nt_logo

Fatalizm wylewa się z ekranu. 7 filmów o końcu świata, które trzeba obejrzeć przed... końcem świata

Zuzanna Tomaszewicz

13 listopada 2022, 18:20 · 4 minuty czytania
Zagłada, dzień sądu ostatecznego, apokalipsa. Kino ubóstwia tematykę końca świata i – jakby nie patrzeć – widzowie również. Niezależnie od tego, czy chodzi o kometę zmierzająca w kierunku Ziemi, czy o przebiegunowanie. Oto lista 7 filmów katastroficznych z motywem "armagedonu".


Fatalizm wylewa się z ekranu. 7 filmów o końcu świata, które trzeba obejrzeć przed... końcem świata

Zuzanna Tomaszewicz
13 listopada 2022, 18:20 • 1 minuta czytania
Zagłada, dzień sądu ostatecznego, apokalipsa. Kino ubóstwia tematykę końca świata i – jakby nie patrzeć – widzowie również. Niezależnie od tego, czy chodzi o kometę zmierzająca w kierunku Ziemi, czy o przebiegunowanie. Oto lista 7 filmów katastroficznych z motywem "armagedonu".
7 filmów o końcu świata [LISTA] Fot. kadr z filmu "Dzień zagłady"
  • Redakcja naTemat przedstawia listę 7 filmów o końcu świata.
  • Wśród propozycji znajdziecie m.in. "Pojutrze" z Jake'em Gyllenhaalem oraz "Nie patrz w górę" z Leonardem DiCaprio.
  • Odnajdziecie tu zarówno komedie, jak i dramaty. Tytuły z obu gatunków zasila gwiazdorska obsada.

7 filmów o końcu świata [LISTA]

1. Nie patrz w górę (2021)

Wyobraźcie sobie, że w ciągu kilku dni kometa ma uderzyć w Ziemię, ale nikt w to nie wierzy, a naukowcy są bezsilni i rzucają grochem o ścianę. "Nie patrz w górę" stanowi metakomentarz do współczesnych problemów związanych m.in. z kryzysem klimatycznym ukazując tym samym absurdy zachowań ludzkich w obliczu zagłady. Pół żartem, pół serio.

"Owszem, film zdobywcy Oscara Adama McKaya ("Big Short" i "Vice") jest zabawny, ale śmiech raczej więźnie w gardle. Hit Netflixa jest bowiem ciętą satyrą na współczesne społeczeństwo, w której tle jest kosmiczna apokalipsa. Zamieńmy kometę na globalne ocieplenie i voilà! Wszystko się zgadza" – czytamy w recenzji Oli Gersz.

W obsadzie czarnej komedii znaleźli się m.in. Leonardo DiCaprio ("Zjawa"), Jennifer Lawrence ("Igrzyska śmierci"), Meryl Streep ("Wybór Zofii"), Cate Blanchett ("Władca Pierścieni"), Mark Rylance ("Most szpiegów"), Melanie Lynskey ("Yellowjackets") oraz Timothée Chalamet ("Tamte dni, tamte noce").

2. Melancholia (2011)

"Melancholia" to apokaliptyczny dramat psychologiczny w reżyserii awangardowego duńskiego reżysera Larsa von Triera ("Nimfomanka", "Dom, który zbudował Jack" i "Tańcząc w ciemnościach").

Film podzielono na dwie sekwencje, a całość fabuły skupia się na relacji dwóch sióstr – Justine i Claire, które im robią się starsze, tym coraz bardziej się od siebie oddalają. Pierwsza z nich wychodzi za mąż i w trakcie wesela dowiaduje się, że w Ziemię uderzy niebawem inna planeta – Melancholia. Panna młoda cierpi na depresję, więc wiadomość o nadchodzącej zagładzie nie robi na niej większego wrażenia.

W nagradzanej produkcji wystąpili m.in. Kirsten Dunst ("Psie pazury"), Charlotte Gainsbourg ("Nimfomanka"), Kiefer Sutherland ("24 godziny"), Charlotte Rampling ("Nie opuszczaj mnie"), Alexander Skarsgård ("Wiking") i Stellan Skarsgård ("Mamma Mia!").

3. Ludzkie dzieci (2006)

Rok 2027. Ludzie od prawie dwóch dekad są bezpłodni i nikt nie jest w stanie wyjaśnić, jaka jest tego przyczyna. Rządy na całym świecie są niestabilne, granice państw oblegają uchodźcy, trwa wojna.

Były aktywista Theo Faron otrzymuje zadanie przetransportowania jedynej żyjącej ciężarnej kobiety do siedziby Human Project, którą kieruje grupa naukowców zajmujących się kwestią przywracania płodności obywatelom.

W filmie "Ludzkie dzieci" meksykańskiego reżysera Alfonso Cuaróna ("Harry Potter i więzień Azkabanu", "Grawitacja" i "Roma") zobaczymy m.in. Clive'a Owena ("Bliżej"), Julianne Moore ("Motyl Still Alice"), Michaela Caine'a ("Batman") Chiwetela Ejiofora ("Zniewolony"), Charliego Hunnama ("Synowie Anarchii") i Petera Mullana ("Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy").

4. Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę (1964)

"Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę" to satyra w reżyserii Stanleya Kubricka ("Lśnienie"), która jest luźną adaptacji powieści Petera George'a "Two Hours to Doom". W nakręconym w 1964 roku tytule kultowy filmowiec odwołuje się do zimnej wojny i wyścigu zbrojeń.

Fabuła ukazuje wycinek z życia generała Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który wydaje swoim podwładnym rozkaz dokonania ataku nuklearnego na ZSRR. Czarna komedia pokazuje, czym grozi wojna nuklearna i w jaki sposób nieodpowiedni ludzie na nieodpowiednich stanowiskach decydują o losach świata.

W "Doktorze Strangelove" zagrali m.in. Peter Sellers ("Różowa Pantera"), George C. Scott ("Egzorcysta III"), Sterling Hayden ("Asfaltowa dżungla"), Keenan Wynn ("Latający profesor") i Jack Creley ("Wszystko w dobrym smaku").

5. Ostatnia noc (1998)

Kanadyjski film "Ostatnia noc" zamiast bacznie śledzić działania ludzi z najwyższego szczebla, którzy próbują powstrzymać koniec świata, skupia się na życiu zwykłych, szarych Kowalskich. Jednym z najważniejszych motywów tytułu jest miłość i potrzeba bliskości z drugą osobą.

Dziennikarz "The New York Times" Stephen Holden nazwał produkcję "inteligentną" alternatywą dla "Armagedonu". Inni ocenili film jako "wspaniałe antidotum na amerykańskie kino apokaliptyczne".

W "Ostatniej nocy" wystąpili m.in. Sandra Oh ("Obsesja Eve"), Don McKellar ("Wielkie uwodzenie"), Callum Keith Rennie ("Firma") i Robin Gammell ("Rituals").

6. Pojutrze (2004)

"Pojutrze" do dziś regularnie emitowane jest w różnych stacjach telewizyjnych. W końcu film katastroficzny w reżyserii Rolanda Emmericha ("Moonfall") to jeden z najpopularniejszych tytułów w swoim gatunku. Efekty specjalne użyte w produkcji robiły piorunujące wrażenie na widzach w 2004 roku.

Film zaczyna się w momencie, w którym klimatolog Jack Hall jest świadkiem oderwania się lodowca. Naukowiec apeluje do polityków, by zainteresowali się kwestią zmian klimatycznych. Ludzie z całego świata zaczynają obserwować nasilające się anomalie pogodowe. Los Angeles atakują tornada, natomiast Nowy Jork zostaje skuty lodem.

Na ekranie możemy zobaczyć m.in. Dennisa Quaida ("Nie wierzcie bliźniaczkom"), Jake'a Gyllenhaala ("Donnie Darko"), Emmy Rossum ("Shameless"), Iana Holma (trylogia "Władcy Pierścieni") i Selę Ward ("Ścigany").

7. Dzień zagłady (1998)

Astronom Leo Beiderman zauważa na nocnym niebie niezidentyfikowany obiekt. Okazuje się, że jest nim kometa, która znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Rok po wielkim odkryciu załoga amerykańskich i rosyjskich astronautów próbuje zdetonować bombę w komecie, by zmienić jej kurs.

"Dzień zagłady" zarobił ze sprzedaży biletów do kin aż 140 mln dolarów (w samych Stanach Zjednoczonych). W innych krajach zainkasował blisko 209 mln dolarów. Ponadto film zaliczył lepsze otwarcie od konkurencyjnego "Armageddonu".

W rolach głównych obsadzono m.in. Téę Leoni ("Family Man"), Morgana Freemana ("Skazani na Shawshank"), Elijah Wooda (trylogia "Władcy Pierścieni"), Leelee Sobieski ("Oczy szeroko zamknięte"), Jona Favreau ("Iron Man"), Jamesa Cromwella ("Zielona mila"), Vanessę Redgrave ("Listy do Julii") oraz Dougraya Scotta ("Długo i szczęśliwie").