W środę (18 grudnia) Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła krótkie listy potencjalnych kandydatów do Oscara w 10 kategoriach. Jak się okazało, polska produkcja "Pod wulkanem" Damiana Kocura straciła szansę na wzięcie udziału w walce o statuetkę za "najlepszy film międzynarodowy". W grze wciąż jest polska koprodukcja pod tytułem "Dziewczyna z igłą".
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W połowie września Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował, że o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy w 2025 roku będzie ubiegał się "Pod wulkanem" Damiana Kocura. Polskiego kandydata do Oscara wybrała Komisja Oscarowa, na czele, której stanął reżyser Paweł Pawlikowski, autor nagrodzonej Oscarem w 2015 roku "Idy" oraz nominowanej do złotych statuetek "Zimnej wojny".
O czym jest "Pod wulkanem"? "Wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej ukraińskiej rodziny Kovalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami" – brzmiał opis tytułu użyty przez organizatorów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
"Pod wulkanem" traci szansę na Oscara. W wyścigu nadal jest "Dziewczyna z igłą"
Amerykańska Akademia Filmowa oświadczyła, że do kolejnej rundy głosowania w kategorii "najlepszy film międzynarodowy" przeszło 15 filmów. Niestety wśród nich zabrakło "Pod wulkanem". Krótka lista we wspomnianej kategorii prezentuje się obecnie tak:
Krótka lista kandydatów do Oscara w kategorii "najlepszy film międzynarodowy"
Lahn mah [ang. How to Make Millions Before Grandma Dies] (Tajlandia)
Mowa wspólna (Kanada)
Nasienie świętej figi (Niemcy)
Santosh (Wielka Brytania)
Snerting (Islandia)
Strefa zero (Palestyna)
Vermiglio (Włochy)
Vlny (Czechy)
Nadmieńmy, że Polacy mogą kibicować "Dziewczynie z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna, która jest koprodukcją polsko-duńsko-szwedzką. Dramat obyczajowy opowiada o pracownicy fabryki w Kopenhadze, która po zakończeniu pierwszej wojny zachodzi w ciąże i traci dotychczasowe źródło zarobku.
Inne popularne kategorie uwzględnione w "shortlistach" dotyczących 97. ceremonii wręczenia Oscarów wyglądają następująco:
Krótka lista kandydatów do Oscara w kategorii "najlepsza piosenka oryginalna"