Na Disneyu repertuar się nie kończy. Podpowiadamy, co obejrzeć w weekend

Zuzanna Tomaszewicz
30 listopada 2024, 05:37 • 1 minuta czytania
Brzydka pogoda za oknem może być okazją do obejrzenia filmu lub serialu w weekend. Jeśli zamierzasz zasiąść na kanapie przed telewizorem, albo przejść się do kina, oto nasze propozycje, co warto obejrzeć.
Co obejrzeć w weekend w kinie i na VOD? Nie tylko "Vaiana 2" Fot. materiał prasowy

Co obejrzeć w weekend? (LISTA)

Lekcja gry na pianinie

Malcolm Washington ("Młodość w North Hollywood) stworzył dramat "Lekcja gry na pianinie" na podstawie sztuki Augusta Wilsona z 1987 roku. Akcja jego filmu rozgrywa się w latach 30. ubiegłego wieku w Pitssburghu i opowiada o skutkach wielkiego kryzysu gospodarczego.


"Atmosfera w domu Charlesów staje się napięta. Głównym przedmiotem sporu między dwójką rodzeństwa jest cenne pamiątkowe pianino. Po jednej stronie stoi brat, który planuje zbudować rodzinną fortunę, sprzedając instrument. Po drugiej stronie jest jego siostra, która zrobi wszystko, aby zachować jedyny ślad rodzinnego dziedzictwa" – zapowiada w komunikacie prasowym Netflix.

W pretendującym do przyszłorocznego Oscara filmie zagrali m.in. Samuel L. Jackson ("Pulp Fiction"), John David Washington (gwiazdor thrillera "Tener" Christophera Nolana i syn Denzela Washingtona), Danielle Deadwyler ("Till") i Ray Fisher ("Liga Sprawiedliwości").

Arcane (2. sezon)

"Arcane" cieszy się ogromną popularnością wśród widzów, co jest dość miłym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że jego scenariusz powstał na kanwie gry League of Legends. Fabuła przepięknego serialu animowanego kręci się wokół konfliktu innowacyjnego miasta Piltover z ubogą dzielnicą Zaun. Na tle problemów klasowych snuta jest opowieści o dwóch osieroconych siostrach, które lata temu rozdzielił los. W drugim sezonie hitu Netfliksa napięcie sięga zenitu.

"Arcydzieła rzadko spadają z nieba i jeszcze rzadziej trafiają do streamingu. Widzowie są przyzwyczajeni do tego, by najlepszymi serialami dla dorosłych nazywać te aktorskie. 'Arcane' zmienia nieco reguły gry, serwując nam nie tylko ręcznie malowaną, eklektyczną animację, ale i rewelacyjny scenariusz, który – pomimo drobnych wad – jest klasą samą w sobie" – pisaliśmy w recenzji najnowszej odsłony.

Niepoczytalna

"Niepoczytalna" Stevena Soderbergha ("Traffic") skupia się na kobiecie zamkniętej w zakładzie psychiatrycznym, która ucieka przed prześladowcą. By osiągnąć klaustrofobiczny efekt pasujący do tonu scenariusza, całość została nakręcona za pomocą iPhone'a 7 Plus.

"Reżyser rozkoszuje się repertuarem zniekształconych, niepokojących, jaskrawych, ale i przejrzystych obrazów. Eksperyment Soderbergha jest sukcesem" – napisał na łamach "The New York Timesa" krytyk filmowy Richard Brody.

W roli protagonistki Soderbergh obsadził odtwórczynię pierwszej królowej Elżbiety II w serialowym hicie "The Crown", czyli Claire Foy ("Dziewczyna w sieci pająka").

Vaiana 2

W sequelu hitu z 2016 roku powraca na duży ekran disneyowska Vaiana, która tym razem wyruszy w podróż na dalekie wody Oceanii, a towarzyszyć jej będą duchy przodków. "Vaiana 2" – tak samo jak pierwsza część – jest inspirowana polinezyjskimi legendami.

"Vaiana i Maui ponownie łączą siły, wyruszając w niebezpieczną podróż z dość nietypową załogą. Odpowiadając na wezwanie przodków, płyną na dalekie i nieznane wcześniej wody Oceanii, aby wypełnić niebezpieczną misję" – czytamy w opisie nowej produkcji Walt Disney Animation Studios, w której głosu użyczyli m.in. Auli'i Cravalho ("Mean Girls") i Dwayne "The Rock" Johnson ("Black Adam").

Minghun

"Minghun" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego ("Żeby nie było śladów" i "Ostatnia rodzina") opowiada o stracie. Główny bohater po śmierci córki postanawia wyprawić chiński rytuał o nazwie minghun, w których pomoże mu teść. Polski filmowiec zapowiadał, że jego dzieło w podobny sposób co oscarowy "Parasite" łączy "ciężar egzystencjalny z lekkością". Scenariusz do filmu, w którym znalazła się przestrzeń na poczucie humoru, napisał Grzegorz Łoszewski ("Komornik" i "Bez wstydu").

W obsadzie wymieniono Marcina Dorocińskiego ("Gambit królowej" i "Teściowie") i Daxinga Zhanga ("Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość" i "Ostatni cesarz").

Czytaj także: https://natemat.pl/577658,seriale-jak-stamtad-nie-tylko-lost-zagubieni-lista