NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Agata opowiada, jak wygląda mania w chorobie afektywnej dwubiegunowej (ChAD)
  Jak wygląda mania w chorobie dwubiegunowej? Tak skończyła Agata, która uwierzyła, że może wszystko

  Biorą kredyty, wydają tysiące, lecą na koniec świata. Porzucają rodziny, zmieniają się ich preferencje seksualne. Nagle zaczynają palić i pić, chociaż nigdy tego nie robili. Inni stają się "pracownikami roku". Mogą pracować bez przerwy, nie muszą odpoczywać. Kolejni... dołączają do PiS lub przeprowadzają zaangażowaną kampanię kandydata PO, chociaż do tej pory nie mieli nic wspólnego z polityką. Co ich łączy? To ludzie z chorobą afektywną dwubiegunową, którzy w manii w końcu "czują, że żyją" i "mogą wszystko". Opowiedziała mi o tym Agata, która w czasie takiego epizodu za bardzo zainteresowała się polityką...

 • Jeden dzień zmienił w ich życiu wszystko. Jak radzą sobie ludzie, których dotnęła tragedia?

  Rok temu pewien czerwcowy dzień zaczął się jak każdy inny. Miałam wolną sobotę. Poszłam po zakupy i na spacer z psem. Odwiedziłam przyjaciółkę i z nią spędziłam wieczór. Nic nie wskazywało na to, że będzie to dzień, który zmieni wszystko. Bo to właśnie ta część życia, której do siebie nie dopuszczamy, nie chcemy myśleć, że mogłoby nas spotkać coś strasznego, ale to się dzieje. Nagle. Nie dostajemy czasu na przygotowanie się na TEN dzień. Dostajemy jednak czas, by potem poukładać na nowo te klocki, które los nam brutalnie rozwalił.

 • 31 maja to Dzień Bez Papierosa. Może to dobra okazja, by wyrwać się z sideł nałogu?
  To jeden z najbardziej śmiercionośnych duetów na świecie. 1,1 mld ludzi codziennie mu ulega

  Po ośmiu godzinach od spalenia ostatniego papierosa we krwi wzrasta poziom tlenu. Po dwóch dniach zmysły węchu i smaku zaczynają działać normalnie. Po dwóch tygodniach bez papierosa układ krążenia zaczyna się wzmacniać. Po roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 33 lata temu ustanowiła 31 maja Dniem Bez Papierosa. Może podejmiesz wyzwanie i spróbujesz nie palić, chociażby 24 godziny?

 • Psycholog tłumaczy, dlaczego warto praktykować mindfulness
  "Nie można umyć się raz i na zawsze być czystym". Psycholog zdradza sekret mindfulness

  Masz nieraz wrażenie, że jesteś, ale cię nie ma? Że życie przelatuje ci przez palce, leci dzień za dniem, a twoje zagubienie w świecie się pogłębia? Myśli bombardują twoją głowę, nie potrafisz "się wyłączyć", wpadasz w spiralę frustracji, niepokoju, stresu? Uwierz, nie tylko ty. I uwierz ponownie – możesz to zmienić.

 • Jest ci źle, a winy szukasz w innych. Błąd! Ta książka otworzy ci oczy i przybliży do szczęścia

  Nie potrafisz się opanować i czujesz, że wściekłość wycieka ci uszami. Wrzeszczysz. Ranisz innych. Gniew objął rządy. Kontrolujesz, szperasz, podsłuchujesz, bo jesteś pewien, że partnerka cię zdradza lub oszukuje. Zazdrość na stałe zamieszkała w twoim umyśle. Zamartwiasz się, czujesz, że coś cię blokuje, nie potrafisz ruszyć do przodu i zawalczyć o siebie, swoje marzenia, swoje życie. Niepokój przejął stery. Znasz to? To toksyczna i nieświęta trójca.

 • Cyberprzemoc jest coraz większym problemem wśród nastolatków
  Jesteś pewien, że znasz swoje dziecko? Na taką książkę czekały setki rodziców

  Nikt nic nie zauważył? Gdzie byli dorośli? Do ilu jeszcze dramatów musi dojść? Pewnie znacie te pytania. Pojawiają się zawsze, gdy docierają do nas kolejne doniesienia o tragediach z udziałem dzieci. To, co poprzedza te pytania, cała siatka zdarzeń i lęków chyba każdego rodzica, jest fabułą książki Wendy James "W sieci zła".

 • Poznajcie historię Amelii i Kuby - dwuksiążka Rafała Kosika to pozycja obowiązkowa dla całej rodziny
  Szukasz mądrej lektury dla dziecka? Oto dwuksiążka, która musi znaleźć się w jego rękach

  W "Zabić drozda" Harper Lee padają słowa: "Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia, dopóki nie wejdzie się w jego skórę, nie pochodzi się w jego skórze po świecie". Mam nieodparte wrażenie, że Rafał Kosik, autor doskonale znany młodym czytelnikom z serii "Felix, Net i Nika", sporo myślał o tym zdaniu...

 • Do 24 grudnia przy zakupie kaw ekspres za 1 zł
  Chcesz poczuć "przytulność" w Święta? Mam dla ciebie (kawową) propozycję nie do odrzucenia

  Żyjemy w tak szalonych czasach, że powiedzenie "widujemy się od święta" nie wydaje się ani odrobinę przesadzone. Współczesne rodziny często funkcjonują z dala od siebie, a jedynym wspólnym punktem na linii czasu niejednokrotnie bywają grudniowe dni. Nie wiem, jak wy, ale ja, gdy myślę o podróży do rodziców, od razu wyobrażam sobie wspólną poranną kawę.

 • Szlak Camino pokonują tysiące osób rocznie
  Camino de Santiago. Szlak, który co roku przemierza nawet ćwierć miliona pielgrzymów

  – Codziennie wieczorem bolały mnie kostki albo kolana, albo całe nogi, nie było dnia, żebym nie czuła bólu nóg. Po dotarciu do schroniska robiłam gimnastykę rozciągającą, ale nogi bolały tak, że bałam się, że kolejnego dnia nie będę w stanie iść dalej. Na szczęście codziennie budziłam się bez bólu i szłam – mówi mi 30-letnia Paulina, która do Santiago de Compostela ruszyła z tatą. Dla obojga okazała się to jedna z najcenniejszych lekcji w życiu.

 • Radziecką wersję "Hobbita" można obejrzeć podczas 13. edycji Festiwalu "Sputnik nad Polską"
  Radziecka wersja "Hobbita" tylko dziś na dużym ekranie! Po tym używki nie będą wam potrzebne

  Od razu uprzedzam: ta informacja, te zdjęcia, to wszystko zmieni wasze życie. Mam dla was propozycję nie do odrzucenia – w piątkowy wieczór zrezygnujcie z używek i szalonych imprez i udajcie się w prawdziwie psychodeliczną podróż z Bilbo Bagginsem. Bez ryzyka uszczerbku (fizycznego) na zdrowiu.

O sobie

Napisz do autorki: alicja.cembrowska@natemat.pl