W poniedziałek 6 czerwca odbyła się gala wręczenia Orłów, czyli najważniejszych polskich nagród filmowych. Nie obyło się bez zaskoczeń. "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego zdobył tylko jedną nagrodę spośród aż 13 nominacji. Triumfował za to współprodukowany przez Polskę dramat wojenny "Aida" Jasmili Žbanić, który dzieje się w czasie masakry w Srebrenicy w 1995 roku. Oto wszyscy laureaci Orłów 2022.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Za nami gala Orły 2022, nazywana często polskimi Oscarami i najważniejszymi nagrodami filmowymi w Polsce. Wśród nominowanych było m.in. "Wesele" Smarzowskiego i "Żeby nie było śladów"Matuszyńskiego.
Najlepszym filmem roku została "Aida" Jasmili Žbanić. Z kolei Orła dla najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymał Maciej Stuhr za "Powrót do tamtych dni", a dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej – Agata Buzek ("Moje wspaniałe życie").
Poznajcie laureatów Orłów 2022 [PEŁNA LISTA ZWYCIĘZCÓW].
Polska Nagroda Filmowa Orzeł jest przyznawana już od 1999 roku i powszechnie uważa się ją za najważniejsze wyróżnienie w rodzimej branży. W ostatnich latach laureatami nagrody były takie filmy, jak "Boże Ciało", "Zimna Wojna" czy "Cicha noc".
W zeszły roku prestiżową statuetkę w kategorii najlepszego filmu przyznano horrorowi "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego, zaś w kategorii najlepszego serialu nagroda powędrowała do produkcji "Król" Jana P. Matuszyński na podstawie prozy Szczepana Twardocha o tym samym tytule.
W poniedziałek, 6 kwietnia, po raz 24 wręczono Polskie Nagrody Filmowe Orły. Galę poprowadził Maciej Stuhr, a cała ceremonia przebiegła pod znakiem solidarności z Ukrainą i ukraińskimi filmowcami. Ogłoszono również wyniki wyborów prezydenta Polskiej Akademii Filmowej, którym ponownie został Dariusz Jabłoński.
"Żeby nie było śladów", oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza film o śledztwie w sprawie Grzegorza Przemyka, okazał się jednak wielkim przegranym gali – zdobył tylko jedną statuetkę (za rolę Jacka Braciaka). Największa liczba statuetek (cztery) powędrowała do filmu "Aida" – międzynarodowej koprodukcji o pracującej dla ONZ tytułowej tłumaczce Aidzie, która w 1995 roku próbuje uratować swoją rodzinę ze Srebrenicy. Po dwie nagrody zdobyły "Wesele" i "Powrót do tamtych dni".