Netflix w ostatnim czasie naprodukował oryginalnych filmów i seriali, ale nie zapomina przy tym uzupełniać swojej bazy o "obce" tytuły. Miłym zaskoczeniem jest sukcesywne dodawanie polskich filmów. Ich obecność na tej platformie ma również dodatkową zaletę - można włączyć napisy, co przy polskim udźwiękowieniu dialogów jest remedium na ciągłą irytację.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
W bazie możemy znaleźć zarówno starsze tytuły i klasyki jak m.in. "Rejs", "Katyń", "300 mil do nieba", "Sponsoring", "Plac zabaw", a także filmy, które dopiero co zeszły z kinowych ekranów: "Kurier", "Kamerdyner", czy "Planeta Singli 3". Przez kilka dni mogliśmy obejrzeć też "Zimną wojnę", która znalazła się tam przez pomyłkę i wróci w przyszłym roku.
Tymczasem na serwery Netflixa trafiły niektóre hity od Wojtka Smarzowskiego ("Wołyń", "Drogówka"), jak i ostatnie filmy produkcji Piotra Woźniak-Staraka ("Bogowie", "Sztuka kochania"). Jest też mnóstwo udanych produkcji, którymi zachwycali się krytycy ("Ostatnia rodzina", "Disco polo", "Córki dancingu", czy "Body/Ciało"), jak i mniej udanych produkcji ("Wyjazd integracyjny", "AmbaSSada", "Historia Roja").
Generalnie jest co oglądać, a większość produkcji jest bardzo dobrze znana i nie potrzebuje rekomendacji. Bazę polskich filmów na Netflixie znajdziemy pod tym linkiem. Wybrałem 7 tytułów, które mogliście przegapić (ja kilka z nich właśnie teraz nadrobiłem), a którym warto poświęcić czas.
Pokot
Prawdopodobnie to w tym momencie największy polski przebój na Netflixie. Wszystko za sprawą literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk. "Pokot" to ekranizacja jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w reżyserii Agnieszki Holland. To mocny obraz z uniwersalnym i bardzo aktualnym proekologicznym przesłaniem.
"Kiedy w okolicy znajdowane są kolejne trupy myśliwych, ludzie zaczynają wpadać w popłoch. I tylko Janina twierdzi, że to zemsta zwierząt za kłusownictwo. Kobieta postanawia wszcząć własne, niekonwencjonalne śledztwo" - tak prezentuje się punkt wyjścia fabuły. Film zdobył sporo nagród, m.in. Srebrnego niedźwiedzia i Złotego Lwa.
Twój Vincent
Polsko-brytyjska koprodukcja, która przybliża postać słynnego malarza, który cierpiał za życia, a dopiero po śmierci zdobył sławę. Animacja otarła się w zeszłym roku o Oscara - przegrała z faworytem, czyli filmem "Coco".
"Twój Vincent" zachwyca przede wszystkim nowatorską i pracochłonną formą. Każda klatka animacji to pełnoprawny obraz ręcznie malowany na podstawie scen z aktorami. Całość utrzymana jest w stylu prac van Gogha. – Zużyliśmy 6500 tysięcy tubek farby (1300 litrów), by namalować ok. 65 tysięcy obrazów – mówił mi dyrektor studia BreakThru Films.
Demon
Dobrych polskich horrorów jest tyle, co kot napłakał, ale raz na jakiś czas przytrafia się nam prawdziwa niespodzianka. Jedną z nich jest "Demon", który można w skrócie opisać jako "'Wesele' Smarzowskiego z duchami". Kulisy filmu również przyprawiają o gęsią skórkę.
Reżyser Marcin Wrona powiesił się w pokoju hotelowym niedługo po projekcji "Demona"na festiwalu filmowym w Gdyni. Na marginesie dodam, że na Netflixie jest też pierwszy polski horror okultystyczny z 1985 roku - "Medium". Film tryumfował wcześniej w Toronto. Dziennikarze chwalili film na festiwalu za główne role, atmosferę i nowatorskość produkcji.
Mowa ptaków
Zaledwie miesiąc temu widziałem ten film w kinie, a już wylądował na Netflixie - to najświeższa produkcja w całym zestawieniu, ale i najtrudniejsza w odbiorze. Wystarczy wspomnieć, że "Mowa ptaków" podzieliła polskich krytyków: jedni wystawili jej najwyższe oceny, drudzy nazwali "pretensjonalnym bełkotem".
Xawery Żuławski nakręcił film na podstawie scenariusza zmarłego przed trzema laty ojca, Andrzeja. To nie tylko prezent dla taty, ale i hołd dla jego twórczości, dlatego przed seansem wypada zaznajomić się z filmografią wybitnego reżysera (niestety nie maj jej na Netflixie, jeszcze). "Mowa ptaków" nie jest dla wszystkich, ale warto ją obejrzeć chociażby dla Sebastiana Fabijańskiego, które wreszcie pokazał, że umie grać.
Płynące wieżowce
"Płynące wieżowce" to opowieść o miłości między dwoma chłopakami. Film przełomowy w polskim kinie, który wywołał niemałe kontrowersje śmiałymi scenami homoerotycznymi. Film, który w dzisiejszych czasach miałby z pewnością problemy z kinową dystrybucją, tymczasem w 2013 r. zebrał deszcz nagród.
"Ten film się po prostu dobrze ogląda. Nie męczy, nie nudzi, nie molestuje naszych zmysłów brzydotą. Świetne ujęcia, sceny potrafiące łechtać poczucie estetyki, a pokazany przez Wasilewskiego świat odbiega od tego, który do tej pory próbowano przed nami odkrywać" – pisaliśmy w naTemat.
Jestem mordercą
"Wampir z Zagłębia", bo tak nazwano Zdzisława Marchwickiego, uważany jest za jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców, który zamordował kilkanaście kobiet w latach 60. i 70. Jedną z jego ofiar była bratanica Edwarda Gierka.
Jednak czy skazany na karę śmierci Marchwicki był naprawdę winny? Podważał to najpierw w dokumencie, a potem w filmie fabularnym o tym samym tytule reżyser Maciej Pieprzyca. Thriller psychologiczny "Jestem mordercą" przypomina mroczne dzieła Davida Finchera i pokazuje nie tylko samo żmudne śledztwo, ale i realia życia i policyjnej pracy w czasach PRL.
Wszystkie nieprzespane noce
Wielu widzów przyjęło ten film z pogardą i rozczarowaniem. Oczekiwali fabuły, a dostali film o "parze naćpanych i zapijaczonych hipsterków". Trzeba jednak pamiętać, że Michał Marczak wywodzi się z dokumentu - wcześniej nakręcił "Koniec Rosji" i słynny "Fuck For Forest".
"Wszystkie nieprzespane nocy" to paradokument, który jest portretem młodego pokolenia, a nie filmem akcji. Millenialsi, techno, dragi oraz rozmowy o wszystkim i o niczym. Tak bawi się "ta dzisiejsza młodzież" w Warszawie. O tym właśnie jest ten film.