Wybory do europarlamentu już w niedzielę. Na kogo możesz głosować w okręgu mazowieckim?
W niedzielę 26 maja Polacy po raz czwarty wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W okręgu mazowieckim nie zabraknie znanych wyborcom twarzy – z Konfederacji wystartuje m.in. Kaja Godek, z PiS Adam Bielan, a z Koalicji Europejskiej Jarosław Kalinowski i Dariusz Rosati. Przedstawiamy po trzech najważniejszych kandydatów ze wszystkich głównych komitetów wyborczych.
Oto najważniejsi kandydaci z poszczególnych komitetów wyborczych (zgodnie z numeracją wylosowaną przez PKW):
1. Kaja GodekKONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY
Jedno z najgłośniejszych nazwisk na listach Konfederacji w całej Polsce. Kaja Godek to prawdopodobnie najbardziej znana w Polsce aktywistka pro-life. Opowiada się za całkowitym zakazem aborcji, możecie ją znać z Fundacji "Pro – prawo do życia".
Godek po raz pierwszy na poważnie „wypłynęła” na polityczną scenę za sprawą sejmowego wystąpienia w 2013 roku. Godek była pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji”, jednak ówczesny Sejm odrzucił jej obywatelski projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną. Podobnie było i w tej kadencji Sejmu, kiedy pomysły ruchów antyaborcyjnych odrzuciło Prawo i Sprawiedliwość.
O Kai Godek wielokrotnie pisaliśmy w naTemat:
– Sylwetka Kai Godek,
– Jak Kaja Godek tłumaczyła pedofilię w Kościele,
– Tak Kaja Godek krytykowała postawę Jarosława Kaczyńskiego ws. aborcji.
2. Stefan Błaszczyk
"Dwójka" na mazowieckiej liście Konfederacji. To były wójt gminy Przytyk w latach 1995-2010 i przewodniczący rady stowarzyszenia „Razem dla Radomki”. Ukończył studia wyższe na kierunku Organizacja i Zarządzanie w Przemyśle na Wydziale Mechanicznym Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
3. Marek Szewczyk
Trzecie miejsce na mazowieckiej liście Konfederacji. To absolwent prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od pewnego czasu angażuje się politycznie. W 2018 roku kandydował na radnego sejmiku województwa mazowieckiego. Wchodzi w skład Zarządu Głównego Ruchu Narodowego, czyli partii, której prezesem jest poseł Robert Winnicki.
Jest też działaczem społecznym, organizuje uroczystości patriotyczne.
1. Paulina Piechna-WięckiewiczWIOSNA ROBERTA BIEDRONIA
Wieloletnie warszawska radna – od 2006 do 2018 roku. W przeszłości związana z SLD, przez kilka lat była nawet wiceprzewodniczącą tej partii. W 2016 roku rozstała się z partią i współtworzyła stowarzyszenie Inicjatywa Polska, ale rozstała się i z tych ruchem, gdy zaczął współpracować z Koalicją Obywatelską. Obecnie należy do Wiosny, gdzie zajmuje się polityką rodzinną.
O Paulinie Piechnie-Więckiewicz pisaliśmy w naTemat:
– Paulina Piechna-Więckiewicz tłumaczy, dlaczego połączenie Inicjatywy Polska z Koalicją Europejską to zły pomysł,
– Paulina Piechna-Więckiewicz komentuje teorie spiskowe o samospaleniu Piotra Szczęsnego.
2. Patryk Fajdek
"Dwójka" na liście Wiosny na Mazowszu i jednocześnie koordynator partii w regionie radomskim. Od lat jest zaangażowany w budowę społeczeństwa obywatelskiego, inicjator wielu akcji społecznych i politycznych. Przewodniczący Stowarzyszania Łączy nas Radom. Administratywista – Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, student prawa.
3. Aleksandra Żmijewska
Trzecie miejsce na liście Wiosny w okręgu mazowieckim. Absolwentka studium medycznego, dyplomowana ortoptystka, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Ciechanowie.
1. Jarosław KalinowskiKOALICJA EUROPEJSKA
Wydaje się, że w polityce jest od zawsze. Były prezes PSL (1997-2004) i wielokrotny minister. W 1997 roku był ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej, w latach 2001-2003 minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także wicepremier. Był też posłem Sejmu wielu kadencji i dwukrotnie kandydatem na prezydenta.
Od 2009 roku poseł do Parlamentu Europejskiego, teraz ubiega się o trzecią kadencję z rzędu.
O Jarosławie Kalinowskim pisaliśmy w naTemat:
– Tak Jarosław Kalinowski gościł w TVP Info wbrew Joannie Lichockiej,
– Jak Jarosław Kalinowski głosował w europarlamencie ws. ochrony kobiet i LGBT..
2. Dariusz Rosati
Kolejny weteran na listach Koalicji Europejskiej. Profesor nauk ekonomicznych i były minister spraw zagranicznych, a także były członek Rady Polityki Pieniężnej. Poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VIII kadencji, poseł na Sejm VII kadencji. Jest autorem ponad 260 prac naukowych (w tym dziewięciu książek) wydanych w języku polskim, angielskim, rosyjskim i innych. Jego córką jest Weronika Rosati, znana aktorka.
O Dariuszu Rosatim pisaliśmy w naTemat:
– Dariusz Rosati spiera się z Karolem Karskim o Unię Europejską,
– Dariusz Rosati tłumaczy, co można osiągnąć w Parlamencie Europejskim bez języka angielskiego.
3. Ireneusz Sitarski
Związany z SLD polityk i urzędnik państwowy. W latach 1994–1996 podsekretarz stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, w latach 2001–2003 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki.
1. Adam BielanPRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Startuje z list PiS, ale nie jest członkiem PiS. Był nim w przeszłości w latach 2002-2010. W latach 2014-2017 był w Polsce Razem, a od 2017 jest w Porozumieniu. Poseł na Sejm III i IV kadencji (1997–2004), poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji (2004–2014), w latach 2007–2009 wiceprzewodniczący PE, od 2015 senator i wicemarszałek Senatu IX kadencji.
Choć nie jest w PiS, jest arcyważną postacią na prawicy, o czym świadczy choćby jego pierwsze miejsce na liście tej partii.
O Adamie Bielanie pisaliśmy w naTemat:
– Sylwetka Adam Bielana,
– Adam Bielan w składzie sejmowej komisji ds. pedofilii,
– Tak Adam Bielan tłumaczył zeznania Geralda Birgfellnera.
2. Maria Koc
Była radna Węgrowa, później wiceburmistrz tego miasta. W 2010 roku trafiła do sejmiku mazowieckiego jako przedstawicielka PiS. Od 2014 senator VIII i IX kadencji, od 2015 wicemarszałek Senatu IX kadencji. Należy do PiS.
3. Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych (1990), nauczyciel akademicki, przedsiębiorca. W latach 1999-2001 marszałek województwa mazowieckiego, poseł na Sejm IV i VII kadencji, w latach 2004–2009 i od 2014 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VIII kadencji. W 1997 roku był też prezesem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych z tytułem ministra.
Przez wiele lat związany z PSL, w 2009 roku trafił do PiS.
O Zbigniewie Kuźmiuku pisaliśmy w naTemat:
– Zbigniew Kuźmiuk nazwał TVP "pancernikiem" PiS,
– Jak Zbigniew Kuźmiuk zabrał urodzinowy tort Jarosławowi Wałęsie.
1. Dorota OlkoLEWICA RAZEM
Należy do Partii Razem, rzeczniczka prasowa tej partii. Urodziła się w 1988 roku w Siedlcach, ukończyła socjologię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także absolwentką Podyplomowego Studium Filologii Polskiej ze specjalizacją redaktorską.
Jest córką nauczycieli, w trakcie strajku pedagogów mocno popierała ich protest.
2. Mateusz Dobrowolski
26-letni polityk z Partii Razem. Animator kultury i dziennikarz, zajmował się promowaniem polskiej muzyki za granicą. Współorganizował festiwale folkowe, pracował z zespołami muzycznymi na wielu polach – od managementu po media społecznościowe. Ma wykształcenie wyższe.
3. Anna Żytkowska-Prus
Rzeczniczka prasowa Razem w okręgu radomskim i nauczycielka języka obcego. W 2018 roku ubiegała się o mandat radnej, ale bez efektu. Działa społecznie, angażowała się na rzecz m.in. akcji "Ratujmy Kobiety" i Społecznego Komitetu Ratowania Parku Kulturowego "Stary Radom".
1. Barbara HusiewKUKIZ'15
Wiceprezes zarządu stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”. Jej przygoda z polityką zaczęła się od… kredytu we frankach. W słynnym wystąpieniu w TVP Info w programie Studio Polska nazwała premiera Morawieckiego kłamcą.
O Barbarze Husiew pisaliśmy w naTemat:
– Wywiad z Barbarą Husiew,
– Dlaczego Barbara Husiew nazwała Morawieckiego kłamcą.
2. Marian Piłka
Opozycjonista z czasów PRL, poseł na Sejm I, III, IV i V kadencji Działał w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym, którego był prezesem. W ostatnich wyborach startuje bez powodzenia – w 205 nie dostał się do Sejmu z listy PiS, a w 2018 roku do sejmiku z Kukiz’15. Znany z ostrych, prawicowych poglądów.
3. Agata Pater
Radca prawny, w Radomiu prowadzi swoją kancelarię. W 2015 roku z Kukiz’15 bezskutecznie walczyła o mandat posła, a w 2018 o miejsce sejmiku województwa mazowieckiego.