Pałac w Moritzburgu w Saksonii
Pałac w Moritzburgu w Saksonii Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Reklama.
Rzeczą obowiązkową przed przyjazdem do Drezna jest przejrzenie w Internecie archiwalnych zdjęć miasta. Łatwo dostrzec wśród nich przynajmniej trzy fazy, jakie miasto przeszło w ostatnim stuleciu - tę przed II wojną światową, krajobraz po wojennych bombardowaniach i prawie całe odbudowane miasto z końca XX wieku. Czwartą jest teraźniejszość, gdy w panoramie Starego Miasta w Dreźnie pojawił się ponownie jeden z najbardziej charakterystycznych kościołów w Europie - majestatyczny Kościół Marii Panny przy Nowym Rynku. Decyzję o jego odbudowie podjęto dopiero po zjednoczeniu Niemiec, a prace zakończyły się w 2005 roku.
logo
Panorama Drezna znad Łaby Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Dzisiaj w zabudowie centrum Drezna można odnaleźć zarówno odbudowane historyczne obiekty, jak i socjalistyczne budowle. Turystów przyciąga odbudowana wspominana Frauenkirche, Hofkirche - katolicka katedra Świętej Trójcy, Zwinger - niezwykły barokowy zespół obiektów czy zamek Wettynów. Między innymi w dwóch ostatnich zgromadzone są należące do Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie ogromne kolekcje różnorodnych dzieł sztuki, należące do najcenniejszych w Europie. Wiele z tych miejsc wspomina architektonicznymi detalami lata panowania Augusta II Mocnego - króla Polski i władcy Saksonii. Bez żadnej przesady można stwierdzić, że tylko na zobaczenie kolekcji sztuki mieszczących się w Rezydencji Wettynów (m.in. słynne Zielone Sklepienie) może nie wystarczyć dnia.
logo
Katedra Świętej Trójcy i Rezydencja Wettynów w Dreźnie Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Drezno to jednak nie tylko zabytki i dzieła sztuki. Poznawanie historycznego dorobku miasta i Saksonii można przeplatać z wizytami w obiektach prezentującymi zbiory z zupełnie innych dziedzin. Takim miejscem na pewno będzie Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry, którego zajmujące trzy kondygnacje zbiory można oglądać w budynku dawnego arsenału, zmienionym według projektu znanego architekta Daniela Libeskinda. Charakterystyczny szpic muzeum zajmuje platforma, z której rozpościera się widok na centrum Drezna.
logo
Fragment ekspozycji Muzeum Wojskowo-Historycznego Bundeswehry Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Innym obiektem, bardzo odległym tematyką zarówno od barokowo-renesansowego klimatu Starego Miasta w Dreźnie, jak i militarnej tematyki muzeum Bundeswehry, jest tzw. Szklana Fabryka marki Volkswagen. Przez szklaną szybę otaczającą salę wystawową można obserwować produkcję nowoczesnych samochodów elektrycznych. W ustalonych godzinach trwają wycieczki po fabryce, w tym także w języku polskim. Warto pamiętać również o Muzeum Transportu, które mieści się kilkadziesiąt metrów od Kościoła Mariackiego.
logo
Wnętrze fabryki samochodów Volkswagen w Dreźnie Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Naszym środkiem transportu w Krainie Łaby był oczywiście rower - drogi rowerowe Krainy Łaby są na pewno jeszcze jedną atrakcją regionu. Należy do nich Elbe-Radweg - droga rowerowa wzdłuż Łaby, mająca początek u źródeł rzeki w Czechach, a koniec w ujściu rzeki do Morza Północnego. Do zeszłego roku, przez kolejne 14 lat, była najpopularniejszym szlakiem rowerowym Niemiec! Dystanse jakie należy pokonać po drogach rowerowych Krainy Łaby, które dzielą najatrakcyjniejsze miejsca regionu, to nawet zaledwie kilka czy kilkanaście kilometrów, co oznacza najwyżej godzinną aktywność na rowerze.
logo
Mój rower z panoramą Drezna Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Zaledwie kilkanaście kilometrów dzieli od centrum Drezna winnicę Klausa Zimmerlinga, jednego z kilkuset winiarzy tworzący najmniejszy niemiecki region winiarski. Jego winnicę spośród innych wyróżnia wystrój, który tworzą... rzeźby autorstwa polskiej artystki, Małgorzaty Chodakowskiej, żony winiarza. Co roku inna ilustruje etykiety win Klausa Zimmerlinga, a niektóre - odlewane w brązie i wzbogacane o specjalne instalacje - tworzą zachwycające fontanny. Wszystkie można obejrzeć w pracowni polskiej artystki, mieszczącej się na terenie winnicy.
logo
Winnica Klausa Zimmerlinga w Loschwitz Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Zwolenników innego rodzaju trunków zachęca do wizyty jedna z najpopularniejszych niemieckich piwnych marek - browar Radeberger. To pierwszy browar w Niemczech, który zaczął warzenie piwa typu pilsner, odbierając ten przywilej czeskiemu browarowi z Pilzna, z którym nawet stoczył sądową batalię. Odwiedzając miasto Radeberg warto zajrzeć na rynek, gdzie stoi jeden ze słupów pocztowych, postawionych podczas funkcjonowania poczty polsko-saskiej między Dreznem a Warszawą. Na każdym z nich widnieją herby Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Saksonii z czasów panowania Augusta II.
logo
Prezentacja wyrobów browaru Radeberger w Radebergu Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Od zachodu obszar drezdeńskiej Krainy Łaby zamyka Miśnia ze słynną fabryką porcelany. Ojcem chrzestnym przedsiębiorstwa był August II Mocny, który początkowo zlecił swoim naukowcom znalezienie sposobu na produkcję złota w zakładzie zlokalizowanym początkowo w zamku Albrechtsburg na Wzgórzu Zamkowym. W nowej siedzibie fabryki zwiedzać można muzeum miśnieńskiej porcelany i poznać proces produkcji współczesnych wyrobów.
logo
Fabryka porcelany w Miśni Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Drezno z okolicznymi miejscowościami położonymi w Krainie Łaby w Saksonii należy do najatrakcyjniejszych miejsc położonych blisko polskich granic. Już teraz należy do jednych z najpopularniejszych celów turystów z Polski podczas długich weekendów, Polacy chętnie przyjeżdżają na świąteczne jarmarki w Dreźnie. Czy podobną popularność w Polsce zyskają drogi rowerowe wokół Drezna?
logo
Pałac Wackerbarth w Radebeul Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Zapraszam po więcej wrażeń z naszych rowerowych podróży, oto miejsca, które odwiedziliśmy w Saksonii: Drezno i Kraina Łaby, Lipsk i Nowe Pojezierze Lipskie i Rudawy.
Szymon Nitka
Znajkraj
* * *
Naszymi partnerami w rowerowych podróżach są towarzystwo ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden, marka Extrawheel, rowerowa Brandenburgia i biuro podróży Bird Service.
* * *
Zobacz więcej naszych artykułów o podróżach: