Dla każdego na co dzień
Jeśli nie chcesz w sposób szczególny śledzić składu wszystkich dostępnych na rynku wód butelkowanych wystarczy, że zapamiętasz, iż w codziennej
diecie, dla wszystkich niezależnie od wieku i stanu zdrowia, odpowiednia jest woda źródlana i mineralna niskozmineralizowana. Takie wody charakteryzują się zrównoważonym składem mineralnym - niską ogólną mineralizacją (z reguły do 500 mg/l) i można je bezpiecznie pić w każdej sytuacji bez szczególnych ograniczeń dotyczących wypijanej ilości. Jako stałe źródło wody niezbędnej na co dzień możemy wybierać też wody średnio zmineralizowane, nie są one jednak zalecane dla najmłodszych dzieci.
Dla niemowląt i dzieci
To szczególna grupa i dlatego woda przeznaczona dla najmłodszych musi spełniać odpowiednie wymagania. W szczególności powinna to być woda niskozmineralizowana (źródlana lub mineralna), czyli zawierająca do 500 mg składników mineralnych w litrze. Powinna być też niskosiarczanowa (poniżej 20 mg/l) i niskosodowa (poniżej 20 mg/l), o zawartości fluorków nieprzekraczającej 0,7 mg/l oraz azotynów nie wyższej od 0,02 mg/l, a azotanów – od 10 mg/l. Nie wszystkie z tych informacji muszą być podane na etykiecie, ale z pomocą przychodzą pozytywne opinie odpowiednich instytucji (np. Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytut Matki i Dziecka). Zgodnie z zaleceniami grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego dzieciom po 3. roku życia można podawać także wodę średnio zmineralizowaną. Dla dzieci poniżej 7 lat nieodpowiednia jest woda o zawartości fluorków przekraczającej 1,5 mg/l.