Dokument Sekielskich nie jest jedyny. 6 filmów, które pokazują brudną prawdę o pedofilii w Kościele

Bartosz Godziński
Dokument braci Sekielskich o pedofilii wśród księży zatrząsł całą Polską. Film "Tylko nie mów nikomu" potrafi przebudzić sceptycznych widzów niczym uderzenie z otwartej dłoni w twarz. Jeśli po seansie pozostały jeszcze jakieś niedowiarki, to lista filmów o problemie, który niszczy instytucję Kościoła i życie ludzi jest doprawdy długa.
Lista filmów o pedofilii w Kościele jest spora. Temat jest podejmowany na przeróżne sposoby Fot. Kadry z filmów / Materiały prasowe
"Tylko nie mów nikomu" to niezależny dokument, który miał premierę w weekend wyłącznie w internecie, ale już zbiera większe żniwo niż zeszłoroczny Armageddon w postaci "Kleru" Wojtka Smarzowskiego. Bije rekordy na YouTube i przynosi błyskawiczne efekty: antybohaterowie odchodzą z kapłaństwa lub zostają po prostu usunięci ze stanu duchownego.

"Podniosłem rękę na przestępców, którzy przebrali się w sutanny" – mówił w wywiadzie dla naTemat Tomasz Sekielski. Poniżej lista filmów (i jednego miniserialu), które również obnażają prawdę o Kościele i są dostępne legalnie w internecie (pod tytułem podałem źródło).
Mroczne tajemnice Watykanu
YouTube
Kadr z YouTube / publicystykatvp

W oczekiwaniu na sequel dokumentu "Tylko nie mów nikomu" możemy obejrzeć... wcześniejszy reportaż Tomasza Sekielskiego poruszający podobny temat. Oko kamery skierowane jest na Stolicę Apostolską, który trawią afery finansowe i oczywiście seksualne. Jest zatytułowany "Mroczne tajemnice Watykanu" i jest to... produkcja dla Telewizji Polskiej. Fragment znajdziemy na YouTube, a całość na TVP VOD.
The Keepers (2007)
Netflix
Fot. Netflix
Temu miniserialowi Netflixa najbliżej do dokumentu polskich dziennikarzy. Punkt wyjścia jest zgoła inny (morderstwo zakonnicy), ale im dalej w las, tym więcej księży-pedofilów. Proceder przerzutów międzyparafialnych jest obecny również w USA, są na to twarde dowody, ale podobnie jak u nas - co z tego, skoro Kościół wciąż ma się dobrze. W przeciwieństwie do "Tylko nie mów nikomu", "The Keepers" nie jest klasycznym reportażem. To niefabularny serial ze zwrotami akcji i cliffhangerem na koniec odcinka. I bez happy endu, co jest swoistą metaforą całej sytuacji.
Spotlight (2015)
Chili, iTunes
Kadr z filmu "Spotlight"
Oscary za najlepszy film i scenariusz nie wzięły się z powietrza. "Spotlight" to świetna robota reżyserska Toma McCarthy'ego, ale temat też się broni. Film powstał w oparciu o nagrodzone Pulitzerem śledztwo dziennikarzy "Boston Globe". Pokazali w nim niewyobrażalną skalę systemowego ukrywania przestępczości seksualnej księży rzymskokatolickich przez Kościół. W napisach końcowych są też wypisane miejsca, gdzie dochodziło do podobnych afer. Na liście znalazł się Poznań, a jeden z wymienionych księży powiesił się w więzieniu.
Wątpliwość (2008)
Chili, HBO GO, Ipla
Kadr z filmu "Wątpliwość"
"Wątpliwość" nie opiera się na konkretnej, a autentystycznej historii , ale nagrodzonej Pulitzerem sztuce Johna Patricka Shanleya o tym samym tytule (jest też reżyserem filmu). Na ekranie obserwujemy Meryl Streep i nieżyjącego Philipa Seymoura Hoffmana w doskonałych, nominowanych do Oscara i Złotego Globu, rolach. On jest postępowym księdzem, a ona zakonnicą i dyrektorką szkoły, która podejrzewa go o niestosowne kontakty z uczniem. Zgodnie z tytułem - ciągle towarzyszy nam pewna wątpliwość dotycząca winy lub niewinności duchownego. Jak w życiu.
Gniew (2017)
Ipla
Kadr z filmu "Gniew"
Rzecz dzieje się w Irlandii - kraju, który postawił się złu trawiącemu Kościół. I wygrał. Kasia Zuchowicz opisała w artykule jak udało się tam prawdziwie rozprawić z pedofilią. W filmie widzimy niezwykle udaną kreację Orlando Blooma (Legolas z "Władcy pierścieni"), który zmaga się z traumą i nie radzi sobie w życiu, krzywdząc przy tym siebie i bliskich. Powodem gniewu jest powrót do miasta księdza, który molestował go w dzieciństwie. Brytyjski dramat, który wyreżyserowali bracia Shammasianowie, jest rozwinięciem krótkometrażówki opartej na prawdziwych wydarzeniach.
Kler (2018)
Chili, Ipla
Fot. Bartosz Mrozowski / materiały prasowe z "Kleru"
Na liście nie mogło zabraknąć "Kleru", który przebojem zdobył polskie kina, wywołał ogólnonarodową dyskusję (i nie tylko!) i podzielił Polaków na zwolenników i totalnych przeciwników . Warto jednak przypomnieć, że choć reżyser przypiął wszelkie wady Kościoła do kilku bohaterów, to jednak inspirował się faktami. – Nic na temat pedofilii w tym filmie nie jest wymyślone. To historia moja i podopiecznych mojej fundacji – mówił wp.pl Marek Lisiński. Prezes Fundacji "Nie lękajcie się" padł ofiarą księdza-pedofila w wieku 13 lat.
Dzięki Bogu (2019)
Kinowa premiera: 2019
Fot. Materiały prasowe
W drugiej połowie roku do kin wejdzie film "Dzięki Bogu", który może narobić zamieszania we Francji tak, jak "Kler" w Polsce. Fabuła filmu Francois Ozona jest inspirowana seks-skandalem w archidiecezji lionskiej w latach 80. ubiegłego wieku. Jeden z antybohaterów, którym inspirował się reżyser próbował zablokować dystrybucję. Bezskutecznie.

Mało? Na YouTube jest też pełno reportaży, które są umieszczone tam nie do końca legalnie. Mowa o m. in. "Dobrowolna rezygnacja" (o nastolatku, który był wykorzystywany przez księdza, po czym odebrał sobie życie), "Pedofile w koloratkach" (duchowni z Włoch molestowali głuchonieme dzieci), czy "Milczenie Kościoła" (podobny skandal, ale w USA). Taki maraton z filmami obnażającymi grzechy instytucji na całym świecie przekonałby chyba nawet Niewiernego Tomasza do zmiany zdania.