Słowo Roku 2020 — jakie wyrazy okazały się najpopularniejsze na świecie? [LISTA]

Monika Piorun
W tegorocznych słownikach — bez względu na język — nie mogło zabraknąć określeń związanych z globalną walką z wirusem SARS-CoV-2, który szturmem wdarł się w naszą codzienność. Amerykanie, Niemcy i Brytyjczycy są w tej kwestii zgodni. W rankingach najpopularniejszych słów pojawiają się głównie hasła dotyczące tego samego tematu. Jaki wyraz był najczęściej wyszukiwany w 2020 roku?
Który wyraz okazał się Słowem Roku 2020 na świecie? Przedstawiamy wyniki plebiscytów m.in. w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W Polsce nadal czekamy na ogłoszenie Młodzieżowego Słowa Roku 2020. Fot. Instagram.com/@geraldinhodocaldodalua
Które słowo zdominowało 2020 rok? Choć w Polsce największy skandal ostatnio wywołało kontrowersyjne określenie "Julki z Twittera", zdyskwalifikowane z powodu zbyt negatywnego nacechowania z plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku (którego wyniki poznamy wkrótce), to jednak na świecie największe zainteresowaniem zdobyły hasła nawiązujące do globalnej epidemii i jej skutków.

Słowo Roku 2020: "pandemia" najpopularniejsza w USA i Niemczech

Amerykanie właśnie ogłosili, że według autorów najpopularniejszych internetowych słowników w USA — Merriam Webster oraz Dictionary.com, słowem roku 2020 jest: "pandemia".


W porównaniu do 2019 roku statystyki dotyczące liczby wyszukiwań tego hasła w marcu wzrosły (bagatela) aż o... 115 806 proc. - podaje CNN.

Jak tłumaczy Peter Sokolowski, redaktor naczelny internetowego słownika Merriam-Webster (który odwiedza ponad 40 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, generując powyżej 100 mln odsłon):

Słowo pandemia jest nie tylko technicznym określeniem, ale zyskuje coraz bardziej ogólne znaczenie. Prawdopodobnie to tym terminem będziemy określać w skali globalnej obecne czasy.

Tuż za "pandemią" według Merriam-Webster na kolejnych miejscach uplasował się m.in. "koronawirus", "kwarantanna" oraz przymiotnik "bezobjawowy".

Na liście nie zabrakło także takich określeń jak "Mamba" (w nawiązaniu do ksywki, jaką nosił zmarły w tym roku koszykarz Kobe Bryant) czy "ikona", czyli słowo, które najczęściej używano w kontekście Ruth Bader Ginsburg (słynnej amerykańskiej prawniczki i sędzi Sądu Najwyższego, której śmierć we wrześniu 2020 roku poruszyła całe Stany Zjednoczone).

Do podobnych wniosków doszli autorzy jednego z najpopularniejszych angielskich słowników Dictionary.com, którzy uznali, że słowo pandemia zdefiniowało cały 2020 rok. Tuż za tym pojęciem uplasowały się zaś takie hasła jak:

⦁ "dystans społeczny"

⦁ "spłaszczenie krzywej"

⦁ "odporność stadna" Pandemia okazała się Słowem Roku 2020 także w Niemczech. Towarzystwo Języka Niemieckiego uznało, że hasło "Corona-pandemie", czyli dosłownie: "pandemia koronawirusa" było najczęściej używane w 2020 roku. Na kolejnych miejscach wskazano zaś takie wyrazy jak:

⦁ "lockdown"

⦁ "narracja spiskowa" (nie tylko w kontekście osób wierzących w spiskową teorię dziejów i zaprzeczających istnieniu koronawirusa, ale także do opisania sytuacji związanej z zamieszaniem dotyczącym liczenia głosów w czasie wyborów prezydenckich w USA i przegranej Donalda Trumpa).

Od pandemii po kwarantannę, czyli najpopularniejsze słowa 2020 roku na świecie

Z kolei w brytyjskim słowniku Cambridge Dictionary najczęściej wyszukiwanym hasłem w 2020 roku była "kwarantanna", która zdeklasowała inne słowa pod względem popularności wśród użytkowników serwisu.

Jak zapewnił Wendalyn Nichols (sprawujący opiekę merytoryczną nad internetową wersją słownika):

Ani koronawirus, ani covid-19 nie pojawiły się wśród wyszukiwanych słów w tym roku tak często jak kwarantanna.

Zdaniem eksperta może to oznaczać, że ludzie dosyć dobrze zdawali sobie sprawę z tego, czym jest wirus SARS-CoV-2. Bardziej problematyczne okazały się jednak pojęcia związane ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii, o czym może świadczyć popularność słowa "kwarantanna", tuż za którą uplasowały się takie słowa jak "lockdown" i "pandemia".

Słowo Roku 2020 w Polsce? Który wyraz zwycięży?

W Polsce z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku, który organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Do 30 listopada 2020 można było wziąć udział w internetowym głosowaniu, którego wyniki mają być ogłoszone w ciągu kilku następnych dni.

Wśród słów, które zaproponowano internautom, znalazły się m.in. takie wyrazy jak:

lockdown, zwierzę futerkowe, maseczka, bon wakacyjny/turystyczny, prezydent, prezydencki, obostrzanie (przepisów), medyk, rasizm, epidemia. respirator, przemoc (konwencja antyprzemocowa), wiatr, protest, kobieta, tarcza antykryzysowa, strefa czerwona i żółta, ozdrowieniec, odmrażanie (gospodarki), test na COVID, puma, wybory prezydenckie, solidarność, koronawirus, praca zdalna, nauczanie online, ścieki (w Warszawie), izolacja, pandemia, LGBT, aborcja, COVID-19, ustawa kagańcowa, kwarantanna i strajk.

Czytaj także: Strajk Kobiet pokazał, jak wielką tworzą siłę. Kim są "Julki z Twittera", których boi się Wykop?

W związku ze zdyskwalifikowaniem uznanego za zbyt negatywne hasła: "Julki z Twittera" (oznaczającego według Słownika PWN: "dziewczyny nowoczesne aż do poziomu przerysowania", analogicznie do „Sebiksów”, „Januszy”, „Grażyn” i „Karyn”), sporą popularność zdobyło słowo..."spewuenić". Wkrótce okaże się, który wyraz zdobędzie uznanie jury Młodzieżowego Słowa Roku 2020.

Dowiedz się więcej:

10 najlepszych na świecie książek 2020 roku. Co się znalazło na słynnej liście "The New York Times"

Kto ile dostał? Analizujemy najgłośniejsze dotacje Funduszu Wsparcia Kultury (LISTA)

Pioruńsko smaczne i piekielnie proste. Przepis na najlepsze miękkie pierniczki świąteczne (HIT)

źródło: merriam-webster.com