Dziś wieczorem warto spojrzeć w niebo. Eksperci są pewni: czeka nas jedno z najciekawszych zjawisk
Co widać na niebie?
Kosmos od zawsze fascynował ludzi. Tajemnicze gwiazdy, odległe planety i niezwykłe zjawiska na niebie nieprzerwanie budzą w nas zachwyt i ciekawość. Dzięki astronomom mamy szansę lepiej poznać ten niezwykły świat i odkrywać jego sekrety. Wiele osób pamięta dzieciństwo spędzone na patrzeniu w gwiazdy i marzeniach o podróżach międzyplanetarnych. Dziś jest doskonała okazja, by powrócić do tych chwil.
W sobotę 4 stycznia na niebie będzie można zobaczyć nietypowe zjawisko. We wczesnych godzinach wieczornych Srebrny Glob zacznie powoli zakrywać Saturna. Zjawisko, zwane też okultacją, będzie można oglądać gołym okiem, ale znacznie lepszy widok zapewni nam lornetka lub teleskop.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
"Wymarzone warunki". Księżyc przysłoni Saturna
Jak napisał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor profilu "Z głową w gwiazdach", zakrycie Saturna przez Księżyc to "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych całego 2025 roku".
Zakrycie nastąpi przy niedużej fazie Księżyca, a planeta zniknie za ciemną stroną tarczy naszego naturalnego satelity. "To wręcz wymarzone warunki dla tego typu zjawiska" – dodał Wójcicki.
Najciekawsze zjawisko astronomiczne 2025 roku. Kiedy patrzeć w niebo?
W zależności od miejsca na Ziemi początek zjawiska nastąpi w nieco innym momencie. W naszym kraju różnica ta może wynosić kilka minut. Przykładowo, dla Warszawy początek okultacji nastąpi o godzinie 18.41. Sam proces zakrywania planety ma potrwać około 70 sekund. Dlatego warto się nie spóźnić. Po upływie godziny – czyli o 19.41 – Księżyc odsłoni Saturna, ale zjawisko to niestety nie będzie już dla nas widoczne gołym okiem.
"Jeśli postawicie na obserwacje gołym okiem, będziecie mogli zauważyć, że w pewnym momencie jasność Saturna zacznie stopniowo maleć. Zakrywanie planety przez 70 sekund będzie stopniowo zmniejszać jej blask. Całość zjawiska wystąpi na ok. 19 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem" – napisał popularyzator astronomii.
Oprócz okultacji Saturna przez Księżyc na niebie cały czas można oglądać pierwszy rój meteorów w tym roku – czyli Kwadrantydy.
Czytaj także: https://natemat.pl/105895,blyszczace-punkty-na-niebie-to-nie-tylko-meteory-ale-i-satelity-teraz-pytanie-jak-obserwowac-niebo