2022 jeszcze się nie kończy. Oto dziesięć świetnych filmów, które trafią do kin przed końcem roku

Zuzanna Tomaszewicz
06 listopada 2022, 09:10 • 1 minuta czytania
Do końca 2022 roku zostały niecałe dwa miesiące. Nie oznacza to jednak, że kina będą świecić pustkami. W tym czasie na duży ekran trafi aż dziesięć dużych tytułów z gwiazdorskimi obsadami. Od kanibali, przez thriller o restauracji, aż po Wakandę i animację o "dziwnym świecie". Jedna z premier będzie w Polsce dopiero w styczniu, ale liczymy na pokazy przedpremierowe (od czasu do czasu organizuje się takie nad Wisłą).
Jakie filmy obejrzymy jeszcze w 2022 roku? [LISTA] Fot. kadry z filmów "Do ostatniej kości" i "Babilon"

Filmy na końcówkę 2022 + jedna dodatkowa premiera [LISTA]

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu

Dziennikarze i widzowie od dawna spekulowali na temat fabuły kontynuacji przygód króla T'Challi znanego również jako Czarna Pantera. Po tragicznej śmierci Chadwicka Bosemana, który zmarł na nowotwór okrężnicy pod koniec sierpnia 2020 roku, ktoś inny musi przejąć tron Wakandy.

"Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu" w reżyserii Ryana Cooglera ("Creed: Narodziny legendy") również żegna się z postacią T'Challi (w sequelu odbędzie się pogrzeb bohatera). Tym razem film skupi się na zagrożeniu, jaki dla Wakandy stanowią Atlantyda i jej władca – Namor. Najnowszy zwiastun przedstawia walki toczące się pomiędzy zwaśnionymi narodami. Znaczącą rolę w produkcji ma odegrać siostra zmarłego króla, Shuri.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Letitia Wright ("Silent Twins"), Angela Bassett ("Kontakt"), Danai Gurira ("The Walking Dead"), Lupita Nyong'o ("To my"), Martin Freeman ("Sherlock") oraz Tenoch Huerta ("Narcos: Meksyk").

Menu

"Menu" to czarna komedia o młodej parze, która wybiera się na randkę na odległą wyspę, gdzie znajduje się renomowana restauracja prowadzona przez specyficznego i dość tajemniczego szefa kuchni. Zakochani dowiadują się, że kilkugwiazdkowy lokal skrywa mroczną tajemnicę. Na sali giną goście, a podrzędni kucharze niczym kultyści zaczynają oddawać hołd swojemu pracodawcy.

Za reżyserię tytułu odpowiada Mark Mylod, reżyser znany z pracy nad serialami "Sukcesja", "Gra o tron" oraz "Shameless: Niepokorni". W filmie wystąpili m.in. Anya Taylor-Joy ("Gambit królowej"), Ralph Fiennes ("Wierny ogrodnik"), Nicholas Hoult ("Wielka"), Hong Chau (Pomniejszenie), Janet McTeer ("Zanim się pojawiłeś) i John Leguizamo ("Ślicznotki").

Dziwny świat

Searcher Clyde nie zamierza iść w ślady swojej rodziny, która składa się z niemalże samych odkrywców. Zamiast tego woli być farmerem. Niestety mężczyzna natknie się razem z najbliższymi na świat, który przeczy prawom fizyki. Konflikty rodzinne będą musiały trochę poczekać, ponieważ Clade'om grozi prawdziwe niebezpieczeństwo.

"Dziwny świat" to film animacyjny wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios. W wersji anglojęzycznej usłyszymy na ekranie m.in. Jake'a Gyllenhaala ("Tajemnica Brokeback Mountain"), Dennisa Quaida ("Nie wierzcie bliźniaczkom"), Jaboukie'ego Young-White'a ("Randkowanie w Nowym Jorku"), Gabrielle Union ("Zakochana złośnica") i Lucy Liu ("Kill Bill").

Jednym głosem

"Jednym głosem" to dramat biograficzny na podstawie książki autorstwa dziennikarek Jodi Kantor oraz Megan Twohey, które ujawniły skandal na temat Harveya Weinsteina i molestowanych przez niego kobiet. Fabuła filmu w reżyserii Marii Schrader ("Pożegnanie z Europą") opowie historię afery wokół założyciela firmy Miramax z perspektywy reporterek.

Recenzenci, którzy mieli okazję zobaczyć przedpremierowo produkcję na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku, porównują ją do "Spotlight" z Michaelem Keatonem, który skupia się na losach dziennikarzy badających aferę pedofilską w Kościele rzymskokatolickim.

Na ekranie zobaczymy m.in. Carey Mulligan ("Obiecująca. Młoda. Kobieta"), Zoe Kazan ("I tak cię kocham"), Patricię Clarkson ("Zielona mila"), Andre Braughera ("Wydział zabójstw Baltimore") i Jennifer Ehle ("Wróg numer 1").

Do ostatniej kości

Maren wymyka się z domu na pajama party z przyjaciółkami. Impreza kończy się, gdy dziewczyna nie potrafi oprzeć się pokusie zjedzenia palców jednej z koleżanek. Po odkryciu swojej kanibalistycznej natury nastolatka ucieka z miasta i zaczyna włóczyć się samotnie po bezdrożach Stanów Zjednoczonych. Po pewnym czasie poznaje chłopaka o imieniu Lee, który również gustuje w ludzkiej krwi i mięsie.

Za kamerą "Do ostatniej kości" stanął Luca Guadagnino, reżyser "Tamtych dni, tamtych nocy" oraz remake'u horroru "Suspiria". Romans o kanibalach jest adaptacją powieści Camille DeAngelis z 2015 roku.

W roli Maren zobaczymy 28-letnią Taylor Russell ("Escape Room"), zaś w roli Lee - Timothée Chalameta ("Diuna", "Tamte dni, tamte noce" i "Małe kobietki"). W obsadzie pojawili się też m.in. Mark Rylance ("Most szpiegów"), Chloë Sevigny ("Tacy właśnie jesteśmy") oraz Michael Stuhlbarg ("Lekomania").

Avatar: Istota wody

Opis fabuły kontynuacji "Avatara" zaprezentowany przez Disneya brzmi następująco: "Akcja filmu "Avatar: Istota wody" rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. To opowieść o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć".

Przypomnijmy, że premiera "Avatara: Istoty wody" była przekładana łącznie osiem razy.

W obsadzie sequela zobaczymy ponownie Sama Worthingtona ("Starcie tytanów"), Zoe Saldanę ("Strażnicy galaktyki"), Stephena Langa ("Nie oddychaj") oraz Siqourney Weaver ("Obcy").

I Wanna Dance with Somebody

"I Wanna Dance with Somebody" to amerykański musical biograficzny o życiu ikony muzyki pop Whitney Houston. Tytuł filmu nawiązuje do jednego z największych hitów gwiazdy, który pod koniec lat 80. zdominował imprezy w klubach i domówki. Reżyseria tytułu przypadła Kasi Lemmons ("Harriet"), natomiast scenariusz Anthony'emu McCartenowi ("Dwóch papieży").

W roli popowej legendy obsadzono brytyjską aktorkę Naomi Ackie, którą widzowie mogą kojarzyć z serialu "The End of the F***ing World" oraz ostatniej części trylogii sequelów "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie". Jako męża piosenkarki, Bobby'ego Browna, zobaczymy Ashtona Durranda Sandersa ("Moonlight"). Stanley Tucci ("Nostalgia anioła" i "Diabeł ubiera się u Prady") zagra za to Clive'a Davisa, amerykańskiego producenta filmowego.

Babilon

Reżyser Damien Chazelle ("La La Land") zabierze nas do Hollywood lat 20. XX wieku. Kinematografia przechodziła niemałą rewolucję – od kina niemego po filmy z dźwiękiem. Fabuła skoncentruje się na życiu meksykańskiego imigranta Manny'ego Torresa (Diego Calva), który rozpocznie pracę w "fabryce snów" jako asystent filmowy.

"Babilon" tworzy gwiazdorska obsada. Przed kamerą wystąpili m.in. Brad Pitt ("Troja" i "Podziemny krąg"), Margot Robbie ("Wilk z Wall Street" i "Jestem najlepsza. Ja, Tonya"), Jovan Adepo ("Operacja Overlord"), Li Jun Li ("Sex/Life"), Tobey Maguire ("Spider-Man"), Katherine Waterston ("Fantastyczne zwierzęta"), Eric Roberts ("Uciekający pociąg), Phoebe Tonkin ("The Originals") oraz Flea (basista Red Hot Chili Peppers, który wystąpił gościnnie w serialu "Obi-Wan Kenobi").

Fabelmanowie

Steven Spielberg postanowił wyreżyserować film oparty po części na własnym życiu. Po II wojnie światowej Sammy Fabelman dorasta w Arizonie. Pewnego dnia młody chłopak odkrywa druzgoczącą tajemnicę skrywaną przez swoją rodzinę. Nastolatek próbuje swoich sił w kręceniu filmów – myśli, że w taki sposób zrozumie, jaka jest prawdziwa twarz Fabelmanów.

Reżyser biografii planował nagrać ją już w 1999 roku. Projekt miał nosić tytuł "I'll Be Home". – Moim największym lękiem jest to, iż mamie oraz tacie się to nie spodoba i pomyślą, że to zniewaga – mówił wówczas Spielberg.

W obsadzie "Fabelmanów", przy których pracował wierny Spielbergowi polski operator Janusz Kamiński, zobaczymy nazwiska m.in. Michelle Williams ("Blue Valentine"), Paula Dano ("Batman"), Gabriela LaBelle ("Dom umarłych"), Setha Rogena ("To już jest koniec"), Judda Hirscha ("Taxi") i Julii Butters ("The Gray Man").

Woman Talking

"Woman Talking" jest adaptacją powieści pióra Miriam Toews z 2018 roku. Fabuła zabiera nas do 2010 roku, kiedy osiem kobiet z odizolowanej wspólnoty religijnej zaczyna powątpiewać w swoją wiarę. Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Telluride i została ciepło przyjęta przez krytyków.

W dramacie ujrzymy m.in. Bena Whishawa ("Będzie bolało"), Rooney Marę ("Dziewczyna z tatuażem), Claire Foy ("The Crown"), Jessie Buckley ("Córka"), Frances McDormand ("Nomadland"), Sheilę McCarthy ("The Umbrella Academy"), a także Judith Lee Ivey ("Kobieta w czerwieni").