Himalaista, który zgotował Polkom piekło ws. aborcji. Poseł Wróblewski nie zostanie RPO

redakcja naTemat
Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości 15 kwietnia został wybrany przez większość sejmową na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z prawem, RPO wybiera Sejm za zgodą Senatu, więc Wróblewski musiał czekać na głosowanie senatorów, którzy 13 maja odrzucili jego kandydaturę. Ale kim w ogóle jest Bartłomiej Wróblewski?
Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski został wybrany nowym rzecznikiem Praw Obywatelskich przez Sejm, a następnie zgodę musiał wyrazić na to Senat. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta


Kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego na nowego RPO

O wyborze Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich przez Sejm zdecydowało 240 głosów "za". Jak informowaliśmy w naTemat.pl, podczas głosowania w izbie niższej poseł PiS wyszedł zwycięsko z rywalizacji, w której mierzył się z kandydatem KO i PSL prof. Sławomirem Patyrą oraz popieranym przez Lewicę Piotrem Ikonowiczem.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, osobę sprawującą tę funkcję powołuje Sejm za zgodą Senatu. Na 13 maja zaplanowano więc kolejne głosowanie, w którym o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego zdecydują członkowie izby wyższej polskiego parlamentu.
Ustawa z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich
art. 3 ust. 1 uRPO

Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Czytaj więcej

Zgodnie z przewidywaniami kandydatura posła PiS w Senacie została odrzucona. Powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na RPO poparło 48 senatorów, przeciwnych było 49, a 2 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że po raz kolejny nie udało się wybrać następcy Adama Bodnara.

Kim jest Bartłomiej Wróblewski?

Kontrowersje wywołuje życiorys Bartłomieja Wróblewskiego. Oczywiście ten polityczny, bo jeśli chodzi o wykształcenie i doświadczenie zawodowe, poseł PiS mógłby być uważany za dobrego kandydata na RPO.

Wykształcenie Bartłomieja Wróblewskiego

Już kiedy pierwszy raz zaproponowano, by to on został Rzecznikiem Praw Obywatelskich informowaliśmy, że urodzony 13 marca 1975 roku w Poznaniu Bartłomiej Wróblewski to wieloletni działacz Związku Harcerstwa Polskiego i dawny uczeń poznańskiego LO im. K. Marcinkowskiego, a następnie absolwent WPiA Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

W 2011 roku Wróblewski na UAM w Poznaniu obronił doktorat. Ukończył także kierunek prawo państwowe na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn oraz kształcił się w zakresie prawa europejskiego na Uniwersytecie Ottona i Fryderyka w Bambergu. Do 2009 roku zajmował się prawem europejskim i konstytucyjnym w Instytucie Zachodnim w Poznaniu.

Kariera Wróblewskiego w PiS

Później w życiorysie Bartłomieja Wróblewskiego napotykamy na pierwsze próby zrobienia kariery politycznej. W 2011 kandydował on do Senatu, ale nie zdobył mandatu. Wówczas występował jako kandydat bezpartyjny z ramienia PiS, ale w 2013 roku oficjalnie wstąpił do partii Jarosława Kaczyńskiego i szybko został członkiem jej Rady Programowej.

Pierwszy wyborczy sukces Wróblewskiego to wybory samorządowe z 2014 roku, w których skutecznie walczył o mandat radnego w sejmiku wielkopolskim. To pomogło w kolejnym partyjnym awansie - przed wyborami do Sejmu i Senatu w 2015 roku Wróblewski został pełnomocnikiem PiS w powiecie poznańskim.

We wspomnianych wyborach parlamentarnych, które Zjednoczona Prawica wygrała pod hasłem "Dobra zmiana", Bartłomiej Wróblewski wystartował w okręgu poznańskim i zdobył miejsce w Sejmie. Ponownie sukces wyborczy odbił się pozytywnie na jego karierze w PiS i polityk został wiceprezesem tej partii w okręgu poznańskim.

Szef podkomisji od "Stop pedofilii" i autor wniosku do TK ws. zakazu aborcji

W trakcie swojej pierwszej kadencji w Sejmie Bartłomiej Wróblewski raczej nie był twarzą najbardziej kontrowersyjnych projektów. To zmieniło się po wyborach parlamentarnych z 2019 roku, w których polityk PiS z Poznania wywalczył reelekcję.

Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu kolejnego zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy, koalicja rządząca wzięła się za procedowanie kontrowersyjnego projektu "Stop pedofilii", w założeniach którego znalazła się de facto penalizacja edukacji seksualnej w Polsce.

W nowej kadencji Sejmu to Bartłomiej Wróblewski został przewodniczącym podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która projektem "Stop pedofilii" się zajęła.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak działalność posła Wróblewskiego w roli autora wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów dopuszczających przerwanie ciąży ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

22 października 2020 roku instytucja Julii Przyłębskiej przychyliła się do argumentacji przedstawionej we wniosku Wróblewskiego, doprowadzając do prawie całkowitego pozbawienia Polek prawa do aborcji, w skutek czego wybuchły największe masowe protesty od czasów PRL.

Choć walka z "seksualizacją dzieci" i aborcją doprowadziła do dalszego umocnienia pozycji Bartłomieja Wróblewskiego w partii, poseł swej karierze zaszkodził sprzeciwem wobec forsowanej przez Jarosława Kaczyńskiego tzw. Piątce dla zwierząt. Za glosowanie przeciw "ustawie futerkowej" Wróblewski w okresie marzec-listopad 2020 był zawieszony w prawach członka PiS.

Po jesiennym sukcesie wniosku ws. aborcji w TK Julii Przyłębskiej kariera posła znowu nabrała tempa. Po tym, gdy Senat odrzucił kandydaturę Piotra Wawrzyka, PiS-owska większość w Sejmie zaproponowała, by to właśnie Bartłomiej Wróblewski został nowym RPO.

Bartłomiej Wróblewski prywatnie

W naTemat.pl już wcześniej wspominaliśmy o interesującym życiu prywatnym kandydata na następcę Adama Bodnara. Mało kto wie, że Bartłomiej Wróblewski jest wielbicielem wspinaczki i doświadczonym członkiem Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu. Kandydatowi PiS na RPO udało się zdobyć Koronę Ziemi (pomiędzy 1998 a 2014 rokiem). A 25 maja 2014 roku podczas wyprawy w Himalaje zdobył on najwyższy szczyt świata, czyli Mount Everest.

Bartłomiej Wróblewski zdobył Koronę Ziemi:

W 2017 roku Bartłomiej Wróblewski poślubił Martę Królikiewicz. Uroczystość odbyła się w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Poseł PiS chciał być nowym RPO

Po wybraniu go na RPO przez Sejm Bartłomiej Wróblewski deklarował, że w nowej roli nie zamierza angażować się w spory partyjne.
Bartłomiej Wróblewski
w oczekiwaniu na zgodę Senatu wobec wybrania go na stanowisko RPO przez Sejm

Jeśli zostanę wybrany na RPO, będę rzecznikiem praw i wolności wszystkich Polaków. Nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji. Będę stal tylko i wyłącznie po stronie obywateli... Czytaj więcej

Biuro RPO powinno stać się miejscem dialogu i porozumienia w sprawach, które mają znaczenie wykraczające poza jedną kadencję. Zbyt dużo w Polsce jest sporów, zbyt dużo jest konfliktu. Musimy szukać porozumienia – stwierdził Wróblewski w jednym z wywiadów. W innym wspomniał natomiast, że chce zostać "rzecznikiem polskiej wsi".

Dowiedz się więcej o kandydacie PiS na RPO Bartłomieju Wróblewskim: