wyruszających w podróż samochodem, w którym – po kradzieży w banku – znajduje się torba z 2 milionami złotych. Złodzieje grasujący na wolności za wszelką cenę będą chcieli odzyskać swój łup.
W obsadzie nadchodzącej produkcji Netfliksa nie zabraknie Juliusza Chrząstowskiego, Łukasza Garlickiego, Anny Ilczuk, Mateusza Króla, Jaśminy Polak, Mai Wolskiej i Michała Sikorskiego. Serial w reżyserii Grzegorza Jaroszuka ("Bliscy") i Jakuba Piątka ("Users") składa się z 8 odcinków, które zobaczymy jeszcze tej jesieni.
9. Detektyw Forst
Miłośnicy seriali kryminalnych nie mogę pominąć tego tytułu. "Detektyw Forst" skupia się na losach komisarza Wiktor Forsta, który zajmie się serią brutalnych morderstw w spowitych śniegiem Tatrach. Z pomocą dziennikarki Olgi Szrebskiej tytułowy bohater odkryje spisek sięgający czasów II wojny światowej.
Serial Daniela Jaroszka ("Johnny") to adaptacja powieści "Ekspozycja" i "Przewieszenie" Remigiusza Mroza. W roli głównej zobaczymy rewelacyjnego Borysa Szyca. Premierę zapowiedziano na kolejny rok.
10. Informacja zwrotna
"Informacja zwrotna", czyli adaptacja książki Jakuba Żulczyka o tym samym tytule, zabierze widzów do świata byłego muzyka rockowego uzależnionego od wysokoprocentowych trunków. Mężczyzna uda się na spacer po Warszawie, chcąc odnaleźć zaginionego syna. W Marcina Kanię wcieli się Arkadiusz Jakubik.
Za reżyserię thrillera odpowiedzialny jest Leszek Dawid ("Jesteś Bogiem"). Scenariusz do serialu napisał Kacper Wysocki ("Klangor"). "Informacji zwrotnej" możemy spodziewać się na platformie w drugim kwartale 2023 roku.
Inne polskie produkcje, nad którymi pracuje Netflix:
"Gry rodzinne" (reż. Łukasz Ostalski / obsada: Paweł Deląg, Bartosz Gelner, Marek Kalita, Izabela Kuna i Edyta Olszówka)
"Lovzone" (reż. Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha)
"HELLHOLE" (reż. Bartosz M. Kowalski / obsada: Olaf Lubaszenko, Sebastian Stankiewicz i Piotr Żurawski)
"Jeszcze przed świętami" (reż. Aleksandra Kułakowska i Maciej Prykowski / obsada: Monika Frajczyk, Piotr Pacek, Mirosław Baka i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik)