![7 cudów polskiej nauki, o których musisz wiedzieć!](https://m.natemat.pl/15685a867d51a5fc7cf8fc0dae87b7da,1680,0,0,0.jpg)
Olga Malinkiewicz - Saule Technologies
Za co te wszystkie wyróżnienia? Saule Technologies komercjalizuje opracowaną przez Olgę Malinkiewicz „niskotemperaturową technologię wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów”. Perowskity to wszystkie materiały, które mają taki sam układ atomów jak tytanian wapnia. Ich główną właściwością jest pochłanianie światła. Możliwe będzie więc przemienienie niemal każdej powierzchni w baterie słoneczne, ponieważ ogniwa wytwarza się w procesie mokrej chemii. To oznacza, że perowskity można po prostu nadrukować na szybę, dachówkę czy ścianę budynku. Możliwości produkcji energii ze słońca stają się tym samym nieograniczone. By rozwiązanie wprowadzić na rynek, Olga Malinkiewicz weszła w spółkę z Arturem Kupczunasem i Piotrem Krychem. Dowiedzieliśmy się, że firma jest w trakcie rozmów z inwestorami, dlatego ogranicza swoją obecność w mediach.
Space is More - polskie domy na Marsie?
Młodzi naukowcy pod przewodnictwem doktoranta architektury Leszka Orzechowskiego zaangażowali się w konkurs organizowany przez Inspiration Mars. Był on kilkuetapowy, a pierwszym krokiem, małym dla ludzkości, choć sporym dla grupy zapaleńców, było zaprojektowanie załogowej misji przelatującej dookoła Marsa i lecącej z powrotem na Ziemię. W konkursie wystartowało 38 drużyn z 15 krajów. Nasza reprezentacja została zaproszona na finał do Stanów Zjednoczonych. Pieniądze na wyjazd zbierano w internecie. Choć naukowcy zakładali plan minimum (uzbieranie 4 tys. zł, by wysłać jednego członka ekipy), ostatecznie udało im się zdobyć ponad 91 tys. zł. Dzięki temu zaprezentowali się w centrum NASA. Choć ostatecznie konkursu nie wygrali, to zrobili objazd po okolicznych ośrodkach badawczych.
Zderzak Łągiewki
I to właśnie Energetyczny Przetwornik Akumulacyjno-Rozpraszający, który zastosowany został w tak zwanym Zderzaku Łągiewki, otrzymał złoty medal na 38. Międzynarodowej Wystawie Innventions Geneva.
W tym najbardziej znanym prototypie Polaka zastosowano mechaniczny transformator energii kinetycznej (MTEK), który chroni pojazd oraz pasażerów przed skutkami kolizji drogowych. Możliwości wdrożenia metody wydają się jednak być nieskończone. Obecnie analizowane są różnorodne koncepcje w przemyśle kolejowym, stoczniowym, lotniczym, górniczym i maszynowym. Odkryciem Lucjana Łągiewki zainteresowana jest także Europejska Agencja Kosmiczna.
Tania produkcja grafenu
– Opracowaliśmy oryginalną metodę produkcji grafenu, która nie polega na sublimacji, a na osadzaniu. Hodujemy kryształ przez dodawanie atomów węgla ze źródła węglowodoru, w procesie wysokotemperaturowym (w temperaturze 1600°C), przy bardzo niskim ciśnieniu – mówił w rozmowie z TVN24 BiS dr Strupiński. „Cud technologii” będzie można wykorzystać m.in. do przejrzystych, zwijanych w rolkę wyświetlaczy dotykowych, do produkcji energii odnawialnej z baterii słonecznych czy stworzenia niezwykle precyzyjnego sprzętu medycznego. Z kolei tlenek grafenu będzie mógł być wykorzystany w sensorach gazowych, a także, jak przewidują brytyjscy naukowcy, w leczeniu raka.
Craftinity – deep learning
– Na uczeniu hierarchicznych reprezentacji danych (w hierarchicznym modelu danych, każdy rekord, z wyjątkiem głównego, jest związany z dokładnie jednym rekordem nadrzędnym, jak np. w strukturze katalogów na dysku twardym komputera). W procesie konstruowania modeli uczenia maszynowego możemy zazwyczaj wyróżnić dwie fazy. W pierwszej tworzymy reprezentację danych, a w drugiej dokonujemy klasyfikacji lub regresji. Dotychczas około 90 proc. czasu naukowca zajmowało tworzenie reprezentacji danych. Sieci neuronowe (symulatory modeli matematycznych składające się z wielu wzajemnie połączonych sztucznych neuronów i naśladujący działanie biologicznych struktur mózgowych. Neurony w mózgu są bazą dla przetwarzania informacji i przechowywania wspomnień - red.) pozwalają na automatyzację tego etapu, czyli na wspomniane już wcześniej uczenie hierarchicznych reprezentacji danych – tłumaczy Brożek.
Pionowe siłownie wiatrowe
Cudowna ciecz
Polacy zdołali opracować ciecz, która w chwili uderzenia, w ułamku sekundy, twardnieje. Grupą badawczą kieruje prof. Marcin Leonowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW. Projekt zastrzeżono już jako „inteligentne pancerze pasywne z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano” i nie trudno się domyślić, że głównym zastosowaniem może być przemysł zbrojeniowy.
Partnerem tekstów "25 lat rewolucji gospodarczej" jest PKN ORLEN.
Zobacz także artykuły z cyklu "25 lat rewolucji gospodarczej"