Tak wyglądali prawdziwi bohaterowie serialu o Menendezach. Widać podobieństwo?
Ryan Murphy, twórca "Glee", "American Horror Story" i "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera", przeniósł na mały ekran historię braci Menendezów, którzy pod koniec lat 80. zabili swoich rodziców. Prokuratorzy przekonywali, że Lyle i Erik zastrzelili matkę i ojca, ponieważ zależało im na rodzinnym spadku. Zanim zatrzymano braci, zbrodnia w Beverly Hills określana była jako "mafijne porachunki".
W trakcie rozprawy sądowej w 1993 roku na jaw wyszło, że rodzice znęcali się nad synami psychicznie, fizycznie i seksualnie. Pierwsza sprawa zakończyła się unieważnieniem procesu, ponieważ ława przysięgłych nie była w stanie podjąć jednomyślnej decyzji.
Ponowny proces rozpoczął się w październiku 1995 roku. Wówczas strona oskarżająca odrzuciła wiele dowodów świadczących o molestowaniu, określając je mianem "wymówek".
Ostatecznie bracia Menendez zostali uznani za winnych morderstwa pierwszego stopnia i usłyszeli wyrok skazujący na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
"Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów": serial vs rzeczywistość (ZDJĘCIA)
W drugim sezonie antologii "Potwór" Ryana Murphy'ego i Iana Brennana mogliśmy zobaczyć zarówno znane twarze Hollywood, jak i początkujących aktorów, którzy za występ w hicie Netfliksa z pewnością dostaną (przynajmniej) nominację do przyszłorocznych nagród Emmy (telewizyjnych Oscarów). Oto jak wyglądały postaci z serialu w prawdziwym życiu.
Lyle Menendez
W Lyle'a Menendeza, starszego ze skazanych braci, wcielił się w "Potworach" 25-letni aktor z Teksasu, Nicholas Chavez, którego mogliśmy widzieć w takich produkcjach jak "Grotesquerie" i "Szpital miejski".
Wiele kontrowersji wzbudził sposób, w jaki Murphy i Brennan ukazali postać Lyle'a. W serialu mężczyzna miał problem z panowaniem nad własnym temperamentem i wykazywał się socjopatycznymi skłonnościami. "Stworzono karykaturę Lyle’a opartą na okropnych i jawnych kłamstwach szerzących się w tym serialu" – tak bronił brata Erik Menedez w oświadczeniu wydanym po premierze głośnego tytułu.
Erik Menendez
W roli Erika Menendeza w antologii "Potwór' obsadzono 28-letniego Coopera Kocha, w którego filmografii znajdziemy m.in. horror "They/Them" z Kevinem Baconem i dreszczowiec "Swallowed". U Murphy'ego i Brennana młodszy z braci najbardziej ze wszystkich bohaterów wysuwa się na pierwszy plan. To z jego perspektywy najczęściej obserwujemy życie w willi przy ulicy Elm Drive.
"Z ciężkim sercem muszę powiedzieć, że moim zdaniem, Ryan Murphy nie może być aż tak naiwny i nieświadomy faktów z naszego życia, by zrobić to bez złych intencji. (...) Jest mi smutno, że nieuczciwe przedstawienie przez Netfliksa tragedii związanych z naszą zbrodnią cofnęło bolesną prawdę o kilka kroków – do czasów, gdy prokuratura budowała narrację opartą na przekonaniu, że mężczyźni nie byli wykorzystywani seksualnie i że mężczyźni doświadczają traumy po gwałcie inaczej niż kobiety" – skrytykował Erik Menendez w oficjalnej odpowiedzi na serial "Potwory".
José Menéndez
José Menéndeza zagrał w "Potworach" hiszpański gwiazdor kina Javier Bardem, laureat Oscara za film "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coen. Aktor wystąpił również w "Skyfall" o Jamesie Bondzie, "Vicky Cristina Barcelona" Woody'ego Allena i "Diunie" Denisa Villeneuve'a.
Menendez pochodził z Kuby, ale po rewolucji przeprowadzonej przez Fidela Castro uciekł do Stanów Zjednoczonych. Jak podaje "The Los Angeles Times", najpierw pracował w firmie księgowej Coopers & Lybrand, gdzie talentem zachwycił jednego ze swoich klientów, który chętnie zaoferował mu lepszą posadę u siebie. Szybko zaczął wspinać się po szczeblach kariery. W wieku 35 lat był wiceprezesem ds. operacji w wypożyczalni samochodów Hertz. Później zdobył stanowisko dyrektora operacyjnego w korporacji RCA Records. Pomagał zespołom Duran Duran i Eurythmics podpisać kontrakty z wytwórnią.
Patriarcha rodziny Menendez miał molestować seksualnie Lyle'a (od 6 do 8 roku) i znęcać się seksualnie nad Erikiem, aż do jego 18. urodzin.
Kitty Menendez
Kitty Menendez odegrała w serialu platformy Netflix amerykańska aktorka francusko-polskiego pochodzenia Chloë Sevigny, która na swoim koncie ma role m.in. w "American Psycho" z Christianem Balem i prowokatorskim "Brązowym króliku".
Matka Lyle'a i Erika pracowała jako nauczycielka, zanim jej mąż namówił ją do tego, by została pełnoetatową panią domu. Kobieta była zrozpaczona, gdy odkryła, że José ją zdradza. Wtedy uzależniła się od narkotyków i alkoholu. Miała też obsesję na punkcie broni palnej.
Podobno matka Menendezów przymykała oko na przemoc stosowaną wobec synów przez ich ojca.
Leslie Abramson
W 9-odcinkowym serialu "Potwory" Ari Graynor z "Faceta od dziecka", "Rodziny Soprano" i "Nicka i Norah" wciela się w lojalną prawniczkę Erika Menendeza, Leslie Abramson, która zyskała renomę kogoś, kto nie bierze jeńców.
– Ci faceci (red. przyp. – Lyle i Erik) po prostu nie dorównują nikomu innemu, kogo kiedykolwiek reprezentowałam. To nie są mordercy. To są dzieci z problemami, które dorastały w bardzo trudnym i odrażającym środowisku – mówiła w wywiadzie z gazetą "Washington Post".
Abramson była wstrząśnięta, gdy sąd skazał Menedezów na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Werdykt określiła jako "okrutny i bezduszny".
Dominick Dunne
Nathana Lane'a, zdobywcę Emmy za serial "Zbrodnie po sąsiedzku", mogliśmy oglądać w "Potworach" jako dziennikarza śledczego Dominicka Dunne'a, który w latach 90. na bieżąco komentował sprawę Menedezów dla czasopisma "Vanity Fair".
Na początku lat 80. córka publicysty, Dominique Dunne z horroru "Poltergeist" została uduszona przez swojego byłego chłopaka. W scenariuszu Murphy i Brennan wspomnieli również o tej tragedii.
Judalon Smyth
Gwiazda "American Horror Story" i "Dobrego miejsca" Leslie Grossman została obsadzona w roli Judalon Smyth, kochanki psychiatry braci Menendezów. To ona zdradziła władzom, że usłyszała, jak Lyle i Erik mówili lekarzowi o zastrzeleniu swojej matki. Podsłuchaną rozmowę nagrała na taśmie.
Jerome Oziel
Dallas Roberts ("Przetrwanie" i "Mój przyjaciel morderca") odegrał w "Potworach" postać psychiatry braci Menendezów, dr. Jerome'a Oziela.
"W 1993 roku Smyth stworzyła kolejny element dramatyzmu w sprawie, kiedy wycofała swoje zeznania, twierdząc, że została poddana praniu mózgu, i ostatecznie zeznawała na korzyść obrony, zdecydowana zrobić wszystko, aby zdyskredytować Oziela" – relacjonował amerykański tygodnik "Time".