Koronawirus – wszystko, co musisz wiedzieć o epidemii i kwarantannie [telefony, adresy, fakty]

Monika Piorun
Informacje dotyczące zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem mogą być w najbliższym czasie bardzo istotne. Co zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie możliwość zarażenia wirusem SARS-CoV-2? Gdzie zwrócić się z prośbą o udzielenie fachowej porady medycznej? Jak postępować w przypadku kwarantanny? Przedstawiamy najważniejsze fakty, które trzeba znać, jeśli będziemy potrzebować pomocy dotyczącej covid-19 na terenie Polski (również w języku migowym i angielskim).
Czy na pewno wiesz, co zrobić w razie zagrożenia związanego z koronawiursem i chorobą covid-19? Przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje dla pacjentów Fot. Jakub Porzycki/Agencja Gazeta
Wszelkie wątpliwości dotyczące zasad postępowania w przypadku zagrożenia koronawirusem możemy wyjaśnić dzwoniąc na uruchomioną przez Narodowy Fundusz Zdrowia całodobową infolinię pod numer telefonu: 800 190 590.

W uzasadnionych przypadkach (przy nasilonych objawach wskazujących na zarażenie koronawirusem) możemy zadzwonić także pod numer ratunkowy 112.


Koronawirus – podstawowe objawy

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło z kolei serwis internetowy, na którym są dostępne informacje dotyczące charakterystycznych objawów wskazujących na to, że możemy być zarażeni koronawirusem, takich jak między innymi:
gorączka,
kaszel,
duszności,
bóle mięśni,
kłopoty z oddychaniem,
zmęczenie.

Najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem są:
⦁ osoby starsze,
⦁ pacjenci z obniżoną odpornością,
⦁ osoby z chorobami przewlekłymi.

UWAGA! Osoby powyżej 60. roku życia, które chorują na cukrzycę, niewydolność sercowo-naczyniową lub oddechową powinny podejmować dodatkowe środki ostrożności, by ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem (w ich przypadku jest ono wyższe).


Przeczytaj: "Koronawirus może przenosić się w kale". Myj dokładnie ręce po skorzystaniu z toalety [NOWE BADANIA]

Możemy także sprawdzić pozostałe informacje dotyczące covid-19, przeczytać o sposobach przenoszenia choroby (m.in. drogą kropelkową, np. podczas kaszlu, kichania i mówienia, a także poprzez fekalia).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w liście 10 wytycznych, które mają nas uchronić przed zarażeniem koronawirusem podkreśliła, że jeśli kaszlemy lub kichamy, to powinniśmy zasłonić się rękawem, a nie dłonią lub zakryć usta i nos jednorazową chusteczką, którą po zużyciu powinniśmy od razu wyrzucić do kosza na śmieci, a potem dokładnie umyć ręce. Nie powinniśmy także zapominać o tym, by zachować bezpieczną odległość od pozostałych osób, które możemy zarazić znajdując się bliżej niż metr od nich. Warto starać się, by jak najrzadziej dotykać dłońmi okolic twarzy, oczu i ust.

Przeczytaj: 30 proc. ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. Tylko co druga osoba prawidłowo dba o higienę

Koronawirus – co musisz wiedzieć? [Informacja w języku migowym]


Wszystkie dane są dostępne zarówno w języku polskim, jak i w angielskim (dla wszystkich obcokrajowców), a także w języku migowym.

Specjalnie dla osób, które nie słyszą, Polski Związek Głuchych (Oddział Mazowiecki) stworzył materiał wideo, który zaleca, co robić, by ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem, czy jak prawidłowo myć ręce.

Koronawirus – co robić, jeśli wracamy z regionu zagrożonego epidemią?

Jeśli zaś powracamy z miejsc, w których doszło do przypadków zarażeń koronawirusem covid-19, czyli:
Chin,
północnych Włoch,
Korei Południowej,
Iranu,
Japonii,
Tajlandii,
Singapuru,
Wietnamu,
Tajwanu – i obserwujemy u siebie objawy choroby, a na dodatek mieliśmy kontakt z osobami, które mogły być zarażone, to należy w pierwszej kolejności skontaktować się z:

⦁ najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną

⦁ lub zgłosić się osobiście na oddział zakaźny lub obserwacyjno-zakaźny w celu ustalenia dalszego postępowania medycznego przez lekarzy specjalistów. Gdzie znaleźć takie placówki?

Koronawirus – lista szpitali, w których udzielana jest pomoc

Na rządowej stronie internetowej podlegającej pod Ministerstwo Zdrowia znajduje się wykaz wszystkich szpitali, które wyznaczono do opieki nad pacjentami z podejrzeniem koronawirusa w poszczególnych województwach. Wystarczy wybrać region znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, by uzyskać dostęp do nazwy placówki, do której możemy się zwrócić w sprawach medycznych.
Mapa szpitali udzielających pomocy w przypadku zagrożenia koronawirusem na terytorium Polski.Fot. Ministerstwo Zdrowia
Przeczytaj: Ile kosztuje badanie na koronawirusa w Polsce? Cennik szpitala zakaźnego

Badanie na obecność koronawirusa

W przypadku osób, u których zachodzi podejrzenie zarażenia koronawirusem, testy na obecność SARS-CoV-2 powinny być wykonywane bezpłatnie (niektóre szpitale zakaźne wprowadziły jednak opłaty w wysokości 500 zł). W Polsce na ich wynik czeka się około 18 godzin.
Co robić, jeśli zajdzie konieczność przeprowadzenia u nas badań pod kątem obecności koronawirusa? Standardy postępowania medycznegoFot. Ministerstwo Zdrowia
Jak to wygląda w praktyce?

Niestety doświadczenia osób, w przypadku których zaszła konieczność przeprowadzenia badań na obecność koronawirusa nie zawsze są zgodne ze standardami wyznaczonymi przez resort zdrowia.

Pani Anna Morawska, która zdecydowała się opisać, co ją spotkało podczas pobytu na izolatce z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem na wyniki badań potwierdzających, czy ma SARS-CoV-2 musiała czekać aż... 88 godzin.

Przeczytaj: Koronawirus i absurdalne procedury. Z izolatki opisała, jak działa polska służba zdrowia

Koronawirus – kwarantanna domowa. Jak postępować?

O pozostanie w miejscu zamieszkania i odizolowanie się od innych mogą zostać poproszone osoby, które:
⦁ w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywały w krajach, w których odnotowano przypadki zarażeń koronawirusem (lista powyżej),
⦁ przebywały w otoczeniu osób, u których podejrzewa się obecność koronawirusa lub zdiagnozowano u nich zarażenie wirusem SARS-CoV-2 albo chorobę covid-19,
⦁ miały bliski kontakt z osobami zarażonymi (uznaje się, że wystarczy przebywać nawet około kwadransa w otoczeniu osób podejrzewanych o obecność koronawirusa lub z potwierdzeniem zarażenia SARS-CoV-2,
⦁ były obecne na terenie placówek medycznych lub szpitali, w których udzielana jest pomoc osobom zarażonym koronawirusem.

Osoby, w przypadku których zajdzie konieczność kwarantanny domowej, proszone są o:

⦁ pozostanie w miejscu zamieszkania przez 14 dni,
⦁ niekontaktowanie się z innymi osobami lub ograniczenie do minimum kontakty z otoczeniem,
⦁ regularne mierzenie temperatury i sprawdzanie, czy nie ma się gorączki oraz pozostałych objawów świadczących o zarażeniu koronawirusem (jeżeli mamy powyżej 38 stopni powinniśmy ponownie skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną, ponieważ może zajść konieczność dodatkowych badań diagnostycznych lub nawet izolacji w szpitalu),
⦁ szczególną dbałość o higienę osobistą, częste dezynfekowanie rąk środkami na bazie alkoholu,
⦁ częste dezynfekowanie blatów, powierzchni, z których korzystamy, stołów, a także łazienek i ubikacji,
⦁ systematyczne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają podczas izolacji.

W przypadku osób, które ze względu na możliwość zarażenia koronawirusem, powinny odizolować się od miejsc publicznych, pracodawca powinien zezwolić na pracę zdalną (jeśli jest taka możliwość) na zasadach ustalonych indywidualnie pomiędzy zatrudnionym a zatrudniającym.

Pracodawcy nie powinni także nakazywać podróży służbowych do miejsc, w których obecnie istnieje ryzyko zarażenia koronawirusem.

Jeżeli o kwarantannie zdecyduje inspektor sanitarny, dostajemy L4 i mamy prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego.


Koronawirus – maseczki higieniczne. Czy należy je nosić?

Ministerstwo Zdrowia nie zaleca używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Światowa Organizacja Zdrowia radzi natomiast, by korzystać z nich racjonalnie i być świadomym, na czym polega ich działanie.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że choć noszenie maseczki higinicznej osłaniającej usta i twarz może pomóc w ograniczeniu ryzyka zarażenia niektórymi chorobami układu oddechowego, to jednak nie gwarantuje powstrzymanie samej indekcji.

Jeśli chcemy zminimalizować szanse na kontakt z koronawirusem, to musimy zastosować dodatkowe środki ostrożności w postaci zwiększonej higieny osobistej, częstym myciem rąk i unikaniem przebywania w zbyt bliskiej odległości od innych ludzi (poniżej 1 metra).

Samo noszenie maseczki może być ewentualnie polecane w przypadku osób, które nie są w pełni zdrowe i obawiają się, że mogą infekować innych podczas przebywania w przestrzeni publicznej. Zdania na temat ich skuteczności są podzielone.

Przeczytaj: Zrób to sam! Prosty patent na maseczkę higieniczną [INSTRUKCJA]

Koronawirus – gdzie się zwrócić po pomoc w Polsce? [Informacja w języku angielskim]

Specjalne informacje skierowano także do obcokrajowców, którzy nie porozumiewają się językiem polskim.
Infografika przygotowana przez resort zdrowia z powodu zagrożenia koronawirusem.Fot. Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus – najczęściej zadawane pytania



Dowiedz się więcej na temat koronawirusa:

Urząd podał listę produktów niezbędnych przy epidemii koronawirusa. Co kupić na zapas?

Covid-19: choroba, którą wywołuje koronawirus. Co trzeba o niej wiedzieć?

Koronawirus zabił 3 razy więcej ludzi w ciągu 8 tygodni niż SARS w 8 miesięcy [LICZBY]

Lek na malarię pokona koronawirusa? Są nowe badania

Interaktywna mapa koronawirusa. Tu sprawdzisz, gdzie jest covid-19

źródło: Ministerstwo Zdrowia