Ja płakałam i wy też będziecie. Animacja "Dziki robot" trafi do streamingu

Zuzanna Tomaszewicz
04 stycznia 2025, 18:22 • 1 minuta czytania
"Dziki robot" jest na dobrej drodze, by w tym roku zgarnąć nominację do Oscara, a nawet i samą statuetkę. Film animowany na podstawie książki Petera Browna to mądra rozrywka zarówno dla małych, jak i dużych. Szykujcie duże opakowanie chusteczek, bo bez łez się nie obejdzie. Tytuł niebawem trafi do oferty popularnego serwisu streamingowego.
Kiedy premiera "Dzikiego robota" w streamingu? Fot. DreamWorks Animation - Universal / Collection Christophel / East News

Jak pisaliśmy w naTemat, "Dziki robot" na podstawie prozy Petera Browna zachwyca pod każdym możliwym względem. Od zjawiskowej animacji, która czerpie sporą inspirację z nurtu impresjonistycznego, po wyciskającą łzy (przynajmniej cztery razy podczas seansu) fabułę, a co za tym idzie bogactwo motywów. Historia robota Roz, której futurystyczna szalupa rozbija się na nietkniętej przez człowieka wyspie, rozprawia na temat odmienności, wspólnoty, a także tego, co to znaczy być rodzicem.


Za reżyserię filmu odpowiada współtwórca hitu "Jak wytresować smoka", Chris Sanders, a jego produkcją zajęło się znane wszystkim milenialsom studio DreamWorks Animation. "Dziki robot" pod wieloma względami przypomina rozczulającego "WALL·E'ego" z 2008 roku i w takim samym stopniu się od niego różni.

Kiedy film animowany "Dziki robot" trafi do streamingu?

"Dziki robot" będzie dostępny w ramach usług amerykańskiej platformy streamingowej Peacock już 24 stycznia. W Polsce pojawi się najpewniej niedługo po dacie zagranicznej premiery. Według portalu IGN animację obejrzymy u nas w serwisie SkyShowtime.

W oryginalnym dubbingu głosu użyczyli Lupita Nyong’o (laureatka Oscara za "Zniewolonego"), Pedro Pascal ("The Last of Us"), Kit Connor ("Heartstopper"), Bill Nighy ("Life"), Mark Hamill (Luke Skywalker z oryginalnej trylogii "Gwiezdne wojny") i Catherine O'Hara ("Kevin sam w domu").

W polskiej wersji językowej słyszymy za to Lidię Sadową (Elsa z "Krainy lodu"), Piotra Bajtlika ("Minionki"), Macieja Tomaszewskiego ("Avatar: Istota wody"), Wojciecha Machnickiego ("Służby specjalne") i Martę Dobecką ("Miraculum: Biedronka i Czarny Kot"). Dialogi polskie stworzyła Zuzanna Chojecka, która wcześniej pracowała przy "Ricku i Mortym" – jej teksty bardzo przypominają twórczość Bartosza Wierzbięty ("Shrek").

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!

"Nie idźcie, a biegnijcie na 'Dzikiego robota', bo to bajka marzeń, którą i tak będziecie pewnie nadrabiać, gdy dostanie Oscara w kategorii 'najlepszej animacji'" – czytamy w naszej recenzji "Dzikiego robota".

Bukmacherzy i krytycy filmowi obstawiają, że w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film animowany" Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zostaną nominowane następujące tytuły: "Dziki robot", "Flow", "W głowie się nie mieści 2", "Vaiana 2" i "Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów".

Czytaj także: https://natemat.pl/578402,recenzja-finalu-serialu-arcane-netflix-stworzyl-arcydzielo-animacji