Dokument Sekielskich nie jest jedyny. 6 filmów, które pokazują brudną prawdę o pedofilii w Kościele

Lista filmów o pedofilii w Kościele jest spora. Temat jest podejmowany na przeróżne sposoby
Lista filmów o pedofilii w Kościele jest spora. Temat jest podejmowany na przeróżne sposoby Fot. Kadry z filmów / Materiały prasowe
Dokument braci Sekielskich o pedofilii wśród księży zatrząsł całą Polską. Film "Tylko nie mów nikomu" potrafi przebudzić sceptycznych widzów niczym uderzenie z otwartej dłoni w twarz. Jeśli po seansie pozostały jeszcze jakieś niedowiarki, to lista filmów o problemie, który niszczy instytucję Kościoła i życie ludzi jest doprawdy długa.


"Tylko nie mów nikomu" to niezależny dokument, który miał premierę w weekend wyłącznie w internecie, ale już zbiera większe żniwo niż zeszłoroczny Armageddon w postaci "Kleru" Wojtka Smarzowskiego. Bije rekordy na YouTube i przynosi błyskawiczne efekty: antybohaterowie odchodzą z kapłaństwa lub zostają po prostu usunięci ze stanu duchownego.

"Podniosłem rękę na przestępców, którzy przebrali się w sutanny" – mówił w wywiadzie dla naTemat Tomasz Sekielski. Poniżej lista filmów (i jednego miniserialu), które również obnażają prawdę o Kościele i są dostępne legalnie w internecie (pod tytułem podałem źródło).
Mroczne tajemnice Watykanu
YouTube

W oczekiwaniu na sequel dokumentu "Tylko nie mów nikomu" możemy obejrzeć... wcześniejszy reportaż Tomasza Sekielskiego poruszający podobny temat. Oko kamery skierowane jest na Stolicę Apostolską, który trawią afery finansowe i oczywiście seksualne. Jest zatytułowany "Mroczne tajemnice Watykanu" i jest to... produkcja dla Telewizji Polskiej. Fragment znajdziemy na YouTube, a całość na TVP VOD.
The Keepers (2007)
Netflix
Temu miniserialowi Netflixa najbliżej do dokumentu polskich dziennikarzy. Punkt wyjścia jest zgoła inny (morderstwo zakonnicy), ale im dalej w las, tym więcej księży-pedofilów. Proceder przerzutów międzyparafialnych jest obecny również w USA, są na to twarde dowody, ale podobnie jak u nas - co z tego, skoro Kościół wciąż ma się dobrze. W przeciwieństwie do "Tylko nie mów nikomu", "The Keepers" nie jest klasycznym reportażem. To niefabularny serial ze zwrotami akcji i cliffhangerem na koniec odcinka. I bez happy endu, co jest swoistą metaforą całej sytuacji.
Spotlight (2015)
Chili, iTunes
Oscary za najlepszy film i scenariusz nie wzięły się z powietrza. "Spotlight" to świetna robota reżyserska Toma McCarthy'ego, ale temat też się broni. Film powstał w oparciu o nagrodzone Pulitzerem śledztwo dziennikarzy "Boston Globe". Pokazali w nim niewyobrażalną skalę systemowego ukrywania przestępczości seksualnej księży rzymskokatolickich przez Kościół. W napisach końcowych są też wypisane miejsca, gdzie dochodziło do podobnych afer. Na liście znalazł się Poznań, a jeden z wymienionych księży powiesił się w więzieniu.
Wątpliwość (2008)
Chili, HBO GO, Ipla
"Wątpliwość" nie opiera się na konkretnej, a autentystycznej historii , ale nagrodzonej Pulitzerem sztuce Johna Patricka Shanleya o tym samym tytule (jest też reżyserem filmu). Na ekranie obserwujemy Meryl Streep i nieżyjącego Philipa Seymoura Hoffmana w doskonałych, nominowanych do Oscara i Złotego Globu, rolach. On jest postępowym księdzem, a ona zakonnicą i dyrektorką szkoły, która podejrzewa go o niestosowne kontakty z uczniem. Zgodnie z tytułem - ciągle towarzyszy nam pewna wątpliwość dotycząca winy lub niewinności duchownego. Jak w życiu.
Gniew (2017)
Ipla
Rzecz dzieje się w Irlandii - kraju, który postawił się złu trawiącemu Kościół. I wygrał. Kasia Zuchowicz opisała w artykule jak udało się tam prawdziwie rozprawić z pedofilią. W filmie widzimy niezwykle udaną kreację Orlando Blooma (Legolas z "Władcy pierścieni"), który zmaga się z traumą i nie radzi sobie w życiu, krzywdząc przy tym siebie i bliskich. Powodem gniewu jest powrót do miasta księdza, który molestował go w dzieciństwie. Brytyjski dramat, który wyreżyserowali bracia Shammasianowie, jest rozwinięciem krótkometrażówki opartej na prawdziwych wydarzeniach.
Kler (2018)
Chili, Ipla
Na liście nie mogło zabraknąć "Kleru", który przebojem zdobył polskie kina, wywołał ogólnonarodową dyskusję (i nie tylko!) i podzielił Polaków na zwolenników i totalnych przeciwników . Warto jednak przypomnieć, że choć reżyser przypiął wszelkie wady Kościoła do kilku bohaterów, to jednak inspirował się faktami. – Nic na temat pedofilii w tym filmie nie jest wymyślone. To historia moja i podopiecznych mojej fundacji – mówił wp.pl Marek Lisiński. Prezes Fundacji "Nie lękajcie się" padł ofiarą księdza-pedofila w wieku 13 lat.
Dzięki Bogu (2019)
Kinowa premiera: 2019
W drugiej połowie roku do kin wejdzie film "Dzięki Bogu", który może narobić zamieszania we Francji tak, jak "Kler" w Polsce. Fabuła filmu Francois Ozona jest inspirowana seks-skandalem w archidiecezji lionskiej w latach 80. ubiegłego wieku. Jeden z antybohaterów, którym inspirował się reżyser próbował zablokować dystrybucję. Bezskutecznie.

Mało? Na YouTube jest też pełno reportaży, które są umieszczone tam nie do końca legalnie. Mowa o m. in. "Dobrowolna rezygnacja" (o nastolatku, który był wykorzystywany przez księdza, po czym odebrał sobie życie), "Pedofile w koloratkach" (duchowni z Włoch molestowali głuchonieme dzieci), czy "Milczenie Kościoła" (podobny skandal, ale w USA). Taki maraton z filmami obnażającymi grzechy instytucji na całym świecie przekonałby chyba nawet Niewiernego Tomasza do zmiany zdania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
INNPoland 0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
INNPoland 0 0PiS szykuje rewolucję. Chce zmienić zasady płacenia składek ZUS
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
0 0Pornografię codziennie oglądają dziesiątki tysięcy dzieci. Rodzice są bezradni
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Rodzina patchworkowa - czy warto się w to pakować? Każdego dnia sprawdzam to na własnej skórze
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem