O autorze
Jestem turystą rowerowym i narciarskim, wychowanym jeszcze w "starej szkole" PTTK. Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce i Europie podczas jedno- i wielodniowych wędrówek. Ulubione miejsca - wyjątkowy Beskid Niski, aktywne Góry Izerskie, wspaniałe Dolomity.

Od kilku lat prowadzę blog podróżniczy Znajkraj, gdzie dzielę się relacjami z naszych najciekawszych aktywności na rowerze i na biegówkach. Prowadzę popularny profil turystyczno-krajoznawczy na Instagramie.

Publikuję na łamach kultowego Magazynu Turystyki Rowerowej Rowertour. Jestem członkiem konsorcjum turystyki rowerowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Współpracuję z organizacjami turystycznymi z Polski i z zagranicy.

Pomorze Zachodnie zamienia stare linie kolejowe na nowe trasy rowerowe

Trasa Pojezierzy Zachodnich na Pomorzu Zachodnim
Trasa Pojezierzy Zachodnich na Pomorzu Zachodnim Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Szlaki rowerowe poprowadzone po dawnych liniach kolejowych należą do najpopularniejszych tras turystycznych w Europie. Wieloma kilometrów takich szlaków cieszą się Niemcy, kolejowe szlaki posiadają także Austriacy i Czesi. Długi odcinek pięknego Szlaku wokół Tatr biegnie po dawnej linii kolejowej w okolicach Nowego Targu. Od 2018 roku można w ten sposób podróżować również po Pomorzu Zachodnim, gdzie budowana jest aż ponad 1100-kilometrowa sieć szlaków rowerowych. Duża część nowych tras ma być poprowadzona z wykorzystaniem nieużywanej kolejowej infrastruktury.Sieć szlaków rowerowych "Rowerem przez Pomorze Zachodnie" składać się będzie z czterech długodystansowych szlaków rowerowych. Najpopularniejszym będzie szlak nadmorski o nazwie Velo Baltica, który będzie jednocześnie fragmentem europejskich szlaków rowerowych EuroVelo i zastąpi dotychczasowy szlak R-10. Pojadą nim setki rowerzystów z Europy, co roku podróżujących wokół Bałtyku. Sieć uzupełnią Blue Velo na zachodzie, Stary Kolejowy Szlak na wschodzie województwa i najdłuższa, ponad 400-kilometrowa Trasa Pojezierzy Zachodnich na południu.
Dwa z nowych szlaków rowerowych Pomorza Zachodniego - Blue Velo i Trasa Pojezierzy Zachodnich - już posiadają długie oddane do użytku fragmenty dróg rowerowych, na których można urządzić sobie aktywny krajoznawczy weekend. Blue Velo wziął nazwę od planowanej ogólnopolskiej trasy, jaką mają wspólnie wybudować naodrzańskie województwa w najbliższych latach - z Sudetów będzie można na rowerze dotrzeć, naturalnie przez Szczecin, aż do Międzyzdrojów nad Bałtykiem! Trasa biegnąca przez zachodniopomorskie pojezierza połączy Siekierki nad Odrą ze Szczecinkiem, po drodze odwiedzając m.in. Myślibórz, Złocieniec, Drawsko Pomorskie czy Borne Sulinowo. Świetna trasa na gorące lato!
Dzięki wykorzystaniu kolejowego śladu, odbudowie małych obiektów mostowych ułatwiających jazdę w dość zróżnicowanym, polodowcowym krajobrazie Pojezierza Myśliborskiego, jazda jest przyjemna i pozbawiona specjalnych wyzwań fizycznych. Po drodze szlak mija dawne dworce kolejowe, stare rampy towarowe - tutejsze linie kolejowe zamknięto już ponad dwadzieścia lat temu. Gdzieniegdzie pozostawiono fragmenty starych torów, jeszcze gdzie indziej stoją tablice ze zdjęciami jeżdżących tu kiedyś pociągów.
Wśród ciekawych miejsc leżących w pobliżu szlaku jest Winnica Turnau, do której właścicieli należy słynny krakowski bard. Winnica, założona prawie 10 lat temu, zajmuje prawie 30 hektarów nasłonecznionych pól położonych niedaleko wsi Baniewice. Warto wcześniej umówić się na zwiedzanie zarówno winnicy, jak i winiarni, które połączone jest z degustacją produkowanych tu win serów warzonych przez okolicznych serowarów. W sklepie winnicy można dokonać zakupu miejscowych wyrobów i wznieść toast za odważne zachodniopomorskie rowerowe przedsięwzięcie.
Najciekawszym miasteczkiem na trasie Blue Velo, położonym na skrzyżowaniu z Trasą Pojezierzy Zachodnich, jest niewielkie Trzcińsko-Zdrój. Miasteczko może pochwalić się zachowanym układem urbanistycznym z XIII wieku, zachowanymi w całości murami miejskimi i warownymi bramami wjazdowymi. Miasto szczyci się także dawnym domem kupieckim w centrum miasta, dzisiejszym ratuszem, który powstał prawie 800 lat temu dzięki położeniu miasta na szlaku handlowym łączącym Wielkopolskę z Pomorzem. I choć “zdrój” w nazwie pozostał, uzdrowiskiem borowinowym nie jest już od wybuchu II wojny światowej.
Drugiego dnia zachwyci mnie jeszcze jedno miasteczko z zachowanym układem miejskim i prawie kompletnymi miejskimi murami. To Moryń, do którego należy zboczyć ze szlaku za tablicą kierującą do bezimiennego punktu widokowego, z którego... nie rozpościera się właściwie żaden widok. W Moryniu warto zwrócić uwagę również na kościół o unikatowej konstrukcji i rzadko spotykany granitowy ołtarz. Miasto jest też siedzibą polsko-niemieckiego geoparku, co wiąże się z bogatą historią geologiczną tych ziem. Tu też trafiłem na jedyną czynną restaurację/bar na trasie, w dodatku wyróżnianą w powiatowych konkursach - znajduje się przy samym rynku w Moryniu.
Na koniec, po kilkunastu kilometrach jazdy po świetnej kolejowej drodze rowerowej przez duży kompleks leśny docieram do końcowego znaku Trasy Pojezierzy Zachodnich. Znak stoi przed niecodziennym obiektem, jakim jest most kolejowy nad Odrą w Siekierkach, stojący w miejscu wysadzonych w powietrze przez hitlerowców dawnych mostów. Przez najbliższe dwa lata siekierkowski most będzie remontowany zarówno przez Polaków, jak i Niemców (granica dzieli go dzisiaj na dwie części), by stać się mostem… rowerowym i platformą widokową. Pieszo-rowerowa nawierzchnia na dawnym moście kolejowym połączy Pomorze Zachodnie ze szlakiem Odra-Nysa i już istniejącą drogą rowerową prowadzącą po tej samej linii kolejowej po niemieckiej stronie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!