Jak dojechać do Bułgarii samochodem? Sprawdziliśmy, która trasa jest najlepsza
1. Do Bułgarii przez Słowację i Rumunię
Długość trasy: 1764 km
Czas dojazdu: 23 godz. 8 min
Trasa do Bułgarii przez Rumunię wiedzie przez:
- Poprad, Preszów, Koszyce (Słowacja);
- Miszkolc, Debreczyn (Węgry);
- Oradeę, Sybin, Giurgiu (Rumunia).
Koszt dojazdu do Bułgarii przez Rumunię:
- winieta na Słowacji – 10 euro;
- winieta na Węgrzech – 3640 HUF (ok. 42 zł);
- winieta w Rumunii – 3 euro;
- winieta w Bułgarii – 8 euro;
- płatny most w Ruse – 3 euro.
Jedną z najczęściej wybieranych tras do Bułgarii jest drogą prowadzącą przez Słowację, Węgry i Rumunię. Ta trasa w przypadku dwóch kierowców zajmie około doby, a w przypadku jednego (w zależności od liczby noclegów i długości odpoczynku) 30-40 godzin.
Jeżeli do dyspozycji jest tylko jeden kierowca, warto zorganizować dwa noclegi i zatrzymać się najpierw w słowackim Popradzie, a później w Bukareszcie. To również świetna okazja, by zobaczyć słowackie Tatry i odwiedzić stolicę Rumunii.
Można też zorganizować po drodze jeden nocleg. W takiej sytuacji najlepiej odpocząć mniej więcej w połowie drogi, czyli na wysokości granicy węgiersko-rumuńskiej. Jeżeli chodzi o ceny noclegów, to o kilka euro taniej wychodzi odpoczynek w Rumunii.
Niestety wokół noclegów i przejść granicznych w Rumunii krążą różne plotki. Według niektórych trzeba być przygotowanym na próby wymuszenia łapówek. Internauci przestrzegają też przed kradzieżami samochodów i bagaży.
Z Rumunii należy kierować się w stronę Bukaresztu, a stamtąd do przejścia granicznego w miejscowości Ruse. Następnie, zależnie od kierunku podróży, do Burgas lub bezpośrednio na Słoneczny Brzeg.
2. Do Bułgarii przez Czechy i Serbię
Długość trasy: 2029 km
Czas dojazdu: 22 godz. 3 min
Trasa dojazdu do Bułgarii przez Serbię wiedzie przez:
- Ołomuniec, Brno (Czechy);
- Bratysławę (Słowacja);
- Budapeszt (Węgry);
- Belgrad, Nisz (Serbia).
Koszt dojazdu do Bułgarii przez Serbię:
- winieta w Czechach – 310 CZK (ok. 59 zł);
- winieta na Węgrzech - 3640 HUF (ok. 42 zł);
- opłata za przejazd przez Serbię – kwota pobierana na bramkach zależna od długości przejazdu;
- winieta w Bułgarii – 8 euro.
Trasa do Bułgarii przez Czechy i Serbię jest dłuższa niż trasa przez Słowację i Rumunię, ale bardziej komfortowa. Po pierwsze, nie trzeba pokonywać często zakorkowanego odcinka Kraków-Nowy Targ. Po drugie, serbskie drogi są w lepszym stanie, niż rumuńskie.
Dojazd do Bułgarii przez Serbię w przypadku dwóch kierowców powinien zająć ok. 22 godz. W przypadku jednego 30-40 godzin. Po drodze można zatrzymać się w Brnie, Bratysławie, Budapeszcie lub Belgradzie. To doskonały pomysł na objazdową podróż po Europie.
Rozpoczynając podróż, należy kierować się na czeskie Brno, później na Bratysławę. Można też zmienić trasę i jechać przez Wiedeń. Następnym celem powinno być przejście graniczne w Horgos. Stamtąd należy udać się w kierunku Sofii i dalej do Burgas lub na Słoneczny Brzeg.
3. Do Bułgarii przez Ukrainę – trasa niedostępna
Google Maps może kierować do Bułgarii jeszcze jedną trasą, ale ze względów bezpieczeństwa lepiej nią nie jechać. Chodzi o trasę przez Ukrainę. Ta droga była szczególnie wygodna dla osób mieszkających na wschodzie Polski.
Dawniej jechało się przez Lwów, Czerniewice i stamtąd do granicy z Rumunią, Bukaresztu i przejścia granicznego w Ruse. Następnie należało kierować się w stronę Burgas lub Słonecznego Brzegu. Obecnie lepiej omijać tę trasę.
Przypomnijmy, że od 24 lutego 2022 roku w Ukrainie panuje wojna, a media donoszą o atakach rosyjskich wojsk na pojazdy cywilne. Polacy podróżujący przez Ukrainę muszą się z tym liczyć. Podobnie jak z kiepskim stanem zniszczonych przez Rosjan ukraińskich dróg.
Czytaj także: Nad Ukrainą pusto, rosyjskie samoloty nad Polską. Tak teraz lata Aeroflot
Podróż samochodem do Bułgarii. O czym pamiętać?
Bułgaria, Rumunia i Serbia nie są krajami znajdującymi się w strefie Schengen, ale na ich teren obywatele Polski mogą wjechać bez paszportu. Wystarczy dowód osobisty, który można wyrobić również dzieciom.
Winiety można kupić na przejściach i stacjach benzynowych, ale lepiej zaoszczędzić sobie nerwów i kupić je wcześniej online. Można zrobić to za pośrednictwem stron internetowych oferujących e-winiety. Należy jednak uważać na ich ceny.
Oprócz winiet i dokumentów tożsamości potrzebny będzie również dowód rejestracyjny pojazdu, aktualne badanie techniczne, ubezpieczenie OC oraz prawo jazdy. Dobrze wyrobić również kartę EKUZ i wykupić ubezpieczenie turystyczne.
Po drodze do Bułgarii warto zobaczyć atrakcje oferowane przez inne państwa, np. słowackie Tatry, pomnik "Butów nad brzegiem Dunaju” w Budapeszcie, a także stolicę Serbii – Belgrad. Atrakcją mogą być też rumuńskie wioski i Muzeum Sztuk Pięknych w Bukareszcie.
Czytaj także: https://natemat.pl/321199,bulgaria-polka-oskarza-masazyste-z-hotelu-w-obzorze-o-napasc-seksualna