W tegorocznych słownikach — bez względu na język — nie mogło zabraknąć określeń związanych z globalną walką z wirusem SARS-CoV-2, który szturmem wdarł się w naszą codzienność. Amerykanie, Niemcy i Brytyjczycy są w tej kwestii zgodni. W rankingach najpopularniejszych słów pojawiają się głównie hasła dotyczące tego samego tematu. Jaki wyraz był najczęściej wyszukiwany w 2020 roku?
Które słowo zdominowało 2020 rok? Choć w Polsce największy skandal ostatnio wywołało kontrowersyjne określenie "Julki z Twittera", zdyskwalifikowane z powodu zbyt negatywnego nacechowania z plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku (którego wyniki poznamy wkrótce), to jednak na świecie największe zainteresowaniem zdobyły hasła nawiązujące do globalnej epidemii i jej skutków.
Słowo Roku 2020: "pandemia" najpopularniejsza w USA i Niemczech
Amerykanie właśnie ogłosili, że według autorów najpopularniejszych internetowych słowników w USA — Merriam Webster oraz Dictionary.com, słowem roku 2020 jest: "pandemia".
W porównaniu do 2019 roku statystyki dotyczące liczby wyszukiwań tego hasła w marcu wzrosły (bagatela) aż o... 115 806 proc. - podaje CNN.
Jak tłumaczy Peter Sokolowski, redaktor naczelny internetowego słownika Merriam-Webster (który odwiedza ponad 40 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, generując powyżej 100 mln odsłon):
Tuż za "pandemią" według Merriam-Webster na kolejnych miejscach uplasował się m.in. "koronawirus", "kwarantanna" oraz przymiotnik "bezobjawowy".
Na liście nie zabrakło także takich określeń jak "Mamba" (w nawiązaniu do ksywki, jaką nosił zmarły w tym roku koszykarz Kobe Bryant) czy "ikona", czyli słowo, które najczęściej używano w kontekście Ruth Bader Ginsburg (słynnej amerykańskiej prawniczki i sędzi Sądu Najwyższego, której śmierć we wrześniu 2020 roku poruszyła całe Stany Zjednoczone).
Do podobnych wniosków doszli autorzy jednego z najpopularniejszych angielskich słowników Dictionary.com, którzy uznali, że słowo pandemia zdefiniowało cały 2020 rok. Tuż za tym pojęciem uplasowały się zaś takie hasła jak:
Pandemia okazała się Słowem Roku 2020 także w Niemczech. Towarzystwo Języka Niemieckiego uznało, że hasło "Corona-pandemie", czyli dosłownie: "pandemia koronawirusa" było najczęściej używane w 2020 roku. Na kolejnych miejscach wskazano zaś takie wyrazy jak:
⦁ "narracja spiskowa" (nie tylko w kontekście osób wierzących w spiskową teorię dziejów i zaprzeczających istnieniu koronawirusa, ale także do opisania sytuacji związanej z zamieszaniem dotyczącym liczenia głosów w czasie wyborów prezydenckich w USA i przegranej Donalda Trumpa).
Od pandemii po kwarantannę, czyli najpopularniejsze słowa 2020 roku na świecie
Z kolei w brytyjskim słowniku Cambridge Dictionary najczęściej wyszukiwanym hasłem w 2020 roku była "kwarantanna", która zdeklasowała inne słowa pod względem popularności wśród użytkowników serwisu.
Jak zapewnił Wendalyn Nichols (sprawujący opiekę merytoryczną nad internetową wersją słownika):
Zdaniem eksperta może to oznaczać, że ludzie dosyć dobrze zdawali sobie sprawę z tego, czym jest wirus SARS-CoV-2. Bardziej problematyczne okazały się jednak pojęcia związane ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii, o czym może świadczyć popularność słowa "kwarantanna", tuż za którą uplasowały się takie słowa jak "lockdown" i "pandemia".
Słowo Roku 2020 w Polsce? Który wyraz zwycięży?
W Polsce z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku, który organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Do 30 listopada 2020 można było wziąć udział w internetowym głosowaniu, którego wyniki mają być ogłoszone w ciągu kilku następnych dni.
Wśród słów, które zaproponowano internautom, znalazły się m.in. takie wyrazy jak:
W związku ze zdyskwalifikowaniem uznanego za zbyt negatywne hasła: "Julki z Twittera" (oznaczającego według Słownika PWN: "dziewczyny nowoczesne aż do poziomu przerysowania", analogicznie do „Sebiksów”, „Januszy”, „Grażyn” i „Karyn”), sporą popularność zdobyło słowo..."spewuenić". Wkrótce okaże się, który wyraz zdobędzie uznanie jury Młodzieżowego Słowa Roku 2020.
Słowo pandemia jest nie tylko technicznym określeniem, ale zyskuje coraz bardziej ogólne znaczenie. Prawdopodobnie to tym terminem będziemy określać w skali globalnej obecne czasy.
Ani koronawirus, ani covid-19 nie pojawiły się wśród wyszukiwanych słów w tym roku tak często jak kwarantanna.