Wybory do europarlamentu już w niedzielę. Na kogo możesz głosować w Warszawie?

redakcja naTemat
W niedzielę 26 maja Polacy po raz czwarty wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W okręgu warszawskim nie zabraknie znanych wyborcom twarzy – o głosy wyborców będą walczyć m.in. Robert Biedroń z Wiosny, Jacek Saryusz-Wolski z PiS czy Włodzimierz Cimoszewicz z Koalicji Europejskiej. Przedstawiamy po trzech najważniejszych kandydatów ze wszystkich głównych komitetów wyborczych.
Kandydaci do europarlamentu w okręgu warszawskim. Fot. Agencja Gazeta
Okręg wyborczy numer 4 to tzw. okręg warszawski. Obejmuje swoim zasięgiem całe miasto stołeczne Warszawę oraz powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński.

Oto najważniejsi kandydaci z poszczególnych komitetów wyborczych (zgodnie z numeracją wylosowaną przez PKW):

KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY

1. Krzysztof Bosak
Członek Ruchu Narodowego i jedynka Konfederacji w Warszawie. Były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, poseł na Sejm V kadencji. Od zawsze na prawicy, w przeszłości był też członkiem Ligi Polskich Rodzin, ale kiedy był posłem, wystąpił w… "Tańcu z Gwiazdami" w TVN.


W poprzednich wyborach do europarlamentu otwierał listę Ruchu Narodowego w Warszawie, ale jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego. Z kolei w 2018 roku startował z Ruchu Narodowego do sejmiku mazowieckiego – także bez powodzenia.

O Krzysztofie Bosaku pisaliśmy w naTemat:
Krzysztof Bosak zastanawiał się, czy ryba to mięso,
Krzysztof Bosak wyjaśniał, jaka jest różnica między biciem dzieci a klapsem,
Krzysztof Bosak miał problem z Hindusem dowożącym jedzenie.

2. Jakub Kulesza
Jeszcze jako nastolatek został członkiem Unii Polityki Realnej. Jeden z najmłodszych posłów w Sejmie obecnej kadencji. Został wybrany z list Kukiz'15, był też rzecznikiem tej partii. Od 2010 związany ze stowarzyszeniem KoLiber, w którym m.in. kierował sądem naczelnym, był pierwszym wiceprezesem i skarbnikiem.

Był kandydatem na prezydenta Lublina w 2018 roku, uzyskał 2,99 proc. poparcia. Po wyborach przeszedł z Kukiz’15 i UPR do Wolności, której został wiceprezesem. Współtworzył sejmowe koło Wolni i Skuteczni, a w marcu 2019 koło Konfederacji.

O Jakubie Kuleszy pisaliśmy w naTemat:
Dlaczego Jakub Kulesza odszedł z Kukiz'15,
Jakub Kulesza nie został dopuszczony do głosu w TVP.

3. Rafał Pazio
Wieloletni redaktor prawicowego pisma „Najwyższy CZAS!”. Od 2008 r. sekretarz w Zarządzie Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego. Na przełomie 2010 i 2011r. wicestarosta powiatu wołomińskiego.

WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

1. Robert Biedroń
Roberta Biedronia nie trzeba nikomu przedstawiać. Były prezydent Słupska i jeden z najpopularniejszych polityków w kraju, regularnie uwzględniany w sondażach prezydenckich. Do tych wyborów startuje ze swoim nowym ruchem – Wiosną Roberta Biedronia.

Poza nową partią Biedroń w przeszłości był posłem Sejmu VII kadencji z Twojego Ruchu. Był pierwszym otwarcie zdeklarowanym gejem w polskim parlamencie. Od 2002 roku jest w związku z Krzysztofem Śmiszkiem, także kandydatem do Europarlamentu.

O Robercie Biedroniu pisaliśmy w naTemat:
Przedwyborczy wywiad z Robertem Biedroniem,
Tak wygląda mieszkanie Roberta Biedronia.

2. Joanna Scheuring-Wielgus
Do wielkiej polityku Scheuring-Wielgus trafiła w 2015 roku, kiedy z list Nowoczesnej dostała się do Sejmu. W kolejnym roku weszła do tej partii, ale w 2018 roku opuściła ugrupowanie m.in. z powodu niejasnego zachowania posłów Nowoczesnej ws. projektu liberalizującego przepisy aborcyjne.

W listopadzie 2018 roku razem z Ryszardem Petru ogłosiła powstanie nowego ugrupowania – Teraz! Działa przeciw pedofilii w polskim Kościele jako członkini rady Fundacji "Nie lękajcie się".

O Joannie Scheuring-Wielgus pisaliśmy w naTemat:
Wywiad z Joanną Scheuring-Wielgus o Teraz!,
Jak Joanna Scheuring-Wielgus wygrała z hejterem.

3. Monika Płatek
Prawniczka i nauczycielka akademicka, doktor habilitowana nauk prawnych, profesor uczelni Uniwersytetu Warszawskiego; feministka. W 2015 roku bezskutecznie kandydowała do Senatu z ramienia Zjednoczonej Lewicy.

KOALICJA EUROPEJSKA

1. Włodzimierz Cimoszewicz
Jedna z największych gwiazd na listach Koalicji Europejskiej i "jedynka" w Warszawie. Cimoszewicz to były premier i marszałek Sejmu, był też ministrem spraw zagranicznych, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Wielokrotny poseł i senator, brał udział w Okrągłym Stole.

W 2019 roku, kiedy już był kandydatem Koalicji Europejskiej, zdiagnozowano u niego nowotwór. Tegoroczne wybory to dla niego powrót do wielkiej polityki – w 2015 roku zrezygnował bowiem ze startu.

O Włodzimierzu Cimoszewiczu pisaliśmy w naTemat:
Włodzimierz Cimoszewicz nie rezygnuje z wyborów pomimo nowotworu,
Włodzimierz Cimoszewicz o Polsce pod rządami PiS.

2. Andrzej Halicki
Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2014–2015 minister administracji i cyfryzacji. W latach 80. Działał w opozycji demokratycznej, potem był w Kongresie Liberalno-Demokratycznym oraz w Unii Wolności. W 2015 roku został odznaczony mołdawskim Orderem Honoru.

O Andrzeju Halickim pisaliśmy w naTemat:
Jak sztab Halickiego zrywał plakaty wyborcze Danuty Huebner,
Andrzej Halicki miał być ukarany przez policję za race na Marszu Wolności.

3. Kamila Gasiuk-Pihowicz
Ukończyła prawo na UKSW w Warszawie, ma również licencjat z finansów i bankowości uzyskany w SGH. W 2004 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat europosła z Unii Wolności.

Do Sejmu Gasiuk-Pihowicz trafiła w końcu w 2015 roku dzięki Nowoczesnej. Jest żoną Michała Pihowicza, byłego skarbnika Nowoczesnej. W końcu odeszła z partii, od grudnia 2018 wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska.

O Kamili Gasiuk-Pihowicz pisaliśmy w naTemat:
Sylwetka Kamili Gasiuk-Pihowicz,
Jak przez męża Kamili Gasiuk-Pihowicz Nowoczesna straciła prawo do subwencji partyjnej.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

1. Jacek Saryusz-Wolski
Eurodeputowany VI, VII i VIII kadencji. Przez wiele lat związany z Platformą Obywatelską, teraz z PiS. W 2017 roku został zgłoszony przez PiS jako kandydat na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Przegrał z Donaldem Tuskiem słynne głosowanie w stosunku 1:27.

O Jacku Saryusz-Wolskim pisaliśmy w naTemat:
Jacek Saryusz-Wolski nazywa PO "obozem Targowicy",
Jacek Saryusz-Wolski pomylił polską flagę z maltańską.

2. Ryszard Czarnecki
Weteran europarlamentu – i nie tylko. W przeszłości prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, od 1998 do 1999 minister-członek Rady Ministrów. Przez cztery lata był wiceprzewodniczącym europarlamentu obecnej kadencji – został odwołany w tajnym głosowaniu za porównanie posłanki Róży Thun do szmalcowników. Ponadto wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i członek zarządu PKOl.

O Ryszardzie Czarneckim pisaliśmy w naTemat:
Jak Ryszard Czarnecki załatwiał pracę synowi,
Jak Ryszard Czarnecki wszedł do prezydium PKOl.

3. Konstanty Radziwiłł
Były minister zdrowia w rządzie PiS, w przeszłości wieloletni Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Wywodzi się z polskiego rodu książęcego Radziwiłłów herbu Trąby. Jest wnukiem Konstantego Mikołaja Radziwiłła, właściciela Zegrza, synem Alberta Hieronima Radziwiłła i Anny Marii z Czartoryskich.

LEWICA RAZEM

1. Adrian Zandberg
Historyk, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, przedsiębiorca, polityk, współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego Partii Razem. Związany z lewicą od zawsze, już w 2000 roku był współpracownikiem lidera PPS Piotra Ikonowicza przed wyborami prezydenckimi. Był też członkiem Unii Pracy.

W 2015 roku współtworzył Partię Razem. W 2015 roku nie dostał się też do parlamentu, ponieważ Razem nie przekroczyło progu wyborczego.

O Adrianie Zandbergu pisaliśmy w naTemat:
Adrian Zandberg krytykuje Wiosnę i Roberta Biedronia,
Sylwetka Adriana Zandberga.

2. Agata Nosal-Ikonowicz
Socjalistka, feministka. Prowadzi Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej. Jest żoną Piotra Ikonowicza. Zadeklarowała, że w Parlamencie Europejskim będzie działać na rzecz stworzenia Europejskiego Fundusz Mieszkaniowego, który pozwoli skutecznie obniżyć czynsze w Warszawie i w całej Polsce.

3. Urszula Kuczyńska
Absolwentka SGH, ekspertka od polityki energetycznej i liderka związków zawodowych w PGE. Międzynarodowe doświadczenie zdobyła m.in. w Chinach i w Brukseli. Mówi biegle w aż 5 językach.

KUKIZ'15

1. Stanisław Tyszka
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, odbył studia doktoranckie na Wydziale Historii Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji i uzyskał tam w 2011 stopień naukowy doktora nauk humanistycznych.

Zaliczył krótki epizod z Partią Razem Jarosława Gowina, w 2015 roku związał się z ruchem Kukiz’15, z którego list dostał się do Sejmu. Na pierwszym posiedzeniu został też wybrany wicemarszałkiem Sejmu obecnej kadencji.

O Stanisławie Tyszce pisaliśmy w naTemat:
Stanisław Tyszka wyłączył w Sejmie mikrofon Patrykowi Jakiemu,
Stanisław Tyszka do posłów opozycji: zachowujecie się jak małpy.

2. Tomasz Rzymkowski
Prawnik i polityk, doktor nauk prawnych, poseł na Sejm VIII kadencji, od 2017 wiceprezes Unii Polityki Realnej. W polityce jest od kilku lat. W 2014 roku bez powodzenia z ramienia Ruchu Narodowego ubiegał się o mandat radnego Kutna. Rok później jednak dostał się do Sejmu z list Kukiz’15. Został przedstawicielem Sejmu w KRS, został także wiceprzewodniczącym komisji śledczej ds. Amber Gold.

W 2017 roku wstąpił do UPR, jest I wiceprezesem tej partii.

3. Paweł Tanajno
Przedsiębiorca oraz działacz polityczny, kandydat na prezydenta Polski w wyborach w 2015. Do 2003 roku należał do Platformy Obywatelskiej, w 2010 był w Ruchu Poparcia Palikota. W 2012 roku przystąpił do partii Demokracja Bezpośrednia.

W 2015 roku chciał zostać prezydentem i miał poparcie… Partii Kobiet. Zajął 11., ostatnie miejsce. W tym samym roku z list Kukiz’15 nie dostał się do Sejmu, a w 2018 chciał zostać prezydentem Warszawy. Jego komitet Odkorkujemy Warszawę. RiGCz. Tanajno. Hawajska+ (sic!) nie zdobył żadnego mandatu.

O Pawle Tanajno pisaliśmy w naTemat:
Wywiad z Pawłem Tanajno,
Kuriozalny występ Pawła Tanajno w debacie przedwyborczej.