Czas stop! Oto 10 filmów, które zarobiły najwięcej w 2024 roku

Zuzanna Tomaszewicz
02 stycznia 2025, 19:20 • 1 minuta czytania
Po pandemii stało się jasne, że powrót kina odbędzie się za sprawą nostalgii. Dlatego nikogo nie powinien raczej dziwić fakt, że w zestawieniu najbardziej kasowych filmów 2024 roku znalazło się tyle sequeli oraz dziecięcych animacji. Na podium wspięli się m.in. Disney i Marvel.
Ranking 10 najbardziej kasowych filmów 2024 roku. Nie tylko "Beetlejuice Beetlejuice" i "Diuna 2" Fot. Album Online / East News; kadr z filmu "Diuna: Część 2"

Te filmy zarobiły najwięcej w 2024 roku (RANKING)

10. "Beetlejuice Beetlejuice"


"Beetlejuice Beetlejuice" to sequel "Soku z żuka", za którego kamerą również stanął Tim Burton ("Miasteczko Halloween"). Ekscentryczny reżyser powraca po 36 latach do fikcyjnego miasteczka Winter River w stanie Connecticut, by ponownie związać losy Lydii Deetz, gotki z oryginału, z przebiegłym bioegzorcystą Beetlejuicem. Tym razem bohaterka musi poprosić demona o pomoc w uratowaniu jej zbuntowanej córki.

Burton zaprosił do współpracy nad drugą częścią trójkę członków obsady hitu z 1988 roku. Jako Lydię znów mogliśmy zobaczyć Winonę Ryder (Joyce Byers ze "Stranger Things"), w jej ekranową macochę powtórnie wcieliła się znana z "Kevina samego w domu" Catherine O'Hara, a podarty pasiasty garnitur tytułowego Beetlejuice'a ponownie przywdział Michael Keaton ("Lekomania").

Z nowych nazwisk dołączyli m.in. gwiazda "Wednesday" Jenna Ortega oraz obecna partnerka filmowca Monica Bellucci ("Malena").

9. "Venom 3: Ostatni taniec"

"Venom 3: Ostatni taniec" stanowi zwieńczenie przygody Sony's Spider-Man Universe z legendarnym przeciwnikiem człowieka-pająka. Tom Hardy ("Peaky Blinders") jeszcze raz wciela się w Eddiego Brocka, który połączył się z czarnym symbiontem (obcym pasożytem z planety Klyntar). W finałowej odsłonie bohater i Venom są ścigani przez łowców symbiontów zwanych Ksenofagami.

Za reżyserię adaptacji komiksu Marvela odpowiedzialna była Kelly Marcel, która w 2018 roku nakręciła pierwszą odsłonę "Venoma", a trzy lata później jej sequel. Oprócz Hardy'ego w obsadzie najnowszego tytułu wymieniono takie nazwiska jak: Juno Temple ("Ted Lasso"), Rhys Ifans ("Notting Hill"), Chiwetel Ejiofor ("Doktor Strange"), Stephen Graham ("Punkt wrzenia") i Andy Serkis (Gollum z trylogii "Władca Pierścieni" Petera Jacksona).

8. "Kung Fu Panda 4"

"Kung Fu Panda 4" jest kontynuacją animowanej serii studia DreamWorks, która skupia się na przygodach pandy o imieniu Po. Tym razem protagonista, który przejął funkcję Duchowego Przywódcy Doliny Spokoju, ma za zadanie wyszkolić nowego Smoczego Wojownika. Niestety nie będzie to wcale takie proste zadanie, gdyż pewna zła czarodziejka planuje przywołać duchy arcypotężnych złoczyńców, by pokrzyżować misiowi plany.

W oryginalnym dubbingu Po po raz kolejny głosu użyczył uwielbiany przez widzów Jack Black z zespołu rockowego Tenacious D. W polskiej ścieżce głosowej mogliśmy zaś usłyszeć w tej roli Marcina Hycnara ("Shrek Trzeci"). Po kasowym sukcesie animowanego hitu reżyser Mike Mitchell podkreślił, że piąta część serii zapewne powstanie, ale nie wcześniej niż w 2027 roku.

7. "Godzilla i Kong: Nowe imperium"

Fabuła "Godzilli i Konga: Nowego imperium" Adama Wingarda rozgrywa się trzy lata po pokonaniu Mechagodzilli. Kong zadomowia się we wnętrzu Ziemi, gdzie odkrywa ostatnie ocalałe plemię sobie podobnych istot. Tymczasem żyjąca na powierzchni planety Godzilla pochłania promieniowanie kolejnej elektrowni jądrowej, przygotowując się na nadciągające zło.

Na ekranie widzimy Rebeckę Hall ("Vicky Christina Barcelona") w roli dr Ilene Andrews, która stacjonuje w placówce obserwacyjnej Monarch w tzw. Hollow Earth. U boku brytyjskiej aktorki wystąpili Brian Tyree Henry ("Atlanta"), Dan Stevens ("Piękna i bestia") i Rachel House ("Thor: Ragnarok"). W maju bieżącego roku, po zdobyciu imponującego wyniku w Box Office firma Legendary Pictures ogłosiła, że na stołku reżysera kontynuacji "Ostatniego imperium" zasiądzie Grant Sputore ("Jestem matką").

6. "Wicked"

"Wicked" w reżyserii Jona M. Chu ("Bajecznie bogaci Azjaci"), choć oddaje hołd dziedzictwu legendarnego "Czarnoksiężnika z Oz", tak naprawdę powstał na podstawie kultowego musicalu prosto z Broadwayu, który inspirował się powieścią dla dorosłych Gregory’ego Maguire'a z 1995 roku. Roli protagonistki nie odgrywa tu Dorotka i jej czerwone pantofelki, a przyszła Zła Czarownica z Zachodu, czyli zielonoskóra Elfaba, która rozpoczyna naukę na Uniwersytecie Shiz, gdzie staje się obiektem drwin i uprzedzeń.

Kreację rozśpiewanej wiedźmy powierzono Cynthii Erivo ("Harriet"), której do zostania posiadaczką prestiżowego EGOT brakuje wyłącznie statuetki Oscara. Jej rywalkę i zarazem najlepszą przyjaciółkę, zakochaną w różu Glindę, odegrała zaś popowa piosenkarka Ariana Grande ("Nie patrz w górę"). Obie gwiazdy są na dobrej drodze do tego, by w 2025 roku otrzymać nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za swój występ w "Wicked".

5. "Diuna: Część druga"

Denis Villeneuve ("Blade Runner 2049") rozbił kultowe dzieło Franka Herberta na trzy części. Dotąd do kin trafiły tylko dwie odsłony. W sequelu, którego akcja rozgrywa się na skąpanej w słońcu pustynnej planecie Arrakis, młody Paul Atryda będący przepowiedzianym prorokiem-mesjaszem, czyli Kwisatzem Haderachem, planuje pomścić śmierć swojego ojca, księcia Leto, zjednoczyć lud Fremenów i pokonać wrogi ród Harkonnenów. Na jego drodze stają nowe wyzwania i zupełnie nowe postaci.

Timothée Chalamet ("Kompletnie nieznany") rozwija się dalej jako potężny Paul. To samo można zresztą napisać o Zendayi ("Challengers"), która błyszczy w roli jego ukochanej Chani. W drugiej części kanadyjskiemu reżyserowi udało się zebrać iście gwiazdorską obsadę. Mamy tu Austina Butlera ("Elvis"), Rebeckę Ferguson ("Silos"), Florence Pugh ("Małe kobietki"), Christophera Walkena ("Łowca jeleni"), Stellana Skarsgårda ("Mamma Mia!") i Javiera Bardema ("Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów"). Premierę trzeciej części zaplanowano dopiero na koniec 2026 roku.

4. "Vaiana 2"

W dobie fascynacji Hollywood sequelami, które – co można zresztą zauważyć po tym rankingu – są bardzo dochodowe, powstanie drugiej części filmu animowanego "Vaiana" było tylko kwestią czasu. Księżniczka Disneya z plemienia Maorysów (rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii) jest nieco starsza niż w oryginale z 2016 roku. Razem z ekstrawertycznym półbogiem Mauim nastolatka wyrusza na dalekie wody Oceanii prowadzona przez głosy swoich przodków.

W polskim dubbingu dziecięcego hitu zagrali Weronika Bochat-Piotrowska ("Gdzie jest Dory"), Igor Kwiatkowski (kabaret Paranienormalni) i Jerzy Kryszak ("Wodzirej"). Oryginalnie głównym bohaterom podłożyli głos Auli'i Cravalho ("Mean Girls") i Dwayne "The Rock" Johnson ("Black Adam").

3. "Gru i Minionki: Pod przykrywką"

Jak pisaliśmy wcześniej, Minionki powróciły i znów rozrabiają. Do rodziny Gru (agenta Ligi Anty-Złoczyńców), Lucy, Margo, Edith i Agnes dołącza nowy członek. Najmłodszy syn głównego bohatera zostaje jednak porwany przez Maxime'a Le Mala, który planuje zemstę na swoim dawnym rywalu. Złoczyńca w taki sposób chce odegrać się na Gru za zniszczenie mu kariery.

Polski dubbing animacji Universal Pictures wyreżyserowanej przez Chrisa Renauda ("Lorax") prezentuje się następująco: Marek Robaczewski ("Taniec rządzi"), Krzysztof Szczepaniak ("Figurant") i Izabella Bukowska ("Kung Fu Panda"). W anglojęzycznej wersji słyszymy zaś Steve'a Carella z "The Office", Kristen Wiig ("Druhny") i Willa Ferrella ("Barbie").

2. "Deadpool & Wolverine"

"Deadpool i Wolverine" wreszcie połączył przygody Wade'a Wilsona z należącym do Disneya Marvel Cinematic Universe, który dał fanom takie hity jak "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz", "Avengers: Koniec gry", "Spider-Man: Bez drogi do domu", "Strażnicy Galaktyki 3" czy "Doktor Strange w multiwersum obłędu". Reżyser Shawn Levy ("Projekt Adam") zrobił miłośnikom komiksów dzień, ogłaszając, że w duecie z Ryanem Reynoldsem ("Narzeczony mimo woli") wystąpi duma Australijczyków, czyli Hugh Jackman ("X-Men").

Akcja nowego filmu o Deadpoolu skupia się na dążeniach rozgadanego antybohatera do stania się prawdziwym altruistą i dołączeniu do szeregów honorowych Avengersów. Gdy okazuje się, że ludzkości zagraża apokalipsa, Wade Wilson wyrusza na poszukiwania jedynej osoby zdolnej powstrzymać zagładę – Wolverine'a. Zanim jednak trafi na tego właściwego "mutanta", spotka na swojej drodze jego dziwne warianty.

1. "W głowie się nie mieści 2"

Pierwsza część "W głowie się nie mieści" Disneya i Pixara trafiła do kin w 2015 roku, zarabiając w Box Office'ie aż 858 mln dolarów. Druga odsłona przygód Riley znacząco przegoniła poprzedniczkę. W sequelu oryginału sprzed prawie dekady główna bohaterka ma już 13 lat.

Gdy emocje dziewczyny – Radość, Smutek, Strach, Odraza i Gniew – myślą, że już nic gorszego od przeprowadzki do innego miasta ich nie spotka, wtedy do "pokoju kontrolnego" wprowadzają się: Niepewność, Zazdrość, Nuda i Zakłopotanie. A przebywająca na obozie hokejowym Riley będzie chciała zaimponować paczce popularnych koleżanek.

W polskim dubbingu wystąpiły Małgorzata Socha ("BrzydUla"), Olga Sarzyńska ("Sortownia") i Maja Ostaszewska ("Zielona granica"), a w anglojęzycznym – Amy Poehler ("Parks and Recreation"), Maya Hawke ("Stranger Things") i Ayo Edebiri ("The Bear").

Czytaj także: https://natemat.pl/583475,najpopularniejsze-seriale-2024-w-streamingu-nie-tylko-netflix-i-max