Zła wiadomość dla Putina. Ważny sąsiad Rosji zapewnił Ukrainę, że nie pomoże obchodzić sankcji

Alan Wysocki
29 kwietnia 2022, 16:18 • 1 minuta czytania
Władimira Putina opuścił jeden z ostatnich sojuszników. Dmytro Kułeba odbył rozmowę z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kazachstanu. Mukhtar Tileuberdi, bo o nim mowa, zapewnił Ukrainę, że nie pomoże Rosji w omijaniu sankcji. Co więcej, partnerzy dyskutowali o możliwości podjęcia wspólnych działań na arenie międzynarodowej.
Kazachstan nie pomoże Putinowi obchodzić sankcji. Złe wieści dla Rosji Fot. Bartosz Krupa / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Kazachstan nie pomoże Putinowi obchodzić sankcji. Złe wieści dla Rosji

29 kwietnia Dmytro Kułeba odbył rozmowę z Mukhtarem Tileuberdim. Tematem debaty szefów dyplomacji były relacje obu państw w obliczu brutalnej, nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj także: Dwóch Czeczenów odmówiło udziału w wojnie. Rosjanie dokonali ich egzekucji

Po spotkaniu przedstawiciel Wołodymyra Zełenskiego wydał komunikat, w którym przekazał złą wiadomość dla Władimira Putina – Kreml stracił jednego z ostatnich sojuszników.

"Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Mukhtarem Tileuberdim, aby potwierdzić tradycyjnie przyjazne stosunki między Kazachstanem a Ukrainą" – napisał.

Czytaj także: Putin straszy Zachód narzędziami, jakich nie ma nikt. "Nasze ataki będą błyskawiczne" [WIDEO]

"Dyskutowaliśmy również o współpracy w ramach organizacji międzynarodowych. Potwierdził, że Kazachstan nie zapewnia i nie będzie zapewniał mechanizmów obchodzenia sankcji" – dodał.

Kazachstan coraz śmielej odcina się od Władimira Putina

Jak pisaliśmy w natemat, pierwsze zmiany w polityce Kazachstanu wystąpiły chwilę po rozpoczęciu wojny. Tamtejszy rząd wycofał się z projektu eGov. Moskwa dzięki niemu miała mieć dostęp do danych obywateli tego kraju.

Czytaj także: Specjalna "pocztówka" Putina dla sekretarza generalnego ONZ. "Wybuchy nad jego głową"

Jeszcze wcześniej rząd w Nur-Sułtanie odrzucił prośbę Kremla o udzielenie wsparcia wojskowego dla Rosji. Kazachstan, choć początkowo próbował zachować neutralność w obliczu inwazji, zaczął wysyłać pomoc humanitarną do Kijowa.

Co więcej, kazachstańscy politycy zaczęli otwarcie krytykować Kreml. Na początku kwietnia tamtejszy rząd przyjął deklaracje o "Transkaspijskim Korytarzu Wschód-Zachód". Dokument umożliwia przepływ gazu z Azji do Europy z pominięciem Moskwy.

Czytaj także: Opuchnięty Putin przemówił do Rosjan. Nowe nagranie wywołało falę domysłów o chorobie

Warto jednak podkreślić, że Kazachstan zagłosował przeciwko wyrzuceniu Rosji z Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Czytaj także: https://natemat.pl/408433,ukraina-tatiana-uciekla-przed-armia-putina